Restrikce vyhlášené ve státě Džammú a Kašmír před dvěma týdny indickou vládou trvají, přestože úřady v sobotu informovaly o uvolňování zavedených omezení. Liduprázdné ulice Šrínagaru, letní metropole státu, i v neděli dál kontrolovali vojáci, napsala agentura AP. Od omezení autonomie bylo v Kašmíru podle AFP zatčeno nejméně 4000 lidí.

Indická vláda 5. srpna odebrala státu Džammú a Kašmír zvláštní status. V regionu byla zavedena přísná bezpečnostní opatření, včetně zákazu vycházení, zavření úřadů a škol, přerušení telefonického spojení a zablokování přístupu k internetu. Od soboty se podle úřadů tato omezení začala postupně uvolňovat, podle informací AP ale jen pozvolna.

Během čtrnácti dnů od odebrání autonomního statusu bylo v indickém Kašmíru zatčeno minimálně 4000 lidí, napsala v neděli AFP s odvoláním na nejmenované vládní zdroje. Podle nich byli tito lidé zadrženi na základě zákona o veřejné bezpečnosti. Jde o kontroverzní právní předpis, jenž úřadům umožňuje věznit člověka až dva roky bez procesu i bez obvinění.

"Většina z nich (ze zatčených) byla přepravena letecky z Kašmíru, protože tam nejsou věznice," uvedl v této souvislosti úředník, který byl jedním ze zdrojů AFP. Dodal, že mu byl přidělen satelitní telefon, aby mohl shromažďovat údaje od svých kolegů v regionu.

Kašmír je v převážně hinduistické Indii jediným územím, kde tvoří většinu muslimové. Na tento region si činí nárok Indie i Pákistán, obě země mají pod kontrolou jenom část území. Povstalci od roku 1989 bojují proti indické vládě a požadují vznik samostatného státu nebo sjednocení Kašmíru pod pákistánskou vládou. Konflikt si už vyžádal téměř 70 tisíc obětí.