Americký ministr obrany Mark Esper v sobotu uvedl, že by podpořil brzké rozmístění raket středního doletu v Asii. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Spojené státy a Rusko oficiálně opustily smlouvu o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF) v pátek. Washington rozhodnutí od dohody odstoupit zdůvodnil jejím porušováním ze strany Ruska. Moskva obvinění odmítla.
"Ano, chtěl bych to udělat," odpověděl Esper na dotaz novináře, zda by Pentagon podpořil rozmístění raket v Asii. " Byl bych raději, kdyby to bylo v řádu měsíců... tyto věci ale mohou trvat déle, než čekáte, " doplnil Esper při své návštěvě Sydney, kde zahájil svou týdenní návštěvu Asie a Oceánie.
Kde by měly rakety být rozmístěny, Esper neupřesnil s tím, že to bude záležet na rozhovorech se spojenci a na dalších faktorech. Zároveň ministr poznamenal, že by Čína neměla být počínáním USA příliš překvapena vzhledem k tomu, že "80 procent jejího arzenálu tvoří systémy raket středního doletu", a USA tak pouze chtějí mít podobné kapacity.
Ujednání mezi SSSR a USA z roku 1987 zakazovalo výrobu, zkoušky a rozmisťování raket s doletem od 500 do 5500 kilometrů. Po jejím podpisu zničily oba státy 2692 pozemních balistických raket a raket s plochou dráhou letu s konvenční i jadernou náloží. Sovětské rakety byly v 80. letech rozmístěny i v Československu.
Americký prezident Donald Trump vyjádřil přesvědčení, že se podaří uzavřít novou smlouvu, do které by kromě Ruska byla zahrnuta i Čína.
Trump je připravený s Rusy jednat o nové dohodě o likvidaci raket. Měla by ale zahrnovat i Čínu
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist