Severní Korea ve středu ráno místního času odpálila dvě balistické rakety krátkého doletu, které uletěly přibližně 250 kilometrů. Uvedl to dnes podle agentur Jonhap a Kjódó generální štáb jihokorejské armády. KLDR zatím testy ani nepotvrdila, ani nepopřela, poznamenala agentura AFP.

Střely odstartovaly z okolí přístavního města Wonsan na východním pobřeží poloostrova směrem do Japonského moře. Výsostných vod Japonska nedosáhly. Japonské ministerstvo obrany upozornilo, že jakýmkoliv raketovým testem KLDR porušuje rezoluce OSN.

Nyní testované rakety byly zřejmě jiného typu než střely, které KLDR vypustila ve stejné oblasti minulý čtvrtek. Tyto střely uletěly přibližně 600 kilometrů. Podle agentury Reuters šlo zřejmě o nový typ rakety s podobnými vlastnostmi, jako má ruský systém Iskander.

Bílý dům, Pentagon a americká diplomacie podle agentury Reuters zatím nereagovaly na žádost o vyjádření.

Tehdy šlo o první test od schůzky severokorejského vůdce Kim Čong-una a amerického prezidenta Donalda Trumpa v demilitarizované zóně mezi oběma Korejemi, na které se 30. června dohodli oživit rozhovory o denuklearizaci Korejského poloostrova. Ty stagnují od neúspěšného únorového summitu v Hanoji.

Podle Kima byl odpal raket varováním pro Jižní Koreu, aby nenakupovala nové vojenské vybavení a zdržela se vojenských cvičení se Spojenými státy. Severokorejský diktátor podle státní agentury test označil za "vážné varování" určené "jihokorejským válečným štváčům".