V Evropě ve čtvrtek kulminuje letošní druhá vlna veder.

V sousedním Německu meteorologové budou přepisovat rekordy, protože na severozápadě v Lingenu odpoledne naměřili vůbec poprvé teplotu vyšší než 41 stupňů - 41,6 stupně Celsia, uvedl mluvčí Německé meteorologické služby (DWD). Podle něj jde zatím o předběžnou hodnotu.

Rekordy padly i v severomořských státech Belgii, kde se teplota vyšplhala na 40,6 stupně Celsia, a v Nizozemsku, kde dosáhla 40,4 stupně Celsia a poprvé překročila hranici 40 stupňů. Teplotní rekord byl pokořen i v Paříži, kde meteorologové naměřili 42,4 stupně. 

Rekord pro červenec naměřili také v Británii, na londýnském letišti Heathrow bylo 36,9 stupně Celsia. Britští meteorologové přitom nevyloučili, že během čtvrtka naměří nejvyšší teplotu v historii záznamů. Dosavadní britský rekord činí 38,5 stupně Celsia.

Německo zaznamenalo podle výsledků předběžných měření nový rekord už druhý den po sobě. Středeční hodnotu 40,5 stupně z Geilenkirchenu překonala ve 14:20 teplota na měřící stanici v Bonnu, kde se rtuť teploměru vyšplhala na 40,6 stupně. Už v 15:50 středoevropského letního času ale v Lingenu naměřili 41,6 stupně Celsia, uvedl mluvčí Německé meteorologické služby Andreas Friedrich. Jedná se však stále o průběžný výsledek předběžných měření.

"Nedal bych ruku do ohně za to, že při této hodnotě zůstaneme," řekl Friedrich. Podle něj obecně teploty kulminují mezi 16:00 a 17:00.

V Nizozemsku teploty poprvé vyšplhaly nad 40 stupňů Celsia, uvedl místní meteorologický úřad KNMI. Na jihu země bylo naměřeno 40,4 stupně Celsia, čímž padl národní rekord ze středy, kdy teplota dosáhla 39,3 stupně Celsia. KNMI dříve uvedl, že na východě země bylo naměřeno dokonce 41,7 stupně. Tento údaj ale podle něj musí meteorologové ještě prověřit, neboť teplota v místě vzrostla "neuvěřitelně rychle" během několika minut.

V Paříži v 15:20 teplota překročila 42 stupňů a zastavila se na údaji 42,4 stupně. Rekord byl naměřen ve 14. obvodu francouzské metropole. Od začátku měření v roce 1873 Paříž podle deníku Le Parisien zažila čtyřicetistupňová vedra jen jednou, a to 28. července 1947, kdy meteorologové naměřili 40,4 stupně Celsia.

Francie zažila rekordně teplé počasí také koncem června, kdy bylo v departementu Gard na jihu země naměřeno 45,9 stupně.

Vlna veder zejména ve Francii vyvolává obavy, že se bude opakovat situace z roku 2003. Tehdy si v létě vysoké teploty vyžádaly v Evropě několik desítek tisíc životů. Kromě zdravotních problémů panují obavy také z lesních požárů.

I v Česku padlo ve čtvrtek hned několik teplotních rekordů, nejtepleji bylo zřejmě v Mokošíně na Pardubicku, a to 37,2 stupně, jde ale zatím o neověřené údaje. Blízko k 37 stupňům Celsia měly také stanice v Ústí nad Labem - Vaňově, kde bylo naměřeno 36,9 stupně, a v Dolním Bousově na Mladoboleslavsku a Husinci - Řeži u Prahy, kde bylo shodně 36,8 stupně. V Teplicích a pražských Komořanech se rtuť dostala na 36,5 stupně.

V Jihočeském kraji extrémní teploty zachytily téměř všechny meteorologické stanice. Nejvyšší hodnotu naměřili v Českých Budějovicích, kde bylo 35,4 stupně Celsia. Znamená to překonání rekordu z roku 1994, kdy bylo o tři stupně méně. 

Nové teplotní rekordy zaznamenaly také všechny meteorologické stanice v Plzeňském a Karlovarském kraji. Nejtepleji bylo opět v Plzni - Bolevci, kde se odpoledne teplota vyšplhala na 36,3 stupně Celsia, teploty nad 35 stupňů měla řada stanic. V Karlovarském kraji bylo ve čtvrtek nejtepleji v Sokolově, 35,9 stupně Celsia. Stanice ale měří teplotu teprve tři roky a o rekordech zde proto meteorologové nemluví. Ze stanic s delší řadou měření ukázaly přístroje nejvyšší teplotu v Chebu, a to 35,7 stupně Celsia.

Teplotní rekord pro čtvrtek byl v Libereckém a Ústeckém kraji překonán na 20 z 24 stanic, které měří déle než 30 let. Nejtepleji bylo v Ústí - Vaňově, 36,9 stupně Celsia. Minimálně na 36 stupňů se v Ústeckém kraji dostala teplota také v Teplicích, Doksanech na Litoměřicku a Kopistech na Mostecku. V Libereckém kraji nikde, nad 35 stupňů teploměr ukázal v České Lípě, Doksech u Máchova jezera a Turnově v Českém ráji.

Ve Strání na Uherskohradišťsku ve čtvrtek jako na jediném místě ve Zlínském kraji padl teplotní rekord pro 25. červenec. Meteorologové zde naměřili 32,4 stupně Celsia, dosavadní maximum z roku 2006 činilo 32,1 stupně. Nejvýše ten den teplota v regionu vystoupala ve Starém Městě na Uherskohradišťsku, kde bylo 33,2 stupně Celsia.

Rekordně teplý byl čtvrtek na Vysočině na 12 stanicích. Na šesti z nich neodolal rekord z roku 1963. Na dalších padly rekordy z let 1994 a 2006. Nejtepleji bylo v Dukovanech na Třebíčsku, kde meteorologové zaznamenali teplotu 34,2 stupně Celsia. Doposud tam byl rekordní 25. červenec v roce 2006 s teplotou 33,6 stupně Celsia. 

Nejvyšší teplotu ve Středočeském kraji naměřila stanice v Brandýse nad Labem u Prahy, a to 36,2 stupně Celsia. Rekordy padly na 12 ze 14 stanic, kde se teploty měří přes 30 let. Na východě Čech odpoledne padly teplotní rekordy pro 25. červenec na devíti ze 14 stanic, které měří déle než 30 let.

Pět teplotních rekordů pro 25. červenec ve čtvrtek překonalo horké počasí na jihu Moravy. Padly v Brně-Tuřanech, Brně-Žabovřeskách, Troubsku na Brněnsku, Lednici na Břeclavsku a Dyjákovicích na Znojemsku. 

 

mapa

Zdroj: ČHMÚ

Související