Nový britský premiér Boris Johnson krátce po svém nástupu do funkce jmenoval řadu nových členů kabinetu poté, co řada dosavadních ministrů naopak rezignovala. V úřadu skončil mimo jiné ministr zahraničí Jeremy Hunt, který byl Johnsonovým sokem v souboji o vedení Konzervativní strany a tím i o premiérské křeslo. Ve funkci jej nahradil exministr pro brexit Dominic Raab, který má po otci česko-židovské kořeny. Dosavadní ministr vnitra Sajid Javid se stal ministrem financí, ministrem pro brexit zůstává Stephen Barclay. Funkci dostal také jeden z největších kritiků expremiérky Mayové Jacob Rees-Mogg.

Jako první ve středu rezignovali ministři financí Philip Hammond, spravedlnosti David Gauke a pro mezinárodní rozvoj Rory Stewart, kteří tak učinili ještě před tím, než nyní již bývalá premiérka Theresa Mayová podala demisi do rukou královny Alžběty II.

Po Johnsonově jmenování šéfem kabinetu ohlásili odchod ministryně obrany Penny Mordauntová, ministr mezinárodního obchodu Liam Fox, ministr obchodu a energetiky Greg Clark, ministr dopravy Chris Grayling a ministr školství Damian Hinds. V úřadech skončili rovněž ministryně pro Severní Irsko Karen Bradleyová či její kolega pro záležitosti Skotska David Mundell, ministr pro kulturu a digitální technologie Jeremy Wright a Mel Stride, který za vládu vytvářel agendu v dolní komoře parlamentu.

Jako nejistou označovala média budoucnost Hunta ve vedení britské diplomacie, což se později potvrdilo, když ministr oznámil svůj odchod. "Byl bych poctěn, kdybych mohl pokračovat v práci na ministerstvu zahraničí, ale rozumím tomu, že si nový premiér chce vybrat svůj tým," napsal na Twitteru Hunt. Dodal, že mu Johnson nabídl jinou roli, kterou ale odmítl. Premiérovi nicméně slíbil podporu v parlamentu. Média během dne s odkazem na své zdroje uváděla, že Johnson navrhoval, aby Hunt vedl ministerstvo obrany.

Johnson ve středu do čela čela resortu financí jmenoval Javida, jehož na ministerstvu vnitra vystřídá Priti Patelová, která v kabinetu Mayové do listopadu 2017 vedla ministerstvo mezinárodního rozvoje.

"Nejdůležitější věcí je dostat nás z EU do konce října, nejlépe s dohodou," řekl Raab poté, co si ho Johnson vybral za ministra zahraničí. Johnson mu rovněž propůjčil čestný titul prvního ministra, který od konce roku 2017 nebyl udělen. S tímto titulem sice nejsou spojeny žádné pravomoci, Raabovo postavení to nicméně nadřazuje nad ostatní ministry.

Ministerstvo obrany povede Ben Wallace, který dosud dosud zastával na ministerstvu vnitra tajemnické funkce, ministerstvo mezinárodního obchodu Liz Trussová a ministerstvo spravedlnosti Robert Buckland. Šéfem úřadu vlády se stal dosavadní ministr životního prostředí Michael Gove, který nahradil Davida Lidingtona. Lidington, který de facto zastupoval Mayovou, ve středu tento úřad opustil. Po Goveovi ministerstvo životního prostředí povede Theresa Villiersová. V čele rezortu zdravotnictví zůstal Matt Hancock a funkci si udržela také ministryně práce Amber Ruddová, blízká spolupracovnice expremiérky Mayové.

Související

Do vlády se vrátila Andrea Leadsomová, která kabinet před časem opustila na protest proti brexitové politice tehdejší premiérky Mayové. Nyní bude ministryní obchodu. Ministerské křeslo znovu dostal také Gavin Williamson, kterého Mayová v květnu odvolala z funkce ministra obrany. Nyní se bude starat o resort školství. Nové šéfy mají také ministerstva kultury, dopravy, mezinárodního rozvoje a místní samosprávy. Novým předsedou Konzervativní strany se stal James Cleverly.

Poprvé vládní funkci dostal také jeden z nejvýraznějších zastánců tvrdého brexitu a hlavní kritik expremiérky Mayové Jacob Rees-Mogg, který bude za kabinet vytvářet agendu dolní komory parlamentu.

Jasno je také podle Reuters o hlavním premiérově poradci, za kterého si Johnson vybral Dominica Cummingse, strůjce a šéfa úspěšné kampaně za odchod Británie z Evropské unie.

Hlavní politická zpravodajka BBC Laura Kuenssbergová na Twitteru poznamenala, že toto není rekonstrukce vlády, ale výstavba zcela nového kabinetu. "Tohle je oficiálně největší čistka v kabinetu, kdy se neměnila vládnoucí strana," napsala.

Pomsta, masakr, reaguje britský tisk

Britský tisk označil rekonstrukci kabinetu za krvavou lázeň, vládní masakr či historickou čistku. Moc v Británii podle listů nyní převzali zastánci tvrdého brexitu, jejichž úkolem bude připravit Spojené království během nadcházejícího méně něž sta dní na odchod z Evropské unie - třeba i bez dohody.

"Poté, co slíbil, že Británii sjednotí, nový premiér Boris Johnson vyhodil či donutil odejít většinu kabinetu," popsal situaci deník i, který je stručným výtahem z hlavních článků serveru Independent. Všechny klíčové posty ve vládě podle něj získali zastánci brexitu, zatímco Johnsonovi "mocní kritici" jsou nyní jen řadovými poslanci bez vládních funkcí.

Podle listu The Guardian se Johnson "pomstil" a ve vládě, kterou před více než rokem kvůli nesouhlasu s její brexitovou politikou opustil, udělal "brutální čistku". Do ministerských funkcí podle levicového deníku jmenoval nový premiér "veterány" tábora podporujícího odchod Británie z Evropské unie a "pravicové zastánce volného trhu", a dal tak najevo "své bezohledné odhodlání zajistit brexit".

Také list Financial Times se na titulní stránce věnuje rekonstrukci vlády. Johnson podle něj tým bývalé premiérky Theresy Mayové "rozbil na kusy", aby vytvořil "tvrdý tým zastánců brexitu".

Stoupenci rázné odluky Británie od Evropské unie obsadili většinu čelných vládních postů, server BuzzFeed UK nicméně podotýká, že v celém kabinetu paradoxně převažují lidé, kteří před třemi lety v referendu hlasovali za setrvání v unii. I hlavní politická zpravodajka BBC Laura Kuenssbergová píše, že novou vládu netvoří jen "nejzapálenější euroskeptici". "Většina lidí u stolu podpořila nešťastnou dohodu (expremiérky) Theresy Mayové... Jsou to především pragmatici, nikoli puristé, a jsou tam i bývalí přední zastánci setrvání," dodává.

Za "vládní krveprolití" a "nejbrutálnější vládní čistku v moderních politických dějinách" označil události středečního večera také list The Times. "Rekordních sedmnáct členů vlády odešlo během pěti horečných hodin," napsal. Podle The Times Johnson britský parlament i Evropskou unii šokoval především tím, že svěřil přípravy na brexit bez dohody do rukou Govea a že svým klíčovým poradcem jmenoval Dominica Cummingse, strůjce a šéfa úspěšné kampaně za odchod Británie z Evropské unie.

Kvůli příchodu Cummingse a dalších tváří kampaně Vote Leave řada komentátorů hovoří i o tom, že Johnson zároveň s novou vládou vybudoval tým pro předčasné volby, které by mohly přijít už na podzim. "V politice nemáme nikoho, kdo by dokázal lépe dělat kampaň," citoval The Guardian nejmenovaného poslance a stoupence Johnsona. "Vypadá to spíše jako tým postavený pro boj v parlamentních volbách, s jasným cílem získat zpět miliony voličů, kteří přeběhli k Nigelu Farageovi (a jeho Straně pro brexit)," poznamenal britský zpravodaj webu Politico.

Bulvární list Daily Mail středeční rekonstrukci britského kabinetu popsal jako "vládní masakr" a "Borisova jatka", Daily Express píše o "historické čistce" a začátku "nové éry". Podle deníku Metro v prvních hodinách ve funkci "brutální" Johnson vyrazil na kabinet expremiérky Mayové se sekyrou v ruce.

Bulvární list The Sun označil v titulku středeční večer za "noc blonďatých nožů". Odkázal tím na takzvanou noc dlouhých nožů, čistku, kterou nechal v roce 1934 v Německu provést Adolf Hitler a jíž za oběť padli především členové jednotek SA a někteří významní konzervativci. Kromě blonďatého premiéra má The Sun na titulní straně také fotografii jeho partnerky Carrie Symondsové. List rekonstrukci vlády označuje za "nejkrvavější" v historii a popisuje ji jako "mega jatka".