Vyšetřovatelé před dvěma týdny obvinili z terorismu čtyřicetiletého muže z Běloruska, který se podle nich přidal k bojům na straně proruských separatistů na východě Ukrajiny. Uvedl to v pondělí Deník N. Muž, který dlouhodobě žije v Česku, je nyní ve vězení za těžké ublížení na zdraví.

Podle Deníku N se muž na východ Ukrajiny, kde se přidal na stranu separatistů ze samozvané Doněcké lidové republiky, vydal mezi roky 2014 a 2016 několikrát. Mezitím se prý vracel do České republiky. Obviněnému hrozí až 15 let vězení.

Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu se o něj začali podle webu zajímat loni. "Policejní orgán zahájil v červenci v souvislosti s účastí v ozbrojeném konfliktu na Ukrajině trestní stíhání cizího státního příslušníka," uvedl pro server Marek Bodlák z Vrchního státního zastupitelství v Praze.

Za účast v bojích na Ukrajině byl v květnu odsouzen český voják Erik Eštu, soud ho potrestal podmíněným trestem, odňal mu také vojenskou hodnost. Eštu se hájil tím, že na Ukrajinu cestoval jako turista a že Doněcká republika není teroristickou organizací. Rozsudek není pravomocný.

Deník N uvedl, že policie v Česku stíhá kvůli účasti ve válce na Ukrajině zhruba 15 lidí. Nejméně dva Češi podle webu v bojích zemřeli.