Desítky maskovaných mužů vyzbrojených kovovými a dřevěnými holemi vtrhly v neděli večer na vlakové nádraží v hongkongské čtvrti Yuen Long a zaútočily na kolemjdoucí a protivládní demonstranty, kteří se vraceli z protestní akce. Hospitalizováno bylo 45 zraněných, jeden je v kritickém stavu, informovaly místní zdravotnické zdroje. Existuje podezření, že útočníci pocházejí z řad zločineckých gangů, takzvaných triád.

Na záběrech zveřejněných na sociálních sítích jsou vidět muži v bílých tričkách, jak útočí na lidi na nástupištích a ve vagonech. Prodemokratičtí aktivisté a poslanci obvinili policii, že na místo dorazila pozdě a násilnostem jen přihlížela. Mezi zraněnými je i těhotná žena, matka, která držela v náručí dítě, a jedna novinářka, napsal s odvoláním na svědky list The Guardian.

Útok nastal po protivládní demonstraci v centru Hongkongu, kterou se policie snažila rozehnat slzným plynem a střelbou gumovými projektily. Maskovaní muži na nádraží v okrajové čtvrti Yuen Long zaútočili kolem 22:30 místního času (16:30 SELČ), několik hodin po střetu demonstrantů s policií.

Někteří z cestujících na nádraží, které je dosti vzdálené od místa protestů, se vraceli z demonstrace. Poslanec Lam Cheuk-ting uvedl, že policii trvalo více než hodinu, než přijela na místo incidentu. "Hongkong má jeden z nejvyšších počtů policistů na jednoho obyvatele. Kde všichni byli?" napsal na twitteru další prodemokratický zákonodárce Ray Chan.

Hongkongská vláda útok odsoudila. Policie v pondělí uvedla, že v souvislosti s násilnostmi na vlakovém nádraží zatím nebyl nikdo zatčen a že vyšetřování pokračuje.

Opoziční poslanec Lam Cheuk-ting se domnívá, že za útokem mohou stát členové organizovaných zločineckých skupin. "Dovoluje nyní Hongkong triádám dělat si, co chtějí, útočit na lidi na ulici zbraněmi?" řekl Lam v rozhovoru s novináři.

V neděli se v Hongkongu uskutečnila další masová demonstrace, jejíž účastníci požadovali úplné stažení kontroverzního návrhu zákona, který by umožňoval vydávání lidí podezřelých z trestného činu do pevninské Číny. Kritici extradičního zákona se obávají, že by norma narušila právní nezávislost poloautonomního Hongkongu a že podezřelí vydaní do Číny by tam mohli čelit nespravedlivým, politicky motivovaným procesům.

Podle organizátorů se nedělního protestního pochodu zúčastnilo 430.000 lidí, policie účast odhadla jen asi na třetinu tohoto počtu. Původně klidný protest přerostl v potyčky s policií, při nichž demonstranti házeli na příslušníky policie různé předměty, zatímco bezpečnostní síly se je snažily rozehnat slzným plynem a střelbou gumovými projektily.

Související