Americký prezident Donald Trump se v neděli v hraniční vesnici Pchanmundžom v demilitarizované zóně mezi Jižní a Severní Koreou potřetí setkal se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem. Trump společně s Kimem překročil demarkační linii a jako první prezident USA krátce vstoupil na území KLDR. Jde tak o historický moment. Trump prohlásil, že je na vstup na severokorejskou půdu velmi pyšný.

Zahraniční agentury informovaly, že se Trump s Kimem dohodl na obnovení rozhovorů ohledně denuklearizace KLDR. 

Oba vůdci si na demarkační linii potřásli rukou a poté vykročili směrem na severokorejské území. Následně se vrátili na jižní stranu, kde se sešli s jihokorejským prezidentem. 

Po asi padesátiminutovém jednání v Domě svobody na jihokorejské straně hranice šéf Bílého domu doprovodil Kima na hranici, rozloučil se s ním a vrátil se do objektu. Jednání obou státníků probíhalo za zavřenými dveřmi. Do Domu svobody ale Trumpa doprovodila jeho dcera Ivanka s manželem Jaredem Kushnerem, nad čímž se někteří zahraniční analytici pozastavují.

Původně mělo jít jen o krátké setkání, k němuž šéf Bílého domu Kima vybídl při příležitosti své návštěvy Jižní Koreje. Její konání potvrdil až v neděli jihokorejský prezident Mun Če-in. Nakonec se ale schůze protáhla.

O setkání státníků informoval v neděli na tiskové konferenci po jednání s Trumpem jihokorejský prezident Mun Če-in. Trump do demilitarizované zóny přiletěl v neděli ráno SELČ. Kim při společné schůzi uvedl, že ho Trumpův tweet překvapil. 

"Navzájem se respektujeme, možná se máme dokonce i rádi," prohlásil Trump na adresu Kima před společným setkáním. V demilitarizovaném pásmu se také ještě předtím setkal s jihokorejskými a americkými vojáky.

Veřejnost se o možnosti schůzky dozvěděla teprve v sobotu, když Trump napsal na Twitter, že by při plánované návštěvě hranice rád Kima pozdravil a potřásl si s ním rukou. Kim pak při společném setkání uvedl, že ho Trumpův tweet velmi překvapil. 

"Je milé vás znovu vidět. Nečekal jsem, že vás potkám na tomto místě," sdělil Kim americkému prezidentovi. Prohlásil, že politici mezi sebou mají "skvělý vztah". Kdyby tomu tak nebylo, podle Kima by se takové neočekávané setkání neuskutečnilo. Podle něj bude mít setkání také pozitivní vliv na další vývoj.

Velký den pro svět, řekl Trump

Překročení linie mi bylo velkou ctí," řekl Trump a dodal, že mezi ním a Kimem panuje "velké přátelství". "Je to velký den pro svět," poznamenal na mezikorejské hranici. "Věřím, že toto je výraz jeho ochoty vzdát se nešťastné minulosti ve prospěch nové budoucnosti," prohlásil Trump.

Trump a Kim se setkali poprvé od únorové schůzky v Hanoji, která byla předčasně ukončena.

Trump podle televize CNN severokorejského lídra pozval do Bílého domu. Žádný vůdce KLDR ještě nikdy do Spojených států na oficiální návštěvu nepřicestoval. "Pozvu ho hned teď do Bílého domu," řekl prezident novinářům krátce poté, co se stal prvním prezidentem USA, jenž vstoupil na severokorejskou půdu.

Oba vůdci se poté ještě jednou krátce sešli s novináři a pak se odebrali k dvoustranným jednáním v Domě svobody na jihokorejské straně hranice.

Trump se před společným jednáním v demilitarizovaném pásmu také ještě pozdravil s jihokorejskými a americkými vojáky.

Mun na tiskové konferenci označil setkání lídrů USA a KLDR za hodně odvážné a současně velmi nadějné. "Doufám, že prezident Trump se zapíše do dějin jako prezident, který dosáhne míru na Korejském poloostrově," citovala jej agentura AP.

Trump na tiskové konferenci v Soulu uvedl, že si s lídrem KLDR vytvořil dobrý vztah a na společné shledání se těší. "Bude to velmi krátké, v podstatě půjde jen o podání ruky. Ale to je v pořádku. Podání ruky znamená hodně," řekl americký prezident s tím, že má pro něj Kim porozumění. "A myslím, že i já možná rozumím jemu," dodal Trump.

Takové vzájemné porozumění podle něj "může vést k dobrým věcem".  Současně však upozornil, že USA nespěchají s uvolňováním sankcí proti Severní Koreji.

Trump: Je to jenom krok

Šéf Bílého domu své rozhodnutí setkat se s Kimem hájil pokrokem, kterého bylo ve vzájemných vztazích dosaženo. Zároveň však mírnil očekávání od nedělního setkání. "Je to jenom krok," poznamenal. "Může to být důležitý krok, ale také nemusí," dodal.

Odmítl také kritiku, že se se severokorejským vůdcem setkává poté, co KLDR pokračovala ve zkouškách raket krátkého doletu a odmítla se vzdát svého jaderného programu. Trump podotkl, že obě země přesto učinily velký pokrok a je podle něj urážející srovnávat dnešní stav věcí se situací před 2,5 roku, kdy se ujal funkce prezidenta. 

Kritici americkému prezidentovi vyčítají, že si od na rychle sjednané schůze slibuje politické body pro předvolební prezidentskou kampaň, která se v USA už rozběhla. 

Trump se zatím s Kimem osobně setkal dvakrát: loni v červnu v Singapuru a letos v únoru v Hanoji. Summity ale velký posun v otázce denuklearizace Korejského poloostrova nepřinesly, a ten druhý dokonce skončil předčasně bez společného prohlášení či dohody.

Spojené státy požadují, aby se Severní Korea nejprve zcela vzdala vývoje jaderných zbraní, teprve potom jsou ochotny odvolat sankce uvalené na KLDR za její jaderné a raketové zbrojní testy. Pchjongjang by zase rád viděl postupné rušení hospodářských sankcí výměnou za dílčí kroky v odzbrojovacím procesu.