Možnost vojenského řešení íránské krize je stále na stole, na cestě jsou další sankce, které Teheránu znemožní mít jaderné zbraně. Prohlásil to v sobotu podle agentury Reuters prezident USA Donald Trump. Doufá, že Írán je dostatečně soudný a na jeho lidech mu záleží. Mezi Trumpovými přáteli je prý spousta Íránců, jsou to "velmi kvalitní lidé".

Trump hájil svého bezpečnostního poradce Johna Boltona, který ho podle amerických médií vyzýval k tvrdé vojenské odpovědi na sestřelení amerického dronu v Hormuzském průlivu. Prezident řekl, že "Bolton je rozhodně jestřáb", ale pokud jde o Írán, naslouchá prý každému.

Související

Prezident s novináři hovořil před odletem do venkovského sídla hlav USA v Camp Davidu, kde prý bude o Íránu dál jednat. Podle Trumpa je důležité začít s íránskou problematikou od začátku. Novinářům pak připomněl svůj hlavní volební slogan o nutnosti navrátit Spojeným státům jejich velikost. "Vraťme Íránu jeho velikost," upravil prezident své politické heslo.

Trump se po čtvrtečním sestřelení amerického dronu o reakci USA radil se svými poradci a armádními generály. Americká média uvádějí, že velké slovo měl v tomto ohledu i moderátor televize Fox News Tucker Carlson, který prezidenta od násilné reakce odrazoval. Trump se nakonec, údajně deset minut před útokem, rozhodl vojenskou akci odvolat.

Írán trvá na tom, že dron sestřelil ve svém vzdušném prostoru, nikoli nad mezinárodními vodami. Mapu s detailními koordináty, které mají potvrzovat sestřelení amerického dronu nad íránskými výsostnými vodami, v sobotu na Twitteru zveřejnil íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf. "Nemůže být pochyb o lokalizaci dronu v okamžiku, kdy byl sestřelen," doprovodil obrázky komentářem.

Související