Série explozí v pátek brzy ráno místního času otřásla ropnou rafinerií nedaleko centra Filadelfie v americkém státě Pensylvánie. Následný požár v provozech společnosti Philadelphia Energy Solutions (PES) se za celý den nepodařilo kompletně uhasit. Žádná závažnější zranění incident nezpůsobil, jedna z největších rafinerií ve Spojených státech ale možná kvůli neštěstí zůstane delší dobu mimo provoz, napsala agentura Reuters.

Příčina explozí ani přesný rozsah škod v pátek odpoledne stále nebyly známé, sdělil médiím velitel filadelfských hasičů Craig Murphy. Ke konci dne už byl požár "omezený a zkrocený", úplně uhašený však nikoli. Hasičům se totiž nepodařilo odstřihnout přívod paliva do jedné z nádrží, kde hoří směs propanu a butanu.

Výbuchy na počátku požáru zaznamenali lidé až ve městě South Jersey vzdáleném 100 kilometrů a plameny byly viditelné na kilometry daleko. Na místo přijely tři oddíly hasičů, okolní silnice byly uzavřeny. Podle prohlášení PES museli být na místě ošetřováni čtyři dělníci.

Obyvatelům jižních předměstí Filadelfie, která se nacházejí nedaleko rafinerie, záchranáři přes den nedoporučovali vycházet. Okolí hořících objektů zahalil hustý černý dým, který pokrýval i některé filadelfské čtvrti. Evakuaci ale místní úřady nenařídily a odpoledne městští hygienici oznámili, že podle jejich zjištění obyvatelům komunit okolo rafinerie žádné nebezpečí nehrozí.

Areál společnosti PES byl založený před 150 lety a je nejstarší a největší svého druhu na východním pobřeží USA, uvádí firma na svém webu. Pracuje zde asi 1000 lidí. Podle agentury AP v rafinerii hořelo už před dvěma týdny.