Občané Nového Zélandu budou mít od příštího roku možnost mimo běžná místa jako školy, kostely nebo úřady volit i v supermarketech nebo nákupních centrech. Podle místních médií to oznámil ministr spravedlnosti Andrew Little.

Nové opatření také stanovuje, že odteď bude možné se registrovat do voleb i v nich hlasovat v ten samý den. Chystají se i kroky, které by usnadnily hlasování voličům v zahraničí.

Ministr Little uvedl, že změny navrhla novozélandská Volební komise (Electoral Commission) a vláda s nimi souhlasila. "Je důležité umístit volební urny na místa, kde se lidé běžně vyskytují. Bude pro ně jednodušší volby zařadit do svého jinak nabitého programu," řekl Little. Celý proces voleb podle něj pak bude také demokratičtější a umožní více oprávněným voličům zužitkovat svůj hlas.

Změna volebního zákona přichází před nadcházejícími volbami v listopadu 2020, z nichž vzejde nový novozélandský premiér. V posledních volbách v roce 2017, v nichž zvítězila labouristka Jacinda Adernová, propadlo asi 19 tisíc hlasů kvůli tomu, že daní voliči nebyli registrováni a tudíž zapsáni na volebním seznamu. Celková volební účast byla 79,8 procenta, největší od roku 2005.

Opozice změny odsoudila. Podle opoziční Národní strany budou zvýhodněny levicové strany jako labouristé nebo zelení. "Pečlivě si od komise vybrali jen ta doporučení, která podporují současnou vládní koalici," řekl mluvčí strany pro volební záležitosti Nick Smith. "Chceme vysokou volební účast, ale také chceme, aby volby proběhly čestně. Chceme mít jistotu, že volí jen ti, kdo jsou k tomu oprávněni," dodal.

Golriz Ghahramanová, poslankyně za Stranu zelených, která dlouhodobě bojuje za zvýšení způsobilosti voličů, změny vítá. Podle ní jde o krok k tomu, aby byl jejich demokratický systém otevřenější a přístupnější pro lidi.

"Nacionalisté jsou naštvaní, že ulehčujeme Novozélanďanům volit. Představte si, že byste přiznali, že váš politický úspěch závisí na náhodných omezeních! Zjednodušujeme to, protože otevřená demokracie je pro Nový Zéland dobrá," napsala Ghahramanová na twitter.