Dětskou práci na světě vykonává 152 milionů chlapců a dívek, odhaduje Dětský fond OSN (UNICEF). Téměř polovina z nich trpí v nebezpečných nebo vykořisťovatelských pracovních podmínkách, konstatovala v úterý organizace při příležitosti středečního Světového dne proti dětské práci. Vlády a firmy celého světa mají odpovědnost dětské práci zamezovat, zdůraznil podle agentury DPA Christian Schneider z německé pobočky UNICEF.
Většina postižených, konkrétně 72 milionů, žije podle odhadů v Africe. V Asii je to 62 milionů dětí. Více než 70 procent pracujících dětí musí podle fondu UNICEF dřít v zemědělství.
Podle údajů nevládní organizace pro pomoc dětem Terre des Hommes (Země lidí) pracují děti kromě toho často v hornictví, v kamenolomech nebo jako služky.
Podle UNICEF sice počet pracujících chlapců a dívek mezi lety 2000 a 2016 klesl téměř o 100 milionů, v poslední době se ale tento pokles zpomalil.
"Nestačí dětskou práci odsuzovat a zakazovat," zdůraznil Schneider. "Pokud mají být děti účinně chráněny před vykořisťováním, musí se změnit životní podmínky dotyčných dětí," upozornil expert. Důležitým nástrojem bránění dětské práci je podle něj přístup ke vzdělání.
UNICEF považuje za dětskou práci činnost, na kterou jsou nezletilci příliš mladí nebo je pro ně příliš nebezpečná, případně vykořisťovatelská. Totéž se týká i práce, která způsobuje tělesnou nebo duševní újmu nebo která dětem brání chodit do školy.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist