S letošními volbami do Evropského parlamentu (EP) začíná být jasné, že oproti skladbě EP, která byla zvolena před pěti lety, se mnohé změní.
Následkem nejedné evropské krize, sílícího hlasu nacionalistů a protekcionistů a často nízké akceschopnosti unijní byrokracie se do popředí evropského agenda settingu mohou dostat euroskeptici z většiny států EU.
A ač se euroskeptické strany stát od státu liší v mnoha ohledech a názorech, a to i co se týče technologických záležitostí, všechny se shodnou na jednom - absolutní "svobodě projevu" na internetu, a to bez jakékoli hrozby postihu.
Faktem ale zůstává, že nové složení parlamentu znervózňuje celou internetovou a technologickou komunitu, a to především kvůli velké neznámé v podobě jasných programových bodů euroskeptiků v oblasti technologií a postupující digitalizace.
Pro objasnění toho, co by měl technologický svět očekávat od příchozí vlny euroskeptiků, vypracoval server Politico pomocí rozhovorů s aktivisty a vrchními stratégy a analýzy volebních programů těchto stran stručný přehled očekávatelných kroků, od digitálního průmyslu, cenzury a ochrany soukromí až po umělou inteligenci.
Mezi analyzované strany patří stávající členové skupin Evropa svobody a přímé demokracie (EFDD) a Evropa národů a svobod (ENF), jakož i pravděpodobní členové budoucích krajně pravicových a populistických frakcí, které po volbách vzniknou.
Ačkoliv se zdá, že technologie nejsou pro euroskeptiky nijak důležitým tématem, situace se radikálně mění, pokud se dotýkají jiných priorit.
Co se dočtete dál
- Jak se euroskeptické strany staví k boji s teroristickým obsahem on-line, reformě autorského práva nebo GDPR?
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.