Cla, která Spojené státy uplatňují na dovoz zboží z Číny, poškozují nezamýšlený cíl. Vybíraná cla totiž téměř celá nesou na svých bedrech američtí dovozci. Vyplývá to z ve čtvrtek zveřejněné studie Mezinárodního měnového fondu (MMF), z níž čerpal server televize CNBC.
Obchodní válka USA a Číny trvá už více než rok a vyššími dovozními cly bylo už zatíženo zboží v hodnotě miliard dolarů. Podle MMF ale téměř k žádné změně, která by odpovídala změnám cel, nedošlo.
Prezident Donald Trump počátkem května prohlásil, že větší cla na čínské zboží "plní americkou pokladnu" 100 miliardami dolarů (2,32 bilionu korun) ročně. Bilaterální obchodní deficit mezi Čínou a USA zůstává navzdory clům v podstatě nezměněn, uvedla studie.
Prezident Trump navíc zvažuje uvalení nových cel na další čínský import v ročním objemu 300 miliard dolarů a to by mohlo poškodit spotřebitele, protože podniky na ně pravděpodobně přenesou dodatečné náklady.
"Na obchodním napětí mezi jednoznačně tratí spotřebitelé v USA a Číně," uvádí MMF. Vyšší cla ale mohou také poškodit hospodářský růst. "Zatímco dopad na globální růst je nyní poměrně slabý, poslední eskalace by mohla výrazně poznamenat podnikání a náladu na finančních trzích, narušit globální dodavatelské řetězce a ohrozit předpokládané oživení globálního růstu v roce 2019," soudí MMF.
USA zavedly embargo proti Huaweii. Nejvíc tím oslabí vlastní firmy
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist