V západním světě v posledních letech přibývá měst, v jejichž ulicích policejní složky využívají systémy automatického rozpoznávání obličejů pro odhalování nelegálních aktivit. Pracují s nimi policejní oddělení napříč Spojenými státy a technologii testují i jejich kolegové ve Velké Británii. Stále silněji se však ozývají i hlasy aktivistických skupin, podle kterých rozpoznávání obličejů narušuje soukromí a základní lidská práva. V reakci na vzrůstající obavy minulý týden San Francisco jako první velké americké město využívání této technologie policií zakázalo.
Jedním z hlavních dodavatelů rozpoznávacího softwaru je americký technologický gigant Amazon miliardáře Jeffa Bezose. Jeho společnost nyní sklízí kritiku od části akcionářů, kterým se nelíbí, že svůj systém Rekognition poskytuje státním bezpečnostním složkám. Na valné hromadě proto předložili návrhy na zákaz takového jednání nebo na vypracování nezávislé zprávy o rizicích využívání této technologie. Na svém webu o tom informovaly The New York Times. Ani jeden z návrhů podle listu sice nezískal při čtvrtečním hlasování většinovou podporu, přesto ale dobře ilustruje vzrůstající odpor vůči sledovacím technologiím.
Předložené návrhy akcionářů Amazonu zároveň poukazují i na rozšiřující se fenomén aktivismu mezi technologickými investory. V nadcházejících týdnech hodlají akcionáři Facebooku, Twitteru a Alphabetu (společnost vlastnící Google) hlasovat o problémech zásahů do voleb, šíření nenávisti, dezinformací a poskytování cenzurovaných verzí služeb pro Čínu. Akcionáři Applu si zase minulý rok úspěšně prosadili zavedení silnějších nástrojů rodičovské kontroly.
Co se dočtete dál
- Jak se Amazon snažil předložení návrhů zabránit?
- Který z investorů předložil návrh na zákaz prodeje softwaru na rozpoznávání obličejů policejním složkám?
- A jaké jsou hlavní argumenty pro a proti této technologii?
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist