Členské země Evropské unie v úterý formálně potvrdily novou směrnici zakazující plastové výrobky na jedno použití. Cílem opatření, které se týká například jednorázových brček, nádobí, tyčinek do uší i některých dalších plastových výrobků, k nimž existují ekologičtější alternativy, je snížit množství plastového odpadu.

Členské státy mají nyní nejvýše dva roky na převedení nových pravidel do svých vlastních zákonů.

Rozhodnutí členských zemí, které je završením celého legislativního procesu, v úterý oznámila Rada EU v tiskové zprávě. Nová pravidla předložila Evropská komise přesně před rokem, od té doby se o jejich konečné podobě vyjednávalo. Evropský parlament text směrnice odsouhlasil v březnu.

Přestat by se tak měly prodávat jednorázové plastové příbory, talíře, úchyty k nafukovacím balonkům, polystyrenové obaly na potraviny a hrnky na nápoje určené k okamžité spotřebě a také další produkty z plastů, které mohou přispívat ke znečištění takzvanými mikroplasty.

Členské státy se také dohodly, že do roku 2029 by mělo být recyklováno devět desetin plastových lahví. Do roku 2025 budou muset být takové lahve vyráběny alespoň se čtvrtinovým použitím recyklovaného plastu, do roku 2030 by měl tento podíl vzrůst na třicet procent.

Nové předpisy jsou namířeny také proti filtrům v tabákových výrobcích, jejichž součástí jsou nyní plasty. Cigarety a další výrobky, které takové filtry mají, budou muset být opatřeny příslušným upozorněním, včetně poznámky o škodách hrozících životnímu prostředí, pokud bude filtr odhozen jinam než do koše.

Členské země také mají přijmout kroky, aby výrazně snížily užívání plastových obalů na potraviny a nápoje, pro které zatím neexistují náhradní obaly. Mohou například zajistit, aby se nenabízely bezplatně.

Balonky, hygienické vložky nebo vlhčené ubrousky budou muset mít jasné označení, které bude obsahovat návod, jak odpad odstraňovat, informace o negativním dopadu výrobků na životní prostředí a o přítomnosti plastů v nich.

Co zavádí směrnice o jednorázových plastech:

  Snížení spotřeby Omezení trhu = zákaz Redesign výrobků Označování výrobků Rozšířená odpovědnost výrobce
Nádoby na potraviny x       x
Nápojové kelímky x       x
Vatové tyčinky   x      
Příbory, talíře, míchátka, brčka   x      
Tyčky k balonkům   x      
Balonky       x x
Sáčky a balení         x
Nádoby, uzávěry, víčka     x   x
Nápojové lahve     x   x
Filtry tabákových výrobků         x
Vlhčené ubrousky       x x
Hygienické vložky       x  
Plastové tašky         x
Lovná zařízení         x
Boxy (polystyren)   x      
OXO plasty   x      

V EU se každoročně spotřebuje 580 miliard plastových cigaretových filtrů, 46 miliard plastových lahví na nápoje, 36,4 miliardy plastových brček, 16 miliard plastových kelímků na kávu nebo 2,5 miliardy plastových nádob na potraviny, uvádí Greenpeace.

Většina všech vyrobených plastů končí na skládkách nebo v přírodě. Recykluje se méně než 30 procent evropských plastových odpadů, přičemž 40 procent z nich se vyváží, především do Asie. Zbytky rybářských zařízení jako sítě a lana patří mezi deset nejčastějších odpadků na plážích (tvoří 27 procent z celkového počtu). Brčka na pití, která vydaly restaurace rychlého občerstvení v EU za rok, by položená za sebou desetkrát dosáhla na Měsíc a zpět, doplňuje ekologická organizace.