Ukrajinský provozovatel ropovodů Ukrtransnafta obnovil transfer ropy k evropským klientům ropovodem Družba. Oznámila to agentura Reuters s odvoláním na prohlášení společnosti. Dodávky ropovodem, kterým teče ropa i do České republiky, byly přerušené koncem dubna kvůli znečištění ropy organickým chloridem.
"Ve 14:35 (13:35 SELČ) Ukrtransnafta obnovila přepravu ropy k evropským zákazníkům prostřednictvím ropovodu Družba," uvádí se v prohlášení. Podle firmy k tomu přispěli odborníci z maďarské ropné firmy MOL. Ti provedli dodatečné analýzy ropy, která je v současnosti v potrubí, a potvrdili, že jsou připraveni ji přijmout.
Český ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček v pátek uvedl, že ruská ropa pro rafinerii v Litvínově přiteče do ČR zřejmě kolem 20. až 22. května místo původně očekávaného 15. května. Za zpoždění mohou technické problémy. Vláda tak s největší pravděpodobností bude jednat o další zápůjčce ropy ze státních rezerv pro Unipetrol, provozovatele rafinerie.
Podle analytika společnosti ENA Jiřího Gavora teče ropa ropovodem Družba do Česka tři až pět dnů. Obnovení dodávek do Česka však závisí i na dalších faktorech.
Zprávy z konce dubna hovořily o tom, že do 11. května by dodávky ropy ropovodem Družba měly být obnoveny na 60 až 65 procent současného ročního průměru. To odpovídá 40 procentům kapacity systému.
Problém s ropou se objevil ve druhé polovině dubna, kdy nejmenovaný ruský producent surovinu kontaminoval vysokými dávkami organického chloridu. Ten se používá ke zvýšení produkce ropy, ale před transportem je nutné ho z ropy odstranit, protože může poškodit rafinerie.
Rozsah škod zatím není jasný, stejně jako to, kdo je zaplatí. Bělorusko, které zpracovává ruskou ropu a ropné produkty pak prodává do zahraničí, odhaduje ztrátu ze snížení vývozu ropných produktů na 100 milionů USD (2,3 miliardy Kč). Po Rusku požaduje odškodné.
Do ropovodu, kterým teče ropa i do České republiky, se dostala ropa znečištěná organickým chloridem. Ten může poškodit rafinerie. Země napojené na ropovod proto zastavily dovoz ruské ropy.
Ropovod Družba se v Bělorusku rozděluje na dvě větve - severní vede do Polska a Německa, jižní pak přes Ukrajinu do Maďarska, na Slovensko a do České republiky. Kapacita ropovodu činí až jeden milion barelů ropy denně, což je zhruba jedno procento globální poptávky.
Rusko vyváží kolem čtyř milionů barelů ropy denně. Kontaminace suroviny přichází v době, kdy země plánuje, že v květnu zvýší vývoz ropy na pětileté maximum. Podle obchodníků se na tomto plánu zatím nic nezměnilo.
S výpadky dodávek prostřednictvím ropovodu Družba jsou už z minulosti zkušenosti, zejména z 90. let. Přerušení dodávek mělo nejrůznější příčiny - od požadavku tehdejšího Sovětského svazu na platbu ve volně směnitelné měně přes spory mezi Ruskem a Ukrajinou o výši tranzitních poplatků až po zaplněné české zásobníky. Potíže s dodávkami občas působilo i počasí. Ke kontaminaci ropy ale v Rusku dochází zřídka. Podle obchodníků se vyšší podíl organického chloridu objevil v ruské ropě zhruba před deseti lety, avšak znečištění bylo mnohem nižší.
Škody způsobené znečištěnou ropou jsou obrovské, uvedl běloruský prezident. Po Rusku očekává odškodné
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist