Nejslavnější americký dostih Kentucky Derby, který se běhá první květnovou sobotu, má překvapivého vítěze. Asi jen 20 minut poté, co první kůň Maximum Security proběhl cílem, ho dostihová komise kvůli ohrožení soupeřů během dostihu přeřadila ve výsledcích až na 17. místo z 19. Podle ní kůň v cílové rovině omezoval ostatní soupeře, kterým bránil ve zrychlení. Za vítěze tak komise určila outsidera dostihu, koně Country House, který proběhl cílem jako druhý za Maximum Security. Bylo to vůbec poprvé v téměř 145leté historii dostihu, co o výsledku rozhodovala komise.

Přes nečekané události si stejně jako každý rok může mnout ruce sedmadevadesátiletý  americký byznysmen Richard Duchossois. Právě on je největším individuálním akcionářem firmy Churchill Downs, pod niž závodiště v Kentucky spadá. Právě slavný dostih Kentucky Derby totiž tvoří až 20 procent z jejích celkových tržeb. Ty každoročně vyšplhají až na miliardu dolarů.

Právě válečný veterán a úspěšný byznysmen Duchossois patří mezi nejviditelnější lidi, kteří se zasloužili o rozvoj koňských dostihů v USA.

Zpátky ke svým mužům

Duchossois během druhé světové války narukoval do armády.

V září 1944 se tanková divize, ve které sloužil i tehdy dvaadvacetiletý Duchossois, dostala při pokusu o překročení řeky Mosely do střetu s německými jednotkami.

Během ní německý voják postřelil Duchossoise do zad. Tehdy se mladý Američan dostal do blízkosti smrti. Kulka mu způsobila dočasnou paralýzu - zdravotníci, kteří byli zavaleni zraněnými, si nejdřív mysleli, že mu už není pomoci.

"Museli se tehdy rozhodovat: Tenhle chlap, toho ještě mohou dát dohromady. Tenhle ale nemá šanci. A já spadl právě do této kategorie," uvedl o mnoho let později pro list Independent.

Zbývá vám ještě 70 % článku

Co se dočtete dál

  • Jaký je životní příběh podnikatele Richarda Duchossoise?
  • Jak se dostal k dostihům?
  • Co si myslí o důchodu?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se