Prezident Miloš Zeman chce využít návštěvu Maďarska k tlaku na premiéra Andreje Babiše, aby stavbu nových bloků jaderných elektráren v Česku zajistil ruský Rosatom. Během návštěvy v půlce května prezident obhlédne i jadernou elektrárnu Paks, kde mají Rusové podle mezivládní dohody z roku 2014 postavit dva nové bloky. Zeman tam chce uspořádat i kulatý stůl pro české a maďarské firmy, které by se na stavbě nové elektrárny v Maďarsku a potenciálně i v Česku mohly podílet. Prezidenta by měla do Maďarska doprovázet podnikatelská delegace, kterou připravuje Hospodářská komora.

Podle zahraničněpolitického poradce prezidenta Rudolfa Jindráka, který byl před lety i velvyslancem v Maďarsku, jsou české firmy svázány především se stavbou starých bloků Paks a to je podle něj hlavní důvod setkání s prezidentem. "Primární důvod není jejich účast na stavbě Paks II, ale samozřejmě se nedá vyloučit, že i o tom se bude hovořit," řekl Jindrák.

Zeman do Pakse pojede 16. května. Svoji návštěvu v Budapešti zahájí podnikatelským fórem 14. května, den po tom bude mít oficiální setkání se všemi předními maďarskými politiky včetně premiéra Viktora Orbána.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 179 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se