Na turisty oblíbený ostrov Srí Lanku zaútočili v neděli teroristé, kteří o Velikonoční neděli odpálili zhruba ve stejnou dobu výbušniny ve třech kostelech a třech luxusních hotelech, další dva výbuchy následovaly na předměstích hlavního města Kolomba. Počet obětí stoupl na 359. Dalších nejméně 500 osob utrpělo zranění. Informovala o tom místní policie, která v noci na středu zadržela v souvislosti s tragédií dalších 18 lidí. Ve vazbě je tak už přes šedesát podezřelých. Prezident Maithripala Sirisena ve středu obvinil bezpečnostní složky, že věděly o útoku předem a neinformovaly ho.
K atentátům se v úterý přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Na podporu svého tvrzení později zveřejnila záběry, na kterých jsou podle ní pachatelé atentátů přísahající věrnost vůdci IS abú Bakrovi Bagdádímu. Skupinu osmi mužů vede radikální místní duchovní Zahrán Haším, uvedl na svém webu institut SITE, který sleduje radikální hnutí ve světě. Hašíma za strůjce útoků považují podle agentury AP také srílanské tajné služby.
Na místě působí i tým specialistů Interpolu, který vede český policista působící v této mezinárodní policejní organizaci jako expert na terorismus, uvedl na twitteru český policejní prezident Jan Švejdar. Totožnost policisty policejní prezidium nechce zveřejnit, aby neohrozilo jeho bezpečnost, řekla ČTK mluvčí policie Kateřina Rendlová.
Rychlá odezva @INTERPOL_HQ na události na Srí Lance a česká stopa nechybí! Jsem pyšný, že tým specialistů vede český policista působící v Interpolu jako expert na terorismus. https://t.co/WrtGOdW77R
— Jan Švejdar (@jan_svejdar) April 23, 2019
Srílanský premiér Ranil Vikremasinghe podle agentury Reuters nevyloučil další atentáty. V úterý uvedl, že terčem útoků měl být i čtvrtý hotel, ale atentát se nezdařil. Vikremasinghe dodal, že atentáty "mohou mít spojitost" s teroristickou organizací Islámský stát, která se k nim přihlásila. V souvislosti s útoky byli podle něj dosud zatčeni pouze Srílančané. Někteří z atentátníků vycestovali do zahraničí a vrátili se, dodal premiér. Vikremasinghe nevylučuje, že velikonoční atentáty byly odvetou za březnový útok proti muslimům ve městě Christchurch na Novém Zélandu.
Srílanský ministr cestovního ruchu John Amaratunga v pondělí informoval, že mezi mrtvými je 39 cizinců. Češi mezi oběťmi podle dosavadních informací české diplomacie nejsou.
Úřady připisují masakr, kvůli němuž byl v zemi vyhlášen výjimečný stav, místní islamistické skupině s kontakty v zahraničí. Mezi zadrženými je podle policejního mluvčího například řidič dodávky, kterou údajně používali atentátníci, nebo majitel domu, v němž někteří z nich bydleli. Většinu zatčených tvoří místní lidé, ačkoli policie pátrá po možném zapojení cizinců. Vyšetřování dosud vedlo k závěru, že za smrt 321 lidí a zranění dalších 500 nese vinu sedm sebevražedných atentátníků, kteří útočili především v hotelích a křesťanských kostelích metropole Kolomba.
Díky výjimečnému stavu, který platí v zemi od pondělního večera, může policie a armáda zatýkat a vyslýchat podezřelé a nečekat na soudní povolení. Prezident Maithripala Sirisena požádal svět o pomoc při pátrání.
Zahraniční oběti jsou identifikovány postupně. Británie přišla o osm svých občanů, mezi mrtvými cizinci je také osm Indů, dva Turci, dva Číňané, dva Australané a dva Saúdští Arabové. Po jedné oběti hlásí Japonsko, Bangladéš, Nizozemsko, Francie, Španělsko a Portugalsko. Německé ministerstvo zahraničí uvedlo, že mezi oběťmi je také osoba, která měla americké i německé občanství.
Útoky nepřežily ani tři děti dánského miliardáře Anderse Holcha Povlsena, což potvrdil tiskový mluvčí jeho módní firmy Bestseller. Povlsen je nejbohatším mužem Dánska, jeho firma vlastní značky jako například Vero Moda nebo Jack & Jones. Je také majoritním akcionářem e-shopu Asos a majitelem více než jednoho procenta pozemků ve Skotsku. Na Srí Lance byli na dovolené.
Úřady na Srí Lance v pondělí ráno zrušily zákaz vycházení, který byl vyhlášen v neděli kvůli atentátům. Později byl vyhlášen zákaz nový, který bude podle agentury Reuters platit v metropoli Kolombu v noci na úterý.
Pro informace a případnou konzulární pomoc se čeští občané mohou obracet na české velvyslanectví v Dillí a honorární konzulát v Kolombu.
V případě nouze je možné též využít nouzovou linku českého velvyslanectví v Dillí: +91 9910999460.
Srí Lanka měla informace o chystaných atentátech už 4. dubna. Na tiskové konferenci to v pondělí řekl vládní mluvčí Radžita Senaratne. Navzdory tomu ale nebyly atentáty odvráceny. Mluvčí svým tvrzením poukázal podle médií na problematické bezpečnostní uspořádání v zemi.
Národní bezpečnost a rozvědky na Srí Lance spadají pod prezidenta Maithripalu Sirisenu, a jak upozornila britská média, mezi ním a premiérem Ranilem Vikremasinghem panuje napětí. Loni se prezident pokusil premiéra odvolat.
Mluvčí v pondělí řekl, že velitel národní rozvědky napsal 9. dubna dopis, který obsahoval jména členů jedné teroristické organizace. "Premiér nebyl o těchto zjištěních informován. Toto je jediná země, kde premiér svolá bezpečnostní radu, ale ta se nesejde. Navzdory odhalením o hrozbě jsme ty útoky nedokázali odvrátit. Nesnažíme se vyhnout odpovědnosti, ale to jsou fakta," řekl mluvčí.
Také ministr zdravotnictví řekl, že o hrozících útocích úřady věděly se čtrnáctidenním předstihem, ale že k premiérovi se tato informace nedostala, protože resort obrany spadá pod prezidenta.
Mluvčí Senaratne také oznámil, že rodiny obětí dostanou odškodné. "Jako vláda jsme v pondělí rozhodli o kompenzaci za každého mrtvého. Na výdaje s pohřbem to bude 100 tisíc rupií (13 tisíc korun)," sdělil mluvčí. Peníze podle něj obdrží i ti, kdo byli zraněni. Poškozené kostely budou opraveny za státní peníze a opravy začnou brzy. "My jsme zodpovědní. Je nám to velice líto a všem se velmi omlouváme," řekl mluvčí.
Ministerstvo spravedlnosti v pondělí požádalo soudní lékaře o rychlé provedení posmrtného ohledání obětí, aby těla mohla být odevzdána rodinám k pohřbení.
Na Srí Lanku se ze zahraničí vrací prezident Maithripala Sirisena, který svolal na schůzku národní bezpečnostní rady. Zúčastnit se jí má i premiér Ranil Vikremasinghe.
Jeden z poradců prezidentova úřadu indickému tisku sdělil, že vyšetřovatelé mají podezření, že existují ještě dvě nebo tři bomby připravené k použití.
Policie v pondělí ráno zneškodnila podomácku vyrobenou výbušninu nedaleko letiště v metropoli Kolombu, uvedla agentura AFP. Bombu objevili v noci na pondělí na silnici vedoucí k hlavnímu terminálu letiště.
Útoky, většinou sebevražedné, soustředili atentátníci do hlavního města Kolombo a jeho okolí. Exploze na šesti místech nastaly kolem 8:30 místního času, kdy byly kostely plné věřících, kteří přišli na mši o Velikonoční neděli. Křesťané tvoří ve většinově buddhistické Srí Lance asi sedmi procent obyvatel. Terčem útoků byl kostel sv. Antonína v Kolombu, sv. Šebestiána v Negombu, které leží asi 35 kilometrů severně od metropole, a evangelický kostel ve městě Batticaloa.
Výbuchy otřásly třemi pětihvězdičkovými hotely Shangri-La, Cinnamon Grand a Kingsbury, všechny jsou v Kolombu. Nejméně ve dvou z nich útočili atentátníci v restauracích, když přišli hosté na snídani. Po poledni nastal sedmý výbuch na okraji Kolomba, který zabil dva lidi, a později osmý útok sebevražedného atentátníka připravil o život tři policisty.
Spojené státy a Británie aktualizovaly doporučení pro cesty svých občanů na Srí Lanku. Podle amerického ministerstva zahraničí je pravděpodobné, že teroristické skupiny plánují další útoky.
"Mohou zaútočit bez varování," uvádí americké ministerstvo zahraničí. Podle něj jsou v ohrožení turistické lokality, dopravní uzly, nákupní střediska, hotely, modlitebny, letiště a další veřejné prostory. České ministerstvo zahraničí už v neděli vydalo varování, v němž vybízí všechny občany Česka pobývající na Srí Lance k maximální obezřetnosti.
Útoky na Srí Lance mají přes 300 obětí
Útoky na Srí Lance mají přes 300 obětí
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist