Rusko se pokusilo ovlivnit prezidentské volby ve Spojených státech v roce 2016, ale nynější americký prezident Donald Trump, nikdo z jeho štábu a ani žádný jiný Američan v této věci s Moskvou nespolupracoval. Na čtvrteční tiskové konferenci to prohlásil americký ministr spravedlnosti William Barr, který Kongresu USA a také veřejnosti předložil zprávu zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera.
Podle agentury AP se ve zprávě mimo jiné píše, že se prezident pokusil nad vyšetřováním získat kontrolu a že usiloval o Muellerův konec v čele vyšetřovacího týmu. Zpráva nečiní závěr, že se prezident dopustil trestného činu, ale ani ho neospravedlňuje, uvádí se v Muellerově dokumentu.
Šéf Bílého domu na zveřejnění zprávy reagoval slovy, že má dnes dobrý den.
Na případnou spolupráci Trumpova štábu neukazuje podle Barra žádný z důkazů, které Mueller nashromáždil. Stejně tak nic nepotvrdilo možnou spolupráci jiných amerických občanů s Moskvou.
Barr rovněž řekl, že Bílý dům s Muellerem plně spolupracoval, ačkoli Trump měl vůči vyšetřování výhrady, neboť byl přesvědčen, že ho doprovázejí nelegální úniky informací. Trump v minulosti opakovaně vyšetřování označil za hon na čarodějnice.
Pokud jde o bránění spravedlnosti, což v Trumpově případě nechal Mueller ve své zprávě bez závěru, je Barr přesvědčen, že na to žádný důkaz neukazuje. Stejný názor v této věci má i Barrův náměstek Rod Rosenstein.
Zprávu, která má 182 stran a i s přílohami 448, zveřejnilo ministerstvo spravedlnosti na svém serveru. Předtím ji ministr Barr dal k dispozici Kongresu USA. Jak ministerstvo avizovalo, jsou některé části textu začerněné. Mají to být pasáže související s utajovanými skutečnostmi či se třetími osobami, které neměly k vyšetřování přímý vztah.
Podle agentury AP zpráva mimo jiné odhaluje, že se Trump opakovaně pokusil získat nad vyšetřováním ruské kauzy kontrolu. Mueller se zmiňuje o deseti incidentech, které prověřoval jako možné bránění průchodu spravedlnosti. Je mezi nimi například vyhazov tehdejšího šéfa Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Jamese Comeyho v roce 2017. Podle zprávy existuje "množství důkazů", že Comeyho z čela FBI odvolal Trump kvůli jeho "neochotě veřejně uvést, že prezident osobně není vyšetřován".
Dalším z incidentů popisovaných ve zprávě je údajná snaha prezidenta přesvědčit bývalého šéfa své předvolební kampaně Paula Manaforta, aby nespolupracoval s vyšetřovateli.
Na schůzku s ruskou právničkou Nataljí Veselnickou v červnu 2016 šli členové Trumpova týmu včetně jeho syna Donalda, zetě Jareda Kushnera a šéfa kampaně Manaforta podle zprávy s nadějí, že jim Rusové v kampani pomohou. Ti ovšem žádné užitečné informace neposkytli. Zpráva zároveň uvádí, že neexistuje důkaz, že by Trump o schůzce předem věděl.
Setkání Trumpa s tehdejším ruským velvyslancem Sergejem Kisljakem v dubnu a červenci 2016 byla podle zprávy "krátká, veřejná a nevýznamná".
K otázce, zda uzavřel Trump během kampaně tajnou dohodu s Ruskem, zpráva uvádí, že se vyšetřovatelům podařilo "identifikovat četná spojení mezi jednotlivci s vazbami na ruskou vládu a jednotlivci spojenými s Trumpovou kampaní, důkazy nejsou ale dostatečné pro obvinění z trestného činu".
V Muellerově zprávě se dále mimo jiné píše, že vyšetřovatelé byli nespokojeni s písemnými odpověďmi, které dostali od Trumpa, rozhodli se ale, že si jej nepředvolají.
Obávali se totiž zdlouhavé právní bitvy.
V závěrech zprávy se uvádí, že není možné jasně říct, že se prezident Donald Trump dopustil bránění průchodu spravedlnosti. "Pokud bychom po důkladném vyšetřování faktů nabyli přesvědčení, že se prezident jasně nedopustil bránění průchodu spravedlnosti, uvedli bychom to... nejsme ale schopni tento soud vynést," stojí ve zprávě. "A proto tato zpráva sice nedospívá k závěru, že prezident spáchal trestný čin, ale ani ho neospravedlňuje," píše se v textu.
Muellerovo jmenování Trump považoval za svůj konec
V okamžiku Muellerova jmenování, 17. května 2017, se podle zprávy Trump právě v Bílém domě radil s tehdejším ministrem spravedlnosti Jeffem Sessionsem a dalšími spolupracovníky o výběru nového ředitele Federálního vyšetřovacího úřadu (FBI). Během schůzky se o Muellerově jmenování dozvěděl nejprve Sessions, který novinku sdělil prezidentovi.
"Prezident se svalil do křesla a řekl: 'Proboha. To je hrozné. To je můj konec v úřadu prezidenta. Jsem v prdeli'," uvádí Muellerova zpráva s odvoláním na poznámky jednoho z účastníků schůzky v oválné pracovně.
Hněv si prezident podle zprávy vylil na ministrovi spravedlnosti. "Jak jsi to mohl dopustit, Jeffe?" řekl podle zprávy Sessionsovi a dodal, že ho ministr zklamal.
Jeff Sessions, který na svou funkci ministra rezignoval loni v listopadu, si podle zprávy vybavil, že mu prezident vyčetl, že jeho úkolem bylo jej "ochraňovat". "To je nejhorší věc, jaká se mi kdy stala," komentoval podle zprávy Trump novinku o Muellerově jmenování.
Trump na akci pro veterány krátce po zveřejnění Muellerovy zprávy uvedl, že má dnes dobrý den. Znovu popřel, že by během kampaně před prezidentskými volbami v roce 2016 jakkoli spolupracoval s Rusy. "Tato kachna, to by se nemělo už nikdy stát žádnému prezidentovi," uvedl.
Prezidentův právní tým, jehož členy jsou mimo jiné Rudy Giuliani či Jay Sekulow, označili výsledky vyšetřování za "prezidentovo naprosté vítězství". "Je jasné, že nedošlo k žádnému trestnému činu," uvedli v prohlášení.
Obama o aktivitách Ruska věděl, nic ale neudělal, tvrdí Trump
Americký prezident Donald Trump je přesvědčen, že vměšování Ruska do prezidentských voleb v roce 2016 nezměnilo jejich výsledek. V příspěvku na Twitteru ve čtvrtek večer zároveň obvinil svého předchůdce Baracka Obamu, že o aktivitách Ruska věděl, ale nic proti nim nepodnikl. Trump se tak vyjádřil v den, kdy americké ministerstvo spravedlnosti zveřejnilo zprávu zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera, který se zabýval vlivem Ruska na poslední prezidentské volby a možným bráněním průchodu spravedlnosti ze strany prezidenta Trumpa.
"Vše, co Rusové dělali ohledně voleb v roce 2016, bylo činěno v době, kdy byl prezidentem Obama. Dostával o tom informace a neudělal nic! Nejdůležitější je, že hlasování nebylo ovlivněno," napsal šéf Bílého domu.
Anything the Russians did concerning the 2016 Election was done while Obama was President. He was told about it and did nothing! Most importantly, the vote was not affected.
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) April 18, 2019
V dalším tweetu Trump odmítl obvinění, že chtěl bránit zvláštnímu vyšetřování ruského vlivu na prezidentské volby. "Kde není zásadní trestný čin, pokud jde o tajné spolčení (ve skutečnosti byla celá ta věc podvod), je těžké říct, že někdo něčemu brání," zdůraznil Trump.
Ministr spravedlnosti William Barr před zveřejněním zprávy o výsledcích Muellerova vyšetřování uvedl, že Rusové se volby pokusili ovlivnit, nynější prezident s nimi ale v této věci nespolupracoval. Žádný důkaz podle Barra ani nepotvrzuje, že by Trump bránil spravedlnosti. Demokraté s tím ale nesouhlasí.
Ve čtvrtek Trump na Twitteru také poznamenal, že měl právo celý "hon na čarodějnice", jak vyšetřování nazývá, ukončit, kdyby chtěl. "Mohl jsem vyhodit kohokoli, včetně Muellera, kdybych chtěl. Rozhodl jsem se to neudělat," napsal Trump.
“Donald Trump was being framed, he fought back. That is not Obstruction.” @JesseBWatters I had the right to end the whole Witch Hunt if I wanted. I could have fired everyone, including Mueller, if I wanted. I chose not to. I had the RIGHT to use Executive Privilege. I didn’t!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) April 18, 2019
Demokraté konferenci kritizují
Za čtvrteční tiskovou konferenci si ministr Barr vysloužil kritiku od demokratických předáků Kongresu USA. Podle šéfa demokratické menšiny v Senátu Chucka Schumera byla konference součástí kampaně, podle demokratické předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové Barr potvrdil, že Trumpova administrativa se snaží ovlivnit názor veřejnosti na zprávu o ruském vlivu na prezidentské volby.
"Nyní je tisková konference v rámci kampaně prezidenta Donalda Trumpa u konce: Nastal čas, aby Kongres a americký lid spatřili Muellerovu zprávu," napsal na Twitteru Schumer.
Now that President @realDonaldTrump's campaign press conference is over:
— Chuck Schumer (@SenSchumer) 18. dubna 2019
It's time for Congress and the American public to see the #MuellerReport.
Podle Pelosiové Barr na tiskové konferenci potvrdil "ohromující stranickou snahu Trumpovy administrativy" ovlivnit názor americké veřejnosti na zprávu zvláštního vyšetřovatele. Předsedkyně sněmovny kritizovala také to, že Barr přiznal, že nechal Trumpův tým do zprávy nahlédnout. "Je víc než kdykoli dřív nutné, aby zvláštní vyšetřovatel Mueller svědčil před Kongresem," napsala Pelosiová na Twitteru.
"Rozdíly mezi tím, co o bránění průchodu spravedlnosti řekl generální prokurátor Barr a co o bránění průchodu spravedlnosti řekl zvláštní vyšetřovatel Mueller, jsou jasné," uvedli ve společném prohlášení Pelosiová a Schumer. Zatímco Barr podle nich na dnešní tiskové konferenci tvrdil, že se prezident bránění průchodu spravedlnosti nedopustil, "zdá se, že Muellerova zpráva toto tvrzení podkopává".
Také podle šéfa právního výboru Sněmovny reprezentantů, demokrata Jerryho Nadlera, Muellerova zpráva nastiňuje "znepokojivé důkazy, že se prezident Trump zapojil do bránění průchodu spravedlnosti a dalších pochybení". "Je nyní povinností Kongresu, aby pohnal prezidenta za jeho činy k zodpovědnosti," dodal Nadler.
Řada analytiků upozornila, že podle nich Muellerova zpráva nepřímo vyzývá k tomu, aby se prezidentovým chováním ve vztahu k vyšetřování ruského vlivu na prezidentské volby v roce 2016 zabýval Kongres. Odkazují přitom na větu na straně 381, ve které autoři zprávy uvádí, že podle nich "Kongres může účinně regulovat výkon oficiálních povinností prezidenta" ve snaze "zakázat činy motivované zkorumpovaným záměrem bránit průchodu spravedlnosti".
Šéf právního výboru Sněmovny reprezentantů, demokrat Jerry Nadler, na Twitteru ve čtvrtek zveřejnil dopis, ve kterém Muellera žádá, aby před jeho výborem svědčil, a to nejpozději 23. května. Svědectví zvláštního vyšetřovatele je podle Nadlera nutné, aby Kongres "lépe porozuměl jeho závěrům".
Ministr spravedlnosti Barr na tiskové konferenci uvedl, že nemá nic proti tomu, aby Mueller před kongresmany vypovídal.
Trumpa po zveřejnění zprávy podpořil viceprezident Mike Pence. "Teď, když je vyšetřování zvláštního vyšetřovatele hotové, má americký lid právo vědět, zda bylo počáteční vyšetřování v souladu s dlouhodobými standardy ministerstva spravedlnosti a zda bylo vůbec legální," uvedl. "Nesmíme nikdy dovolit, aby byl náš právní systém zneužíván v honbě za politickou agendou," dodal.
Poradkyně prezidenta Kellyanne Conwayová novinářům dnes řekla, že Muellerova zpráva neobsahuje jediné poselství, které by se týkalo Trumpa. "Přijímáme dnes omluvy," dodala.
Trump byl podle tisku v ruské kauze sám sobě nepřítelem
Konzervativní americká média považují zprávu zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera za očištění prezidenta Donalda Trumpa, některá pak poukazují na to, že šéf Bílého domu byl sám sobě nepřítelem. Levicový tisk kritizuje ministra spravedlnosti Williama Barra, protože se domnívá, že se chová spíše jako Trumpův obhájce. Centristickým médiím se nelíbí přetrvávající politický rozkol či to, že Mueller nedokázal rozhodnout, zda Trump vyšetřování mařil.
Konzervativní magazín Washington Examiner napsal, že je sice teoreticky možné, že Trump s Ruskem spolupracoval, pravděpodobnější scénář je ale ten, že byl kvůli vyšetřování naštvaný, chtěl ho zastavit a nutil své poradce lhát. Muellerova zpráva také ukázala u Trumpa na některé nedostatky, které měla i jeho neúspěšná demokratická rivalka Hillary Clintonová a které u ní republikáni považovali za neslučitelné s prezidentskou funkcí.
Prezident se podle Washington Examineru během vyšetřování choval, jako by byl vinný, ačkoli pak vyšetřování nic nezjistilo. "Trump byl sám sobě nejhorším nepřítelem," poznamenal magazín, který jako špatné kroky připomněl propuštění šéfa Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Jamese Comeyho, pokusy zasáhnout do vyšetřování přes někdejšího ministra spravedlnosti Jeffa Sessionse či snahu přinutit poradce ke lživým či zavádějícím výpovědím.
Washington Examiner je přesvědčen, že Kongres USA se jistě chopí těchto případů vměšování, aby v kauze možného bránění průchodu spravedlnosti pokračoval tam, kde Mueller skončil.
Televize Fox News, jejíž zpravodajství Trump chválí, uvedla, že poslední dva a půl roku ruské aféry ukázaly jen to, že demokraté nepřijmou žádný výsledek, který nepovede k Trumpovu odvolání. "Jakkoli velký rozsah právního očištění nezastaví politický hon na čarodějnice," použil Joseph diGenova z Fox News oblíbený termín, kterým Trump vyšetřování označoval.
Levicový webový magazín Salon kritizuje způsob, jakým ministr spravedlnosti William Barr zveřejnil Muellerovu zprávu. Podle Salonu se choval spíše jako Trumpův obhájce, což liberály jen povede k přesvědčení, že prezident něco skrývá.
Podobný názor zastává i sociálně-liberální portál The Root, podle kterého se původně zamýšlené nadstranické vyšetřování změnilo v politické divadlo. "A tam někde sedí ruský prezident Vladimir Putin, sleduje své dílo a všemu tomuhle se směje," poznamenal. Dodal, že zpráva liberály nepotěšila, neboť se nedočkali potvrzení toho, o čem byli přesvědčení.
Středový deník The New York Post kritizoval Muellerův bezstarostný přístup k hranici toho, kde začíná maření vyšetřování, neboť v této věci nedokázal rozhodnout. Pokud se Mueller na základě důkazů domníval, že se Trump tohoto činu dopustil, tak měl mít kuráž prezidenta obvinit a navrhnout jeho stíhání. Jestli k tomu žádné důkazy nenašel, měl to rovněž přímo říci. "Všechno ostatní bylo a je špínou," napsal The New York Post. "Nejhorší na tom je, že je to opovrhování ústavy," dodal.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist