Číně trvalo pouze něco přes deset let, než se stala největším trhem s elektromobily. Nyní chce Wan Gang, automobilový expert, který stojí za rozvojem aut na elektronický pohon v Číně, udělat to samé s vozidly poháněnými vodíkovými palivovými články. "Motory s vodíkovým pohonem jsou budoucností," řekl Wan Gang ve středu na šanghajské přehlídce automobilů. Informoval o tom server Qz.com.

Slova Wan Ganga mají v čínském, potažmo i v globálním automobilovém průmyslu velkou váhu. Před 19 lety totiž hrál jednu z nejdůležitějších rolí v přesvědčování čínské vlády k investicím do elektromobilů. Ta následně začala dotovat výrobce i kupce a postupně se z Číny stal největší trh s elektromobily na světě.

Wan se z Německa, kde pracoval pro automobilku Audi, vrátil do Číny v roce 2000. Tenkrát si jej pozvala čínská vláda a Wan vymyslel plán pro automobilový průmysl, který čínskou vládu zaujal: přeskočení ze spalovacích motorů na elektrické. Už o sedm let později byl ministrem vědy a techniky, a stal se tak prvním ministrem, který není členem čínské komunistické strany. Ve funkci sice skončil minulý rok, nyní je však předsedou klíčové čínské vědecké asociace.

Sám Wan se po návratu do Číny automobilům na vodíkový pohon věnoval. Mezi lety 2003 až 2005 vyvinul tři automobily na vodíkový pohon v sérii nazvané Chao Yue (v překladu "předehnat"). V té době pracoval jako hlavní vědec pro čínský program 863, což byl státní plán, který měl zemi pomoci dohnat Západ ve vývoji této pokročilé technologie. Kvůli problémům s propagováním vodíkových motorů ze začátku tisíciletí se Čína ale raději zaměřila na hybridy a vozidla s čistě elektrickým pohonem.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 60 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.