Pořádně se rozhlédni! Nepřebíhej na červenou, mohlo by tě něco srazit! Podobné věty často vycházejí z úst starostlivých rodičů, když se snaží ochránit svoje ratolesti před projíždějícími auty. Častěji než jiní je pak pravděpodobně musí pronášet rodiče dětí, kteří bydlí hned vedle rušných silnic.

Strach o dítě, aby jej něco nesrazilo, by ale podle nově zveřejněné studie neměl být tím jediným. Méně viditelnou obavou je vývoj duševního zdraví dětí. Ty, které žijí u hlavních silnic, jsou totiž podle americké studie asi dvakrát více ohroženy rozvojem vývojových poruch než děti, které žijí od silnic dál, uvedl server CNN. Mezi nejčastější takové poruchy pak patří například dyslexie nebo dysgrafie.

"Víme, že život u hlavních komunikací, a to hlavně u dálnic, si spojujeme se znečištěním vzduchu," řekla vedoucí autorka studie Sandie Ha, která působí na Institutu veřejného zdraví Kalifornské univerzity. Studie nicméně neuvádí konkrétní příčiny ani důsledky.

Výzkum ale ukázal, že děti, které od narození žijí blízko hlavních komunikací, mají nižší takzvané neverbální IQ, tedy zjednodušeně řečeno obrazové myšlení a práci s obrazci. Vyšší neverbální IQ je časté u technických a přírodovědných typů. Obvykle v něm také častěji vynikají muži. Život v blízkosti frekventované silnice navíc podle studie ohrožuje i verbální IQ a motorické dovednosti dětí.

Zbývá vám ještě 70 % článku

Co se dočtete dál

  • V placené části textu se dozvíte:
  • Jaký vliv má na vývoj dětí znečištění, které u rušných silnic vzniká.
  • Jakou kritiku si studie vysloužila a za co.
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se