Pořádně se rozhlédni! Nepřebíhej na červenou, mohlo by tě něco srazit! Podobné věty často vycházejí z úst starostlivých rodičů, když se snaží ochránit svoje ratolesti před projíždějícími auty. Častěji než jiní je pak pravděpodobně musí pronášet rodiče dětí, kteří bydlí hned vedle rušných silnic.

Strach o dítě, aby jej něco nesrazilo, by ale podle nově zveřejněné studie neměl být tím jediným. Méně viditelnou obavou je vývoj duševního zdraví dětí. Ty, které žijí u hlavních silnic, jsou totiž podle americké studie asi dvakrát více ohroženy rozvojem vývojových poruch než děti, které žijí od silnic dál, uvedl server CNN. Mezi nejčastější takové poruchy pak patří například dyslexie nebo dysgrafie.

"Víme, že život u hlavních komunikací, a to hlavně u dálnic, si spojujeme se znečištěním vzduchu," řekla vedoucí autorka studie Sandie Ha, která působí na Institutu veřejného zdraví Kalifornské univerzity. Studie nicméně neuvádí konkrétní příčiny ani důsledky.

Výzkum ale ukázal, že děti, které od narození žijí blízko hlavních komunikací, mají nižší takzvané neverbální IQ, tedy zjednodušeně řečeno obrazové myšlení a práci s obrazci. Vyšší neverbální IQ je časté u technických a přírodovědných typů. Obvykle v něm také častěji vynikají muži. Život v blízkosti frekventované silnice navíc podle studie ohrožuje i verbální IQ a motorické dovednosti dětí.

Zbývá vám ještě 70 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.