Britská premiérka Theresa Mayová v dopise předsedovi Evropské rady Donaldu Tuskovi žádá o odklad brexitu do 30. června. Británie se podle ní připraví na účast v květnových volbách do Evropského parlamentu. Tuto podmínku až dosud Mayová odmítala a část její vlády kvůli ní hrozila rezignací. Předseda Evropské rady Donald Tusk Británii nabízí flexibilní dvanáctiměsíční odklad termínu odchodu z EU.

Premiérka šéfovi unijních summitů píše, že její vláda bude usilovat o to, aby britský parlament schválil brexitovou dohodu do 23. května, kdy evropské volby začínají, a aby tedy země mohla opustit EU před těmito volbami. Uznává však, že pokud bude Británie ještě po 23. květnu členským státem unie, voleb se zúčastní.

Brexit

Velká Británie měla podle původního plánu opustit Evropskou unii 29. března.

Současné datum odchodu je 12. dubna.

Podle informací britských médií chce předseda Evropské rady Doland Tusk Británii nabídnout flexibilní roční odklad.

Britská premiérka Theresa Mayová v pátek v dopise Tuskovi požádala o odklad do 30. června.

O případném posunutí termínu brexitu budou Tusk a lídři unijních zemí rozhodovat na bruselském summitu 10. dubna.

"Vláda proto podniká zákonné a zodpovědné přípravy na tuto krajní variantu, mezi nimiž je i nařízení stanovující datum voleb," uvádí Mayová.

Britští vládní konzervativci v současnosti vyjednávají s opozičními labouristy o možném kompromisu, který by umožnil schválení brexitové dohody v Dolní sněmovně. Pokud nenajdou shodu, hodlá premiérka parlamentu předložit sérii variant další brexitové strategie a poté se řídit vůlí poslanců.

Tusk nabízí roční odklad

Předseda Evropské rady Donald Tusk došel k závěru, že ve stávající situaci kolem britského odchodu z Evropské unie by byl nejlepším řešením pružný roční odklad brexitu. Novinářům to v pátek řekl vysoce postavený unijní činitel. Plán, se kterým nyní šéf unijních summitů seznamuje členské země bloku, by Britům umožnil odejít z bloku spořádaným způsobem poté, co schválí text dohody o vystoupení.

Podle dobře informovaného unijního představitele je takové řešení v souladu s dopisem, kterým v pátek britská premiérka Theresa Mayová své evropské partnery požádala už o druhý odklad brexitu.

O věci budou ve středu jednat prezidenti a premiéři ostatních 27 zemí EU. Tuskova představa řešení je - spolu s britskou žádostí o odklad do 30. června - podkladem pro jejich rozhodování.

Unijní zdroje přitom zdůrazňují, že sedmadvacítka musí - navzdory únavě, která už je s brexitovým děním spojena - zachovat při řešení problematiky jednotný postoj. Některé země, například Francie, totiž dávají najevo, že jim dochází trpělivost s odklady a neschopností britské politické scény dosáhnout vnitropolitické dohody.

Podle činitele EU, který je o Tuskových postojích a názorech dobře informován, došel předseda Evropské rady k závěru, že pružný roční odklad je lepším řešením než trvalá a pokračující nejistota, kdy lidé ani firmy netuší přesné datum britského odchodu a politici by museli opakovaně rozhodovat o žádostech o odklad.

"Jediným smysluplným východiskem je dlouhý, ale flexibilní odklad," řekl podle zdroje listu The Guardian ve čtvrtek Tusk svým spolupracovníkům v Bruselu. Svůj plán označil spojením anglických slov pro flexibilní odklad za "flextension".

Podle současného harmonogramu má Británie opustit Evropskou unii 12. dubna, ovšem britští poslanci stále nepřijali dohodu s Bruselem upravující podmínky brexitu. Unijní představitelé varují, že hrozba problematického odchodu bez dohody je proto stále pravděpodobnější.

Pružný odklad by podle agentury Reuters dával Londýnu možnost odejít z evropského bloku ve chvíli, kdy Británie schválí připravenou brexitovou dohodu. Pokud by se to ani v delším časovém horizontu nepovedlo, Britové by díky novému plánu měli dostatek času na promyšlení další strategie včetně vypsání nových voleb, o nichž se v Británii stále častěji hovoří.

Britský generální prokurátor Geoffrey Cox řekl stanici BBC, že pokud probíhající rozhovory mezi konzervativci a labouristy selžou, nastane pravděpodobně varianta s delším odkladem brexitu.

Díky podcastu Bruselský diktát pochopíte, že pro nás Čechy má mnohem větší význam dění v Evropě než v Praze a v Česku vůbec. Celé díly poslouchejte na

Babiš chce počkat na vývoj po summitu

Premiér Andrej Babiš (ANO) v pátek při návštěvě Ústavu jaderného výzkumu v Řeži u Prahy nechtěl předjímat český postoj k britské žádosti ani k Tuskovu návrhu. "Uvidíme, jak se to vyvine. Každý den je něco. Počkejme si do toho 10. (dubna)," odkázal na termín mimořádného summitu EU, který se bude brexitem zabývat.

"Já stále tvrdím, že nejlepší jsou předčasné volby a druhé referendum, aby Velká Británie zůstala v Evropské unii," zopakoval také svůj postoj k možnému vývoji kolem brexitu. "To je pro Českou republiku určitě nejvýhodnější. Byl to vždycky náš spojenec. My tam máme obrovské ekonomické zájmy, je tam strašně moc našich lidí," řekl Babiš.

Francie chce zdůvodnění, Rakousko je proti odkladu

Francie v tuto chvíli považuje jakékoli debaty o dalším odkladu brexitu za předčasné, neboť Evropská unie dala jasně najevo, že od Londýna bude požadovat zdůvodnění tohoto kroku. Uvedl to v pátek podle agentury Reuters zdroj blízký francouzskému prezidentovi Emmanuelu Macronovi. Tvrzení unijního činitele, že předseda Evropské rady Donald Tusk chce Británii nabídnout pružný roční odklad, označil za "nevhodný pokusný balonek". Rakousko zopakovalo, že pro další odklad britského odchodu z EU nevidí důvod.

"V každém případě potřebujeme do úterý od Británie konkrétní plán," dodal zdroj z Elysejského paláce s odkazem na středeční unijní summit, na kterém budou Tusk a lídři sedmadvacítky o případném odkladu rozhodovat.

Rovněž z Rakouska v pátek opět zaznělo, že Vídeň nevidí důvod pro další odklad brexitu, pokud se ve Spojeném království nezmění situace. "A to se dosud nestalo," řekl rakouský kancléř Sebastian Kurz v rozhovoru s německým listem Straubinger Tagblatt.

Vlivný německý poslanec a šéf zahraničního výboru německého parlamentu Norbert Röttgen (CDU) podobně jako někteří britští komentátoři soudí, že páteční žádost britské premiérky Theresy Mayové o odklad do 30. června je vnitropolitickým taktickým manévrem. "Dá se to chápat, ale nedává to smysl," uvedl poslanec na twitteru s tím, že ostatních 27 unijních zemí už tento termín jednou zamítlo. On sám dává přednost flexibilnímu ročnímu odkladu, který údajně navrhuje Tusk.

Britští politici žádost kritizují

Žádost premiérky Mayové o nový odklad brexitu zatím sklidila převážně kritické reakce zástupců britských politických stran. Zatímco konzervativní stoupenec rázné odluky od unie Jacob Rees-Mogg vyzývá k vetování všech unijních návrhů, pokud Britové zůstanou v Evropské unii delší dobu, evropský mluvčí skotských nacionalistů označil návrh odkladu za chaotický a zopakoval požadavek své strany na nové referendum.

"Pokud kvůli dlouhému odkladu (brexitu) uvízneme v EU, měli bychom působit takové obtíže, jak jen bude možné," napsal na twitteru šéf skupiny ERG sdružující zastánce brexitu bez dohody Rees-Mogg. Británie by podle něho mohla vetovat jakékoli zvyšování unijního rozpočtu, blokovat případné vytvoření společné unijní armády nebo plány francouzského prezidenta Emmanuela Macrona na další integraci evropského bloku.

Na tuto výzvu reagovala předsedkyně Skotské národní strany (SNP) Nicola Sturgeonová, podle níž slova o blokování evropské agendy vyřkl "tentýž chlapík, který tvrdil, že Británie nemá možnost činit v EU žádnou z těchto věcí a proto musíme odejít".

Německý ekonom Christian Odendahl k tweetu Reese-Mogga ironicky poznamenal, že všechny zmíněné návrhy již blokuje Berlín, ale "díky za nabídku pomoci".

Evropský mluvčí SNP Stephen Gethins nový návrh Mayové kritizoval jako doklad toho, že "upřednostňuje zájmy své nejednotné strany toryů před vším ostatním". Skotský poslanec připomněl, že premiérka již jednou v Bruselu neuspěla s žádostí o odklad do stejného data a unijní lídři zatím prodloužili Británii členství v EU do 12. dubna. Mayovou požadovaný odklad podle něho vzhledem k neschopnosti parlamentu schválit brexitovou dohodu nic neřeší a na místě je vypsání nového referenda.