Muž podezřelý z útoku na mešity na Novém Zélandu se chce před soudem hájit sám. Novozélandskému deníku The New Zealand Herald to sdělil jeho přidělený obhájce. Osmadvacetiletý Australan Brenton Tarrant, který si již v sobotu vyslechl obvinění z vraždy, jej prý jeho úkolu zprostil.

Advokát Richard Peters se listu svěřil s domněnkou, že Tarrant chce zneužít proces k seznámení světové veřejnosti se svými pravicově extremistickými názory. "Soudce si s tím bude muset poradit," řekl Peters deníku.

Páteční masakr ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch si vyžádal nejméně 50 obětí. Tarranta, který zatím zůstává jediným podezřelým, na místě zatkla policie. Za mnohonásobnou vraždu mu hrozí doživotí.

Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová v úterý řekla, že udělá vše pro to, aby útočník na mešity nedostal prostor šířit své rasistické názory. Zároveň zdůraznila, že jeho jméno nevysloví a slávu mu nedopřeje. Informovala o tom agentura AP. 

"Souhlasím s tím, že je to absolutně něco, čeho si musíme být vědomi a dělat, co je v našich silách, abychom zabránili tomuto jedinci v získání slávy," řekla Ardernová novinářům. "Zajisté měl mnoho motivů ke spáchání tohoto ohavného teroristické útoku. Získání slávy byl jedním z nich, a to je něco, co mu můžeme odepřít," dodala.

"Je to terorista, je zločinec a je extrémista, ale když (o něm) budu mluvit já, zůstane beze jména. Vás ostatní žádám, abyste zmiňovali jména těch, o které jsme přišli, spíše než jméno muže, který je vzal. Možná se chtěl proslavit, my na Novém Zélandu mu ale nedáme nic, ani jeho jméno...Ano, člověk, který tyto činy spáchal nebyl odsud, nevyrostl tady, nenašel zde svou ideologii, to ale neznamená, že se tu stejné názory neobjevují," řekla Ardernová v parlamentu a projev zakončila slovy "as-Salám alajkum, mír s vámi, mír s námi všechny".

Související

O střelcově touze po pozornosti svědčí skutečnost, že krátce před činem rozeslal na 30 adres včetně pracovního mailu premiérky Ardernové text svého manifestu. Muslimy a imigranty v něm označil za "vetřelce" a sebe samotného za rasistu. Tarrant útok také nahrával a přenášel v přímém přenosu na internetu.

Šíření videa si vyžádalo hlasitou kritiku a Facebook v prvních 24 hodinách po masakru 1,5 milionů verzí snímku odstranil. Ardernová nicméně v úterý kritizovala, že video je i čtyři dny po útoku stále na internetu."Byli jsme v kontaktu s Facebookem, který nás informoval o jeho snahách video smazat," řekla Ardernová.

Soudní tribunál ve čtyřsettisícovém městě Christchurch v pondělí rovněž obvinil osmnáctiletého mladíka za živé přenášení videa masakru muslimských věřících na internet. Stíhán je také za to, že na síti umístil fotografii christchurchské mešity Al Noor s poznámkou "cíl zasažen" a za podněcování k násilí. Za každé jednotlivé obvinění mu hrozí 14 let odnětí svobody, napsala agentura AFP.

Jméno muže, kterého soudce odmítl propustit na kauci a který zůstává ve vazbě, úřady nepovolily zveřejnit. Z přímé účasti na vraždách v mešitách Al Noor a Linwood v centru Christchurch jej nyní podle agentury AFP nepodezřívají.

Podle majitele novozélandského obchodu se zbraněmi Gun City si u něj obviněný Australan několikrát objednal pušky a střelivo přes internet. Celkem čtyři pušky koupil v období od prosince 2017 do března 2018. Vysoce výkonná automatická zbraň, kterou Tarrant údajně použil při střelbě v mešitách, však prý mezi nimi nebyla. Nákup měl proběhnout zcela legálně. "Ničeho neobvyklého jsme si u toho muže nevšimli, měl zbrojní průkaz," řekl v pondělí agentuře DPA vlastník obchodu David Tipple.

Ardernová dříve prohlásila, že zákony o držení zbraní se musí změnit a také se změní. V pondělí se kvůli regulaci držení zbraní sešel poprvé od masakru novozélandský kabinet.

Související