Jemné částečky prachu ve vzduchu stojí každý rok možná až za 800 tisíci předčasnými úmrtími v Evropě a téměř 9 miliony na celé Zemi. Uvádí to studie, na niž poukázal francouzský deník Le Monde.
To, že částečky prachu mohou být příčinou předčasné smrti, je podle výsledků studie, která vyšla 12. března v European Heart Journal, nezpochybnitelný fakt. Do této doby byly však počty obětí hluboce podceňovány. Lékařský časopis Evropské kardiologické společnosti dospěl k číslům, která jsou dvakrát vyšší, než se dosud předpokládalo.
Ve zprávě z loňského října evropský odbor pro ochranu životního prostředí uvedl, že vystavení se jemným částicím prachu (PM2,5 - s průměrem menším než 2,5 mikrometru) způsobilo přibližně 422 tisíc úmrtí ve 41 evropských zemích, 391 tisíc z nich v zemích Evropské unie. Jedná se vždy o předčasná úmrtí. To znamená, že lidé zemřeli před dosažením věku odpovídajícího průměrné délce života.
Nadměrná úmrtnost způsobená poletujícím jemným prachem by celkově činila 790 tisíc na kontinentu, z čehož 659 tisíc úmrtí by se týkalo členských zemí EU, upozorňují autoři studie, za kterou stojí tým německých vědců z Institutu chemie Maxe Plancka.
Na úrovni celé planety tak úmrtnost spojená se znečištěným ovzduším dosahuje neuvěřitelných 8,8 milionu mrtvých za rok. Nová studie tak téměř zdvojnásobila původní odhad ve výši 4,5 milionu úmrtí způsobených znečištěným ovzduším, se kterými až dosud počítala Světová zdravotnická organizace (WHO).
"Pro představu to znamená, že lidé častěji umírají na následky znečištěného ovzduší než na následky konzumace tabákových výrobků, na které podle WHO umírá ročně 7,2 milionu lidí," poznamenal Thomas Münzel, jeden z autorů studie z německé univerzity v Mayence, který zároveň poznamenal, že se mohou lidé vyhnout kouření, ale nemohou se vyhnout tomu, aby dýchali znečištěný vzduch.
Co se dočtete dál
- Dále se dočtete:
- Jaká je situace v Česku?
- Co vědci v nové studii využili? Jak se data změnila?
- Jaké jsou směrnice EU pro limity škodlivin v ovzduší?
- Kdo je dodržuje?
- Jaké zdravotní následky hrozí lidem vystaveným toxickému ovzduší?
- Jsou limity podle odborníků adekvátní?
- Nejsou přehnané?
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.