Pád letadla etiopské letecké společnosti Ethiopian Airlines nepřežil nikdo ze 157 lidí na palubě. Informovaly o tom v neděli s odvoláním na leteckou společnost etiopské sdělovací prostředky. Letadlo se zřítilo na trase z Addis Abeby do Nairobi šest minut po startu. Podle aerolinek v něm bylo 149 cestujících a osmičlenná posádka. Letadlo letělo do Nairobi a byli v něm lidé z více než 30 zemí. Mezi oběťmi jsou čtyři Slováci - tři z nich jsou příbuzní poslance Antona Hrnka - manželka a dvě děti. České ministerstvo zahraničí nemá informace o českých obětech.
Podle agentury AP byli v letadle lidé, kteří mířili do keňské metropole na akci OSN. Jde o konferenci o životním prostředí, jež začne v pondělí a na niž mají dorazit také francouzský prezident Emmanuel Macron a generální tajemník OSN António Guterres. Očekává se 4700 hlav států, ministrů a podnikatelů. AFP s odvoláním na své zdroje uvedla, že nejméně desítka obětí působila v OSN, mimo jiné v úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky.
Příčina pádu letadla zatím není zcela jasná. Švédský server flightradar24, který sleduje letecký provoz, oznámil, že letadlo nemělo po startu "stabilní vertikální rychlost".
Úřad etiopského premiéra vyjádřil na Twitteru soustrast rodinám obětí. "Úřad předsedy vlády chce jménem vlády a etiopského lidu vyjádřit nejhlubší soustrast rodinám, jež ztratily své blízké, kteří byli dnes ráno v letadle Boeing 737 společnosti Ethiopian Airlines při pravidelném letu do Nairobi," stojí v twitterové zprávě. Lítost nad neštěstím vyjádřil na Twitteru také keňský prezident Uhuru Kenyatta.
The Office of the PM, on behalf of the Government and people of Ethiopia, would like to express it’s deepest condolences to the families of those that have lost their loved ones on Ethiopian Airlines Boeing 737 on regular scheduled flight to Nairobi, Kenya this morning.
— Office of the Prime Minister - Ethiopia (@PMEthiopia) 10. března 2019
Mluvčí letecké společnosti bez dalších podrobností řekl, že kontakt s posádkou byl přerušen v 8:44 ráno (6:44 SEČ) nad Bishoftu, které leží jihovýchodně od etiopské metropole. Letadlo z Addis Abeby odstartovalo v 8:38 místního času.
Státní Ethiopian Airlines se označuje za největší leteckou společnost v Africe. Zřídila už informační linku, která bude k dispozici rodinám a přátelům lidí, kteří byli v letadle. Některé lety z Addis Abeby byly ráno zrušeny nebo zpožděny. Ethiopian Airlines má flotilu 100 letadel a loni přepravila přes deset milionů pasažérů.
Podle dostupných zpráv letadlo, které se v neděli zřítilo, byl nový model Boeingu 737 MAX. Právě tento typ letadla loni v říjnu spadl do Jávského moře při letu z Jakarty se 189 lidmi na palubě. Firma Boeing tehdy vydala upozornění, že vadný senzor může posádce zkomplikovat ovládání stroje, což "může vést k nárazu do terénu". Jako pravděpodobná příčina nehody indonéského letadla se uváděl automatický systém ovládající stabilizátory. Dostával zřejmě špatné vstupní informace o rychlosti a výšce a namířil letoun dolů. Údaje obsažené v nalezeném záznamníku letu potvrdily, že stroji špatně fungoval ukazatel rychlosti, a to při čtyřech jeho posledních letech. Společnost Lion Air, které letadlo patřilo, přitom tvrdila, že problémy byly odstraněny.
Společnost Ethiopian Airlines měla naposledy velkou nehodu v roce 2010, kdy její letadlo spadlo krátce po startu z Bejrútu. Zemřelo tehdy 90 lidí.
Oběti pochází z různých koutů světa
Šéf největších afrických aerolinek Ethiopian Airlines zveřejnil kompletní seznam obětí, informovala agentura Reuters. Na palubě letadla cestovali kromě Keňanů a Etiopianů i občané několika evropských, severoamerických a blízkovýchodních států. Mezi cestujícími, kteří při neštěstí zahynuli jsou podle aerolinky i čtyři Slováci a tři Rakušané.
Společnost už dříve oznámila, že mrtví byli ze 33 zemí. Později upřesnila, že jde o 32 Keňanů, 18 Kanaďanů, devět Etiopanů, osm Italů a stejný počet Číňanů a Američanů, sedm Britů a sedm Francouzů, šest Egypťanů a pět Nizozemců. Po čtyřech obětech mají podle dosavadních informací Indie a Slovensko, po třech Austrálie, Švédsko a Rusko, po dvou Maroko, Španělsko, Polsko a Izrael. Jednoho občana ztratily Belgie, Indonésie, Somálsko, Norsko, Srbsko, Togo, Mozambik, Rwanda, Súdán, Uganda a Jemen. Čtyři lidé na palubě použili pas OSN a jejich národnost není zatím jasná.
Francie, která měla na palubě sedm občanů, mezitím oznámila, že formálně zahájila vyšetřování nehody. Pařížská prokuratura, která případ převzala, to zdůvodnila právě přítomností Francouzů na palubě zříceného stroje.
Jednotlivé země mezitím zveřejňují podrobnosti o obětech. Cestujícími byli například čtyři italští humanitární pracovníci, tři rakouští lékaři, tři ruští turisté nebo vysoký funkcionář keňského fotbalu.
Český prezident Miloš Zeman poslal po nehodě kondolenci etiopské prezidentce Zewde Sahleové-Workové. Premiér Andrej Babiš na twitteru uvedl, že osobně vyjádřil soustrast slovenskému premiérovi Peteru Pellegrinimu. Setkal se s ním dnes na oslavách výročí vstupu zemí V4 do NATO. Kondoloval i ministr zahraničí Tomáš Petříček.
Ve Venezuele lidé demonstrují proti prezidentu Madurovi. Dav rozhněvaný výpadky elektřiny se v Caracasu střetl s policií
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist