Městský soud v Brně v sobotu poslal do vazby radního městské části Brno-střed Jiřího Švachulu (ANO), vedoucího investičního odboru Petra Liškutina a tři podnikatele ve stavebnictví či realitách. Jde o Petra Kaláška, Pavla Ovčarčina a Lubomíra Smolku. Novinářům to řekl po skončení neveřejných zasedání soudce Libor Hanuš.

Celkem policie obvinila devět lidí z účasti na organizované zločinecké skupině, sjednání výhody při zadávání veřejných zakázek a z úplatkářských trestných činů. Vazbu žádali detektivové jen u pěti z nich. Další čtyři muži budou stíháni na svobodě, dva z nich s kriminalisty spolupracují.

Podle státního zástupce Radka Mezlíka se obvinění účastnili systému ovlivňování veřejných zakázek, včetně poskytování úplatků, a fungovali tak jako organizovaná zločinecká skupina. Jedním ze spolupracujících obviněných je podnikatel Saman El-Talabani, který je stíhán na svobodě. El-Talabani je také aktérem dalších dosud neuzavřených kriminálních vyšetřování.

Jeho svědectví ale podle Mezlíka není jediným zdrojem informací, které kriminalisté mají. "Je zde k dispozici více usvědčujících důkazů," uvedl Mezlík.

U všech pěti mužů poslaných do vazby je podle soudce Hanuše důvod k obavě z útěku nebo vyhýbání se trestnímu stíhání. Hrozí jim tresty od 10,5 roku výše. Existuje také riziko působení na svědky a u všech kromě Kaláška také omezené riziko, že by mohli pokračovat v trestné činnosti.

Z advokátů v sobotu s novináři hovořil jen Pavel Hála, který zastupuje Kaláška. Nad rozhodnutím o uvalení vazby se pozastavil, označil ho za unikátní. Klient je podle něj bezúhonný člověk, proti němu prý stojí pochybné svědectví spoluobviněného. "Je to postavené na slyšení z druhé ruky, zřejmě je to dnes moderní," řekl Hála.

Policie na radnici Brno-střed zasahovala od čtvrtečního do sobotního rána. Situaci bude v pondělí řešit rada městské části, v úterý kontrolní výbor a ve středu zastupitelstvo. Kriminalisté po sobotě začnou vyhodnocovat dokumenty shromážděné při prohlídkách a shromažďovat další informace. Za jak dlouho by mohla být podána obžaloba, nechtěl Mezlík předjímat.

Druhá větev vyšetřování podle dostupných informací sleduje dění kolem mýtného tendru včetně schůzek mezi zástupci firmy Kapsch, místopředsedou ANO Jaroslavem Faltýnkem a předsedou antimonopolního úřadu Petrem Rafajem. Pojítkem obou větví by mohl být právě Švachula, který není jen řadovým komunálním politikem, ale také sponzorem ANO a členem dozorčí rady státního podniku ČD Cargo.

Faltýnek v pátek připustil, že jednal se zástupci společnosti Kapsch a scházel se i se zástupci Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Uvedl, že jeho cílem bylo vypsání tendru, aby Česká republika nemusela řešit, co dál s mýtem. Sobotní Právo uvedlo, že proti Faltýnkovi svědčí policejní odposlechy. V této větvi případu policie dosud nikoho neobvinila.

Podle předsedy ODS Petra Fialy jsou zveřejněné informace velmi vážné. "V úterý proto navrhneme zařazení mimořádného bodu v této věci na jednání Poslanecké sněmovny," uvedl Fiala v tiskové zprávě.

Faltýnek zdůraznil, že v minulém volebním období byl v dopravní koaliční radě, která se zabývala otázkou výběru mýtného. "Z tohoto důvodu je tedy zřejmé, že jsme se setkávali se všemi relevantními subjekty, ale i experty na otázku výběru poplatků za přepravu v rámci české dálniční sítě," uvedl. Tyto schůzky považuje za legitimní. Podle něj se díky činnosti skupiny ušetřilo 1,5 miliardy korun.

Mýtný systém: stroj na průšvihy s nejasným účelem

NCOZ od čtvrtečního rána zasahovala na vícero místech v zemi ve dvou oddělených případech. "Souběžně s touto trestní věcí probíhalo dokumentační zajišťování důkazů v prostorách Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže a na některých dalších místech souvisejících s rozhodováním uvedeného úřadu v oblasti zadávání veřejných zakázek. V této samostatně vedené trestní věci nebyla žádná osoba obviněna," sdělil mluvčí.

Detektivové přišli do pražského sídla firmy Kapsch, která provozuje mýtný systém v Česku, bytu ředitele Kapsch, sídla ÚOHS v Brně, k místopředsedovi hnutí ANO Jaroslavu Faltýnkovi a v Prostějově k vlivnému sportovnímu manažerovi Miroslavu Černoškovi.

Policie podezřívá podle serveru Novinky.cz předsedu ÚOHS Petra Rafaje a ředitele české pobočky Kapsche Karla Feixe z korupce. Podezření souvisí se zakázkou ministerstva dopravy na výběr mýtného. Podle serveru to vyplývá z příkazu k prohlídce, který zmiňuje i místopředsedkyni ÚOHS Evu Kubišovou.

Ředitel společnosti Kapsch Karel Feix ani nikdo jiný z firmy provozující v ČR mýtný systém nebyl obviněn, uvedl v pátek mluvčí podniku David Šimoník. Podle Šimoníka se zástupci Kapsche žádného kriminální činu nedopustili.

"Úkony trestního řízení se omezily na prohlídky bytových a nebytových prostor. Policie také požádala o vydání jimi definovaných věcí. Kapsch ve všem vyhověl, poskytoval policii veškerou součinnost," řekl Šimoník. Podotkl, že podrobnější vyjádření mu neumožňuje vyšetřování olomouckého státního zastupitelství.

Radnice Brna-střed byla celý čtvrtek zavřená. Policisté zasahovali také ve správě nemovitostí v Měnínské ulici, která pod radnici spadá.