Chudí Italové mohou od středy žádat o zaručený minimální příjem. Stát jim tak bude dorovnávat stávající mzdy či důchody na úroveň 780 eur (20 000 korun). Italský premiér Giuseppe Conte předpokládá, že opatření výrazně přispěje k oživení skomírající ekonomiky.

Takzvaný "občanský příjem" (reddito di cittadinanza), který prosadilo protestní Hnutí pěti hvězd, má pomoci v boji s chudobou a státní kasu přijde jen letos odhadem na 7,1 miliardy eur. V příštím roce dá stát na dávku k dispozici 7,8 miliardy eur a v roce 2021 osm miliard.

"Jsem si jist, že to bude mít pozitivní vliv na domácí poptávku," řekl ve středu Conte na tiskové konferenci v Bělehradě po setkání se srbským prezidentem Aleksandarem Vučičem. Šéf Hnutí pěti hvězd Luigi Di Maio zavedení základního příjmu označil za revoluci.

O nový druh sociální podpory mohou žádat všichni Italové, jejichž příjmy jsou nižší než cílová částka 780 eur, a jsou tedy pod hranicí chudoby. Pokud úřady příslušnou žádost schválí, stát dotyčnému příjem do této výše dorovná.

Podle italského statistického úřadu Istat by mělo mít na tuto dávku nárok přibližně 2,7 milionu lidí. Itálie má zhruba 60,5 milionu obyvatel.