Předloni a loni se konala konference příznivců placaté Země v americké Severní Karolíně a v Coloradu a zúčastnili se jí také vědci, kteří s touto teorií nesouhlasí, aby zjistili, proč lidé konspiracím věří. Zdá se, že počty zastánců teorie toho, že je Země placatá, rostou a někteří vědci z toho viní YouTube, jak uvedl The Guardian.

Podle loňského průzkumu, který zveřejnila společnost pro veřejné mínění YouGov, jen dvě třetiny mladých Američanů od 18 do 24 let věří tomu, že je Země kulatá. Mezi všemi věkovými kategoriemi bylo toto číslo vyšší, celkem 84 procent. Dvě procenta Američanů jsou pak přesvědčena, že je Země placatá, v nejmladší skupině je to dvojnásobek. Ostatní mají pochyby. Společnost placaté Země má na Twitteru bezmála 75 tisíc sledujících, facebookovou stránku pak sleduje na 200 tisíc lidí.

Ashley Landrumová z texaské technické univerzity, která vedla výzkum, na základě rozhovorů s účastníky konference došla k závěru, že příčinou toho, proč lidé věří této teorii, je sledování konspiračních videí na YouTube.

Z třiceti oslovených 29 odpovědělo, že ještě před dvěma lety si mysleli, že je Země kulatá, po zhlédnutí videí ale změnili názor. Jediný člověk, který neodpověděl stejně, byl muž, který na konferenci dorazil se svými dvěma dětmi. Ty video viděly a o tvaru Země ho poté přesvědčily.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 50 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.