Čína a Spojené státy začínají sestavovat dohodu, která by měla být důležitým krokem k ukončení sedmiměsíční obchodní války. Agentuře Reuters informaci poskytl zdroj seznámený s průběhem vyjednávání.
Dvě největší světové ekonomiky v průběhu posledních sedmi měsíců uvrhovaly cla na zboží v hodnotě stovek miliard dolarů, čímž zpomalovaly globální ekonomický růst, komplikovaly dodávku materiálů a narušovaly výrobu.
Zástupci zemí budou jednat ve čtvrtek a v pátek ve Washingtonu. Cílem je vyjednávání dokončit do 1. března, kdy končí 90denní příměří, na kterém se Donald Trump a jeho čínský protějšek Si Ťin-pching dohodli během svého setkání v Argentině v loňském roce.
Vyjednávači připravují šest memorand o vzájemném porozumění v problematických oblastech, které ovlivňují obchodní vztahy USA a Číny: nuceném přenosu technologií a kybernetických krádežích, duševním vlastnictví, službách, měnové politice, zemědělství a necelních překážkách obchodu. Spojené státy od dohody očekávají ukončení praktik, kvůli kterým začal Trump na Čínu cla uvalovat. Zdroj varuje, že vyjednávání mohou stále ztroskotat, práce na memorandech je však důležitým krokem na cestě k ukončení obchodní války.
Spojené státy nařkly Čínu z toho, že vyvíjí nátlak na americké firmy, které v zemi fungují, aby získala jejich technologie. Čína tato obvinění odmítá. Američané si stěžují také na necelní překážky obchodu, mezi které řadí například průmyslové dotace, regulace, proces získání obchodní licence, kontrolu kvality výrobků a další praktiky, které omezují americké výrobky v přístupu na čínský trh nebo dávají čínským firmám výhody nad americkými.
Americký ministr financí Steven Mnuchin také tlačí na Čínu, aby otevřela svůj trh s finančními službami pro více zahraničních firem, jako jsou Visa nebo MasterCard. Čínskou vládu zároveň varoval před devalvací jüanu ve snaze získat výhodu pro levnější čínské výrobky.
Obě strany také debatují o mechanismu, který zaručí dodržování dohody. Podle Reuters Spojené státy trvají na pravidelných kontrolách a hrozí obnovením vysokého cla pokud bude dohoda porušena.
Čas se ale krátí. Pokud se spor do 1. března nevyřeší, bude Čína čelit navýšení cla na své zboží z 10 na 25 procent. Podle Donalda Trumpa má tak asijská země důvod vyjednávat svižně, nevylučuje však možné prodloužení lhůty. V úterý a ve středu se ve Washingtonu konala jednání na nižší úrovni, od čtvrtka se jednání účastní také americký obchodní zmocněnec Robert Lighthizer a čínský vicepremiér pro ekonomickou agendu Liou Che.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist