Německá ekonomika se v první polovině letošního roku bude nadále potýkat s obtížemi, vývoj ekonomických ukazatelů ale stále naznačuje, že zpomalení by mohlo být jen dočasné a že ve druhé polovině roku je možné čekat oživení. Ve své měsíční zprávě o vývoji ekonomiky to v pondělí uvedla Deutsche Bundesbank, tedy německá centrální banka.

Německá ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku stagnovala a těsně se tak vyhnula recesi. Politici se stále více obávají, že oslabení největší evropské ekonomiky by mohlo být větší a delší, než se původně očekávalo, což představuje riziko pro celý kontinent.

Bundesbank upozornila, že slabé zakázky ve zpracovatelském sektoru, stále pochmurnější ukazatele nálady a slabé investice naznačují, že ekonomika zřejmě v zimních měsících nenabere na rychlosti. Tempo růstu by tak mělo nejméně v první polovině roku zůstat utlumené. Nic však podle centrální banky nenaznačuje, že by se zpomalení mělo změnit v pokles ekonomiky.

Velkou brzdou růstu se koncem loňského roku stal vývoz aut. Ten se však začíná normalizovat, pracovní trh zůstává silný a vývoj mezd naznačuje oživení soukromé spotřeby. Ekonomiku by mohla povzbudit i fiskální podpora, napsala agentura Reuters.

Německá ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí proti předchozím třem měsícům stagnovala po poklesu o 0,2 procenta ve třetím kvartálu. V celém loňském roce se hrubý domácí produkt (HDP) Německa zvýšil o 1,4 procenta. Růst zpomalil z předloňských 2,2 procenta a byl nejslabší od roku 2013, kdy se HDP zvýšil pouze o půl procenta. Německá ekonomika je největší v Evropě a je na ní závislá i řada českých podniků.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist