Ve Varšavě ve čtvrtek pokračuje mezinárodní konference o Blízkém východu, které se účastní viceprezident Spojených států Mike Pence, ministr zahraničí Mike Pompeo, poradce Bílého domu Jared Kushner a izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Kritici považují fórum za protiíránskou akci, sám Írán však na konferenci zastoupen není, stejně tak i palestinská autonomie.

Íránský prezident Hasan Rúhání se má ve čtvrtek v černomořském letovisku Soči sejít se svým ruským a tureckým protějškem Vladimirem Putinem a Recepem Tayyipem Erdoganem, aby jednali o situaci v Sýrii, konkrétně o plánované ústavní komisi pro reformy po občanské válce a o situaci v Idlibu, poslední velké baště opozičních uskupení.

Jednání na varšavském Národní stadionu má zahájit šéf polské diplomacie Jacek Czaputowicz a jeho americký protějšek Pompeo. O humanitární situaci na Blízkém východu mají hovořit polský premiér Mateusz Morawiecki a viceprezident Pence, premiér Netanjahu má promluvit o boji proti terorismu a proti teroristické organizaci Islámský stát. Zeť a poradce amerického prezidenta Jared Kushner má představit náčrt nastolení míru na Blízkém východě, uvedl polský list Gazeta Wyborcza. Dopodrobna má být plán objasněn po volbách v Izraeli.

Polské ministerstvo zahraničí zvalo 70 zemí, účast potvrdilo 60 států, i když většinou nezastoupených na úrovni ministrů zahraničí. Část evropských diplomatů podle listu pokládá konferenci za pokus rozbít jednotu Evropské unie ohledně platnosti dohody s Íránem, kterou Spojené státy jednostranně vypověděly loni v květnu, kdy také rozhodly o přestěhování velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma. Českou delegaci vede náměstek ministra zahraničí Aleš Chmelař.

Za překvapení se pokládá účast Kataru, protože varšavské konference se účastní Saúdská Arábie a její spojenci, označující Katar za stát podporující terorismus na Blízkém východě.

Polsko kvůli varšavské konferenci dočasně obnovilo kontroly na hranicích, s čímž by měli počítat i lidé cestující do Polska z Česka a Slovenska. České ministerstvo zahraničí doporučuje si před cestou zkontrolovat platnost dokladů.