V okrese Clark County státu Washington vypukla epidemie spalniček. Stalo se tak poté, co aktivisté bojující proti vakcinaci přesvědčili část svých spoluobčanů o škodlivosti očkování. Prý má způsobovat autismus, což ovšem nikdy žádná studie neprokázala. Po vypuknutí epidemie a vyhlášení stavu ohrožení začali žádat očkování i lidé, kteří jej dříve odmítali.

Podle odborného časopisu Ars Technica hlásí místní úřady 50 nakažených jen od začátku tohoto roku, u dalších 11 dětí existuje podezření. To není překvapující vzhledem k tomu, že v roce 2017 bylo v okrese proti spalničkám naočkováno jen 76,5 procenta předškoláků. Časopis přitom uvádí, že k zabránění rozšiřování této virové infekce je potřebná proočkovanost 92 až 94 procent.

Občané Clark County tak stojí dlouhé fronty, aby nechali své děti očkovat, uvádí server Kaiser Health News. Lidé si v lednu objednali 3150 vakcín proti spalničkám, což je nárůst téměř o 500 procent oproti lednu loňského roku, kdy jich bylo pouze 530. 

V reakci na tyto události poslali úředníci sousedního státu Oregon rodičům celkem pěti tisíc dětí dopis, v němž oznamují, že vyloučí žáky, kteří nebudou očkovaní do 20. února. Epidemie se postupně šíří do dalších států. Ve většině amerických států je možné odmítnout bez sankcí očkování například z důvodu víry.

Spalničky jsou přitom vysoce nakažlivým virovým onemocněním, které způsobuje zánět spojivek a horečnaté onemocnění dýchacích cest. Ve světě patří dokonce mezi jednu z nejčastějších příčin úmrtí v dětském věku, uvádí Wikipedie. To potvrzuje i Světová zdravotnická organizace, jen v roce 2017 zemřelo na spalničky 110 tisíc lidí, v naprosté většině dětí.

Na spalničky neexistuje lék, lze pouze mírnit projevy onemocnění, jako je horečka či vyrážka. Nemocný je infekční den před objevením prvních potíží až čtyři dny po objevení vyrážky. Do karantény musí také všichni neočkovaní, kteří se s ním setkali.

V Česku je sice očkování proti spalničkám od roku 1969 povinné, ani to ale nezabránilo nákaze 16 lidí minulý týden v Praze. V hlavním městě je už 51 nakažených. Fakultní nemocnice Královské Vinohrady vyhlásila epidemii, kvůli infekčnosti nemoci musí být mimořádně očkováno i 95 zdravotníků a dalších zaměstnanců interní kliniky, metabolické jednotky a konziliárních pracovišť.

V polovině ledna byla kvůli výskytu spalniček u personálu uzavřena také restaurace v Poslanecké sněmovně, nyní už opět funguje.

V Evropské unii se spalničky vyskytovaly v roce 2018 ve 20 státech, nejvíce zasáhly Rumunsko, kde bylo téměř 5400 případů, dále ve Francii, Itálii a Řecku. Jednou z nejvíce postižených zemí na evropském kontinentu je Ukrajina, která v roce 2018 hlásila 54 tisíc případů onemocnění a 16 úmrtí.

Zdroj: Hygienická stanice hlavního města Prahy