Výzkum australských a francouzských vědců odhalil, že včely dokážou provádět jednoduché matematické úkony. Doposud se mělo za to, že tak malý hmyzí mozek k počítání nestačí, píše server CNET.

Vědci z univerzit ve Wellingtonu, Melbourne a Toulouse zkoušeli, zda včely dovedou vypočítat jednoduché aritmetické úlohy pomocí různých barevně odlišených tvarů. Během výzkumu použili vědci bludiště ve tvaru písmene Y, ve kterém se malí opylovači měli rozhodovat, jakou cestu zvolí. U vstupu do labyrintu byl nakreslený určitý počet obrazců (viz obrázek níže) od jedné do pěti, přičemž modrá znamenala, že mají dané číslo přičíst, žlutá označovala odčítání.

Když měla včela u vstupu do bludiště dva modré tvary, znamenalo to, že má připočíst jedničku a dojít k výsledku tři. Po přesunu do "rozhodovací místnosti" tedy věděla, že obrázek se třemi symboly značí směr, kterým se má dále vydat. Výběr druhých dveří, označených pouze jedním symbolem, by tvorečku přivodil menší trest. 

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.