Sociální sítě Facebook a Twitter odstranily tisíce účtů, které podle nich šířily mezi ostatními uživateli manipulační politické názory. Činily tak v souladu s íránskou, ruskou a venezuelskou propagandou za pomoci sdílení článků tamních médií. Cílem falešných účtů byla snaha o ovlivnění veřejného mínění na izraelsko-palestinský konflikt nebo na probíhající války v Sýrii a Jemenu. Klíčovým aspektem byla snaha poukázat na negativní roli Spojených států a Saúdské Arábie v těchto bojích. Obě společnosti začaly kvůli tomuto kybernetickému nebezpečí blíže spolupracovat, v plánu je vzájemné předávání informací. Informaci přinesl server Bloomberg.

Facebook na svých webových stránkách uvedl, že se uživatelé, které postihla tato nejnovější "čistka" týkající se 783 účtů, vydávali za osoby sídlící v celkem 26 zemích včetně Spojených států, Izraele, Německa a Španělska, ve svých příspěvcích proto používali kromě perštiny i angličtinu, španělštinu, francouzštinu a hebrejštinu. Důkladná přezkoumání pochybných účtů ovšem vedla ke zjištění jejich propojení s Íránem.

Podle společnosti tito uživatelé spolu komunikovali a šíření informací tak bylo koordinované. Používali stejné taktiky, aby zamlžili svou totožnost a činnost, a oproti minulosti se zlepšili v zakrývání svých stop. Například roce 2016 používaly Ruskem podporované skupiny při nákupu politických reklam rubly, nyní už ale preferují lokální měny. Tím znesnadňují technologickým společnostem zjistit, který obsah je autentický a který nikoliv. Íránští trollové je v tomto ohledu následují.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.