Sociální sítě Facebook a Twitter odstranily tisíce účtů, které podle nich šířily mezi ostatními uživateli manipulační politické názory. Činily tak v souladu s íránskou, ruskou a venezuelskou propagandou za pomoci sdílení článků tamních médií. Cílem falešných účtů byla snaha o ovlivnění veřejného mínění na izraelsko-palestinský konflikt nebo na probíhající války v Sýrii a Jemenu. Klíčovým aspektem byla snaha poukázat na negativní roli Spojených států a Saúdské Arábie v těchto bojích. Obě společnosti začaly kvůli tomuto kybernetickému nebezpečí blíže spolupracovat, v plánu je vzájemné předávání informací. Informaci přinesl server Bloomberg.
Facebook na svých webových stránkách uvedl, že se uživatelé, které postihla tato nejnovější "čistka" týkající se 783 účtů, vydávali za osoby sídlící v celkem 26 zemích včetně Spojených států, Izraele, Německa a Španělska, ve svých příspěvcích proto používali kromě perštiny i angličtinu, španělštinu, francouzštinu a hebrejštinu. Důkladná přezkoumání pochybných účtů ovšem vedla ke zjištění jejich propojení s Íránem.
Podle společnosti tito uživatelé spolu komunikovali a šíření informací tak bylo koordinované. Používali stejné taktiky, aby zamlžili svou totožnost a činnost, a oproti minulosti se zlepšili v zakrývání svých stop. Například roce 2016 používaly Ruskem podporované skupiny při nákupu politických reklam rubly, nyní už ale preferují lokální měny. Tím znesnadňují technologickým společnostem zjistit, který obsah je autentický a který nikoliv. Íránští trollové je v tomto ohledu následují.
Co se dočtete dál
- Které instituce pomáhají Facebooku v odhalování manipulačního materiálu?
- Kolik utratili proíránští trollové za propagaci svých stránek a kolik nasbírali sledujících?
- Jaké škodlivé účty odstranil Twitter?
- A jak do celé kauzy zapadá Bangladéš?
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.