Výsledek úterního hlasování v dolní komoře britského parlamentu o dalším postupu na cestě k brexitu byl podle části britského tisku triumfem premiérky Theresy Mayové, které se podařilo po čase sjednotit své konzervativce. Další média ovšem upozorňují, že nyní musí premiérka do Bruselu, který již avizoval, že se pro něj "nic nezměnilo".

"Theresin triumf" napsal v titulku bulvární list Daily Mail, podle kterého Mayová vyhrála "klíčové hlasování, sjednotila svou stranu a rozdrtila (předsedu opozičních labouristů Jeremyho) Corbyna". V obdobném duchu se vyjadřují i listy Daily Express a The Sun.

Levicový list The Guardian úterní vývoj na cestě k brexitu označuje sice za vítězství Mayové, zároveň ale upozorňuje, že z pohledu Evropské unie se "nic nezměnilo" a premiérka jen vyvolala naděje, které zřejmě nedokáže naplnit. Podle listu Daily Mirror brexitová dohoda premiérky Mayové po úterním hlasování "vstala z mrtvých". Dodává ovšem, že je to "prozatím", neboť není vůbec jisté, zda EU tlaku britských poslanců na nová jednání o sporné irské pojistce "ustoupí".

Německý deník Süddeutsche Zeitung označil slabost britské premiérky za nebezpečí pro Británii i Evropskou unii. I kdyby se jí podařilo dosáhnout drobných změn v dohodě o brexitu, svoji stranu o nich stejně sotva přesvědčí, míní list, podle něhož by proto šéfka britské vlády měla hledat společnou řeč s opozicí. 

"Protože ale Mayové chybí odvaha a vůdčí síla pro takový krok, volí raději zdánlivě jednodušší cestu: Další vyjednávání. Slibům Mayové, že díky změnám (dohody) najde většinu, by Brusel raději neměl věřit. Premiérka nemá svoji vlastní stranu pod kontrolou. Slabost Mayové je nebezpečná - pro Británii a zbytek EU," konstatuje mnichovský deník.

Komentátor veřejnoprávní televize ARD je zase přesvědčen, že v současné situaci je pro Mayovou jediným řešením odložit vystoupení Británie z Evropské unie, které je plánované na 29. března.

"Cestu do Bruselu s cílem dohodu o vystoupení znovu otevřít a nově vyjednat si Mayová může rovnou ušetřit," míní.

Podle francouzského listu Le Point britští poslanci sice vědí, co nechtějí, ale pro problém kolem Irské republiky a Severního Irska nenavrhují žádné řešení. V Evropské unii se podle listu začíná projevovat rozkol - Polsko, které má v Británii velkou komunitu, je připraveno Irsko "opustit", německá kancléřka Angela Merkelová váhá, jelikož "nedohoda" o brexitu by měla na německý průmysl značný dopad. Francouzský prezident Emmanuel Macron chce, aby byl zachován klid a rozhodnost.

Dva měsíce před určeným datem pro vystoupení z EU je britská premiérka Theresa Mayová ochotná zpochybnit dvouletá vyjednávání, aby odvrátila rozkol mezi britskými konzervativci, napsal k situaci list Le Monde. Mayová podle něj na sebe bere riziko střetu s EU a zvyšuje nebezpečí, že Británie z unie odejde bez dohody.