Rakousko na počátku roku zavedlo různou výši přídavků na děti pro zahraniční pracovníky, jejichž potomci v zemi trvale nežijí. Fakticky tak omezilo často velmi štědré dávky zejména lidem žijícím v příhraničí a denně dojíždějícím za hranice za prací. V případě Čechů se například tyto příspěvky sníží z dosavadních 175 eur (3772 korun) na 105 eur (2694 Kč). V Česku se přídavky pohybují nejčastěji kolem tisíce korun měsíčně.

Opatření platí od 1. ledna 2019 a lidé, jichž se týká, by měli podle českého ministerstva zahraničních věcí (MZV) dostávat v těchto dnech informaci o nové výměře.

V některých případech se tyto příspěvky sníží téměř o polovinu a celkem se opatření dotkne až 125 tisíc dětí, hlavně maďarských a slovenských. V Česku se to bude týkat asi osmi tisíc osob pobírajících dávky z Rakouska, což je nejméně ze zemí Visegrádské skupiny. Děti žijící například v Belgii nebo Dánsku si naopak mírně polepší.

Evropská komise i mnohé země EU vnímají rozdílnou výši rodinných dávek jako nespravedlivou, až diskriminační. Proti schválené novele zákona se již v listopadu ohradilo sedm zemí.

Země Visegrádské skupiny, Slovinsko, Bulharsko a Litva poslaly Evropské komisi společnou výzvu s tím, aby byl prošetřen soulad rakouského zákona s unijní legislativou. Ve svém stanovisku se země vymezily především vůči porušování principu rovného zacházení a vytváření "občanů druhé kategorie".

Podle stanoviska MZV je různá výše přídavků na děti v rozporu s pravidly koordinace sociálního zabezpečení na úrovni EU. "Téma indexace je citlivou otázkou. Věříme v její vyřešení v souladu s principy jednotného vnitřního trhu – stejné benefity za stejnou práci ve stejném místě. Tématu se věnujeme nejen na bilaterální, ale též na evropské úrovni," uvedl Robert Řehák z tiskového odboru MZV. Sám ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček mluvil o přídavcích na děti v průběhu své nedávné oficiální návštěvy Rakouska v polovině ledna.

Velvyslanectví ČR v Rakousku již na svých webových stránkách publikovalo návod, jak postupovat v případě stížnosti proti snížení příspěvku. "Chcete-li upravenou výši rozporovat, můžete podat na místně příslušném finančním úřadě písemnou žádost o plné neindexované přídavky na děti nebo vyrovnávací platby," radí dotčeným lidem. 

Česko se má připojit k případné žalobě

Zbývá vám ještě 50 % článku

Co se dočtete dál

  • Proč by měli zahraniční pracovníci podle Evropské komise obdržet stejné dávky jako ti místní?
  • A proč je názor rakouské vlády přesně opačný?
  • V jaké oblasti může mít indexace nepříznivý dopad na rakouský trh práce?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se