Rakousko na počátku roku zavedlo různou výši přídavků na děti pro zahraniční pracovníky, jejichž potomci v zemi trvale nežijí. Fakticky tak omezilo často velmi štědré dávky zejména lidem žijícím v příhraničí a denně dojíždějícím za hranice za prací. V případě Čechů se například tyto příspěvky sníží z dosavadních 175 eur (3772 korun) na 105 eur (2694 Kč). V Česku se přídavky pohybují nejčastěji kolem tisíce korun měsíčně.

Opatření platí od 1. ledna 2019 a lidé, jichž se týká, by měli podle českého ministerstva zahraničních věcí (MZV) dostávat v těchto dnech informaci o nové výměře.

V některých případech se tyto příspěvky sníží téměř o polovinu a celkem se opatření dotkne až 125 tisíc dětí, hlavně maďarských a slovenských. V Česku se to bude týkat asi osmi tisíc osob pobírajících dávky z Rakouska, což je nejméně ze zemí Visegrádské skupiny. Děti žijící například v Belgii nebo Dánsku si naopak mírně polepší.

Evropská komise i mnohé země EU vnímají rozdílnou výši rodinných dávek jako nespravedlivou, až diskriminační. Proti schválené novele zákona se již v listopadu ohradilo sedm zemí.

Země Visegrádské skupiny, Slovinsko, Bulharsko a Litva poslaly Evropské komisi společnou výzvu s tím, aby byl prošetřen soulad rakouského zákona s unijní legislativou. Ve svém stanovisku se země vymezily především vůči porušování principu rovného zacházení a vytváření "občanů druhé kategorie".

Podle stanoviska MZV je různá výše přídavků na děti v rozporu s pravidly koordinace sociálního zabezpečení na úrovni EU. "Téma indexace je citlivou otázkou. Věříme v její vyřešení v souladu s principy jednotného vnitřního trhu – stejné benefity za stejnou práci ve stejném místě. Tématu se věnujeme nejen na bilaterální, ale též na evropské úrovni," uvedl Robert Řehák z tiskového odboru MZV. Sám ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček mluvil o přídavcích na děti v průběhu své nedávné oficiální návštěvy Rakouska v polovině ledna.

Velvyslanectví ČR v Rakousku již na svých webových stránkách publikovalo návod, jak postupovat v případě stížnosti proti snížení příspěvku. "Chcete-li upravenou výši rozporovat, můžete podat na místně příslušném finančním úřadě písemnou žádost o plné neindexované přídavky na děti nebo vyrovnávací platby," radí dotčeným lidem. 

Česko se má připojit k případné žalobě

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 50 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.