Známý advokát specializovaný na obhajobu lidských práv Wang Čchüan-čang byl v Číně odsouzen k 4,5 roku vězení za podvracení státní moci. Kromě toho byl na pět let zbaven politických práv. Oznámil to v pondělí soud ve městě Tchien-ťin na severovýchodě Číny. Soudní proces, který organizace hájící lidská práva označily za předstíraný, se odehrál v prosinci za zavřenými dveřmi, napsala agentura Reuters. Podle ní není jasné, zda se Wang proti verdiktu odvolá.

Wang se zabýval případy, které čínské úřady vnímají velmi citlivě, například obviněním z policejního násilí. Advokát hájil politické aktivisty, členy zakázaného duchovního hnutí Fa-lun-kung a rolníky, kterým vyvlastnili půdu.

V srpnu 2015 se stal Wang nezvěstným při zátahu proti aktivistům za lidská práva a právníkům. Podle agentury AP neměl Wang více než tři roky přístup ke svým právníkům nebo rodině.

Wang patří mezi více než 200 právníků a obhájců lidských práv, kteří byli zadrženi v roce 2015, desítky z nich byly odsouzeny k trestům vězení. Oficiálně byl Wang obviněn z podvracení v lednu 2016.

Wangova manželka Li Wen-cu si v prosinci stěžovala, že jí úřady nedovolují manžela navštěvovat, stejně jako sedmi právníkům, které najala na jeho obhajobu. Předloni v květnu se s ní během návštěvy Pekingu setkala německá kancléřka Angela Merkelová. O osud advokáta se zajímají také Spojené státy a Evropská unie.

Čínský prezident Si Ťin-pching od nástupu k moci rozšiřuje tažení vůči disentu s poukazem na nutnost posílit bezpečnost a stabilitu země.

Související