Speciální policejní komando ve čtvrtek ráno v Berlíně uskutečnilo rozsáhlou razii proti mezinárodnímu gangu pašeráků zbraní. Kvůli ilegálnímu dovozu zbraní ze Slovenska je vyšetřováno deset lidí, uvedlo berlínské státní zastupitelství, podle něhož byli v souvislosti s případem zatčeni dva muži. Slovenská policie potvrdila, že na případu spolupracuje s kolegy z Německa. Deník Die Welt původně psal o zbraních z České republiky.

Policie od 06:00 SEČ prohledávala byty a restaurace v Berlíně, v sousední spolkové zemi Braniborsku a také v Nizozemsku. Podle státního zastupitelství se razie, na níž se podílelo kolem 300 policistů včetně speciálních jednotek, týkala více než 20 objektů. Agentura DPA píše o 26.

Vyšetřováno je deset obviněných, kteří zřejmě upravovali pistole malé ráže na zbraně ráže devět milimetrů a dováželi je do Berlína, kde je pak prodávali v podsvětí. Od roku 2017 tak učinili v nejméně deseti případech. Jen za poslední rok a půl našla policie v Berlíně přes 70 podobně upravených zbraní.

Ve čtvrtek policie zabavila čtyři zbraně a zatkla dva muže - sedmapadesátiletého Rusa, který je podezřelý z dovozu pistolí, a šestapadesátiletého Turka, které je podle vyšetřovatelů dále prodával. Při razii byli zatčeni také dva další lidé, i když ne v souvislosti s pašováním zbraní.

Mluvčí slovenského policejního prezidia Denisa Baloghová uvedla, že elitní slovenská policejní jednotka NAKA spolupracuje s německými vyšetřovacími orgány prostřednictvím Europolu.

Detaily o případu neposkytla.

Agentura DPA poznamenala, že experti dlouhodobě kritizují příliš laxní předpisy na Slovensku týkající se úprav skutečných zbraní na dekorativní; praxe je taková, že zbraně je posléze možné znovu předělat na funkční pistole.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist