Soudkyně Ústavního soudu Kateřina Šimáčková je lehce za polovinou svého desetiletého mandátu. Mohla by začít bilancovat, to ale nemá ve zvyku. "Přijímám úkoly, jak zrovna přicházejí. Snažím se je udělat co nejlépe a jen zřídkakdy se zastavuji a dívám se do minulosti a budoucnosti," říká. Po více než pěti letech působení ve vrcholné soudní instituci získala první místo v anketě Hospodářských novin v kategorii TOP žena veřejné sféry.

První dáma veřejného prostoru jako jeden ze současných problémů ženského společenského angažmá vidí to, že pracovité a snaživé ženy mají tendenci snažit se zvládat všechny role na sto procent. "To ale bohužel nejde. Není potřeba splňovat všechna očekávání, která vůči vám společnost a okolí mají," míní. Za velmi smutné považuje případy, kdy některé ženy mají tendenci kritizovat ostatní za odlišný způsob života. "Třeba když jste doma s dětmi, staráte se o ně i manžela a je to to, co vás naplňuje, vy takhle chcete žít, ale kamarádky vás kritizují za to, že nepracujete," konstatuje.

Mediální dům Economia, který vydává deník Hospodářské noviny, anketu TOP ženy Česka vyhlašuje již po čtrnácté. Cílem je ukázat na úspěšné ženy ve veřejném prostoru a ze světa byznysu. Každoročně roste počet nominovaných. Letos se jejich číslo přiblížilo k dvěma stům. Dvacetičlenná odborná porota hodnotila dámy dle jejich vlivu, výkonu, podnikatelského příběhu a společenského přínosu.

Čtyři kategorie, dvanáct žen

Odborníci vybírali úspěšné dámy ve čtyřech kategoriích − TOP manažerka, TOP podnikatelka, TOP žena veřejné sféry a TOP start-up. U poslední zmíněné kategorie se zaměřili především na inovativnost projektu, schopnost oslovit investory a na potenciál růstu. Mezi oceněné start-upy se dostala myšlenka netradičních prohlídek metropole Pragulic. Zakladatelku Terezu Jurečkovou před lety napadlo, že by mohla spojit pomoc lidem na ulici s byznysem. Založila sociální podnikání, v rámci něhož bezdomovci provádí zájemce po Praze. Známá místa popisují pohledem těch, kteří na ulici žijí, a navíc se svěřují se svým životním příběhem. Prahu jejich očima již vidělo přes 55 tisíc lidí.

Do kategorie TOP start-up se letos dostal i projekt Daytrip Markéty Bláhové. Osmadvacetiletá žena přišla s platformou pro turisty, skrze niž se dostanou na dovolené k místnímu řidiči, jenž umí anglicky. Během cesty se mohou zastavit na různých místech v okolí, o nichž si s nimi řidič popovídá. "Funguje to stejně, jako by člověk navštívil známého v cizině, vyzvedne vás u hotelu a po cestě do cíle ukáže nějakou památku a popovídá si," popisuje.

Mezi trojici úspěšných start-upů se dostala i ekologická alternativa mikrotenových sáčků. Mladé podnikatelky Hana Fořtová a Tereza Dvořáková vymyslely znovupoužitelný obal z kompostovatelné tkaniny Frusack. Lidé ho vedle Česka již používají třeba v Norsku či Španělsku. "Poslední rok jsme vyvíjely nový typ materiálu, se kterým se lépe pracuje při výrobě. Díky tomu by se měla snížit cena a supermarketům budeme schopné nabídnout lepší marži," uvádí Fořtová.

Změnila jsem názor na kvóty

Anketa TOP ženy Česka nejen ukazuje na úspěšné ženy, ale také otevírá prostor pro diskusi na různá témata − od založení byznysu přes skloubení kariéry s rodinou až po zastoupení žen na vrcholových postech. Daniela Pešková, nejvýše postavená žena v českém bankovnictví a zároveň vítězka v kategorii TOP manažerka, přiznává, že v uplynulých třech letech ve vrcholném vedení České spořitelny přehodnotila svůj názor na to, zda mají firmy programově pomáhat ženám obsazovat vedoucí pozice. Dokonce změnila svůj kdysi rezervovaný postoj ke kvótám, které mohou určovat počty žen ve vysokých funkcích. "Můj názor se postupně mění a dnes už se mi zdá, že kvóty nejsou špatná věc. Dříve jsem si myslela, že každý má stejnou šanci, vždyť ani já jsem nepotřebovala žádnou protekci. Dnes mi tento pohled přijde trochu sobecký a špatný," říká Pešková, která je v představenstvu největší české banky jedinou ženou.

Nové tváře v síni slávy

Do síně slávy jsou uváděny dámy, které se v minulosti staly vítězkami či několikanásobnými vítězkami ankety TOP ženy byznysu a TOP ženy veřejné sféry a dlouhodobě se umísťovaly na dalších předních příčkách
jednotlivých ročníků.

Po uvedení do síně slávy již v dalších ročnících ankety nesoutěží.

◼ Božena Jirků, ředitelka Nadace Charty 77
◼ Jiřina Nepalová, zakladatelka a ředitelka společnosti Renomia
◼ Taťána le Moigne, ředitelka společnosti Google Česká republika
◼ Jaroslava Valová, zakladatelka firmy Siko koupelny

Podle ní si musí firmy říci, že se zapojením žen do vedoucích rolí chtějí něco udělat. A začít věc systematicky řešit. Třeba tím, že si stanoví jasné cíle a definují, jak k těmto cílům dospět.

Pomoci mohou speciální programy, ženský networking a cílená podpora nadřízených.

Pešková věří, že když si firma stanoví ambiciózní cíl a pak dělá vše pro to, aby si měla z koho vybírat, aby dala ženám prostor, je to statečnější a lepší. "Ženy možná daleko častěji potřebují slyšet, že to zvládnou, potřebují dostat podporu od osvíceného nadřízeného. Nic se nezmění jen mluvením o tom, že ženy ve vedení chceme − ale žádný cíl si nedáme."

Podnikání není jen o počítání milionů

Myšlenky Simony Kijonkové, první dámy v kategorii TOP podnikatelka, míří poslední dobou často mimo Česko. Ze Zásilkovny, firmy, která nabízí komplexní logistické služby internetovým obchodům, chce vybudovat evropského hráče. Vytížená podnikatelka a matka tří dětí o víkendech zavedla digitální abstinenci. "Snažíme se spolu něco podnikat, jezdit na výlety," říká Simona Kijonková.

Partneři projektu TOP ženy Česka
Partneři projektu TOP ženy Česka.
 

Dobře zabezpečit a vychovat své potomky je pro ni možná ještě zásadnější téma než pro kohokoliv jiného. Sama to jako dítě vůbec neměla snadné.

"Jsem ze sociálně slabé rodiny, mám ještě dvě sestry a bratra. Maminka byla samoživitelka. Neměli jsme ani televizi, ani auto. Když mi bylo třináct a moji spolužáci jeli na lyžařský kurz nebo na školu v přírodě, mávala jsem jim za autobusem jako jediná ze třídy, protože jsme na to neměli 700 korun," vypráví. Pracovat začala od patnácti − vždy po škole utíkala na brigádu. Firmu zakládala těhotná a s dvěma malými dětmi. "Lidé vnímají úspěšné lidi a podnikatele jako ty, kteří počítají miliony v kufřících a jezdí velkými esúvéčky, nikdo už pak ale nevidí tu dřinu, která je za tím. Co se ve dni podnikatele stane, jaká rozhodnutí musí udělat. To vážně není snadné," uvádí.

TOP ženy Česka pro rok 2018 budou představeny také v exkluzivním magazínu Hospodářských novin, který vychází 22. 1. 2019. K dostání bude na e-shopu Hospodářských novin. Linkou jednotlivých rozhovorů a článků jsou hodnoty a ideály. Texty se dotýkají otázek rodiny, výchovy, ekologie, ale také férovosti, odvahy nebo slušnosti.

 

 


TOP manažerka

◼ Daniela Pešková (44) nastoupila do České spořitelny – zprvu jako ředitelka retailového provozu, později jako ředitelka pobočkové sítě a externího prodeje. Nyní je členkou představenstva s odpovědností za retailové bankovnictví.

TOP ženy byznysu

◼ 2. Jana Moravová, generální ředitelka, Mountfield
◼ 3. Jaroslava Rezlerová, generální ředitelka, Manpower Group
◼ Tuba Albayrak, bývalá generální ředitelka, Novartis Czech Republic
◼ Karin Bacmaňáková, generální manažerka, BMS Bristol-Myers Squibb ČR
◼ Senta Čermáková, ředitelka inovací, Deloitte
◼ Jitka Dvořáková, jednatelka a generální ředitelka, CZC.cz
◼ Dagmar Grossmann, zakladatelka a výkonná ředitelka, G-Jet
◼ Martina Hasmanová, generální ředitelka, Saint-Gobain Sekurit ČR
◼ Marie Havlíčková, generální ředitelka, Slevomat
◼ Michaela Hrdličková, ředitelka pro oblast specializovaných léků na vzácné nemoci pro střední a východní Evropu, Biogen
◼ Michaela Chaloupková, členka představenstva, ČEZ
◼ Kateřina Jirásková, finanční ředitelka, PPF
◼ Zdeňka Klapalová, jednatelka a ředitelka, Knight Frank Czech Republic
◼ Katarína Kohlmayer, finanční ředitelka a členka představenstva, KKCG
◼ Andrea Lauren, investiční partnerka, Rockaway
◼ Irena Liškařová, výkonná ředitelka v oddělení auditu a souvisejících služeb, EY
◼ Soňa Porubská, generální ředitelka, Zentiva
◼ Diana Rádl Rogerová, řídící partnerka & členka výkonného výboru pro střední Evropu, Deloitte
◼ Milada Skutilová, jednatelka, Kärcher
◼ Sonia Slavtcheva, členka představenstva a finanční ředitelka, Allianz
◼ Hana Součková, generální ředitelka, SAP ČR
◼ Karolina Topolová, generální ředitelka, AAA Auto
◼ Tanja Vainio, generální ředitelka, ABB ČR a SK
◼ Daniela White, generální ředitelka, Novo Nordisk

TOP podnikatelka

◼ První dáma českého e-commerce Simona Kijonková (41) pracovala například ve společnostech RSM Tacoma nebo Oriflame. V roce 2010 založila Zásilkovnu, která je pilířem jejích aktivit dodnes. Tato síť výdejních míst pro e-shopy působí v 11 zemích světa.

TOP ženy podnikatelky

◼ 2. Zuzana Ceralová Petrofová, prezidentka, Petrof
◼ 3. Šárka Litvinová, zakladatelka a ředitelka, Asiana
◼ Liliana Berezkinová, spolumajitelka, předsedkyně představenstva a výkonná ředitelka, Nanopharma
◼ Jitka Cechlová Komárková, předsedkyně představenstva, Bonatrans
◼ Eva Dokoupilová, majitelka a jednatelka, Medical Plus
◼ Andrea Ferancová Bartoňová, spoluzakladatelka, investiční fond Espira
◼ Vladimíra Glatzová, zakladatelka a řídící partnerka, Glatzová & Co.
◼ Dana Hradecká, spolumajitelka a ředitelka, Botanicus
◼ Ludmila Hrašáková, členka představenstva a výrobní ředitelka, Linea Nivnice
◼ Jana Jenčková, spolumajitelka a obchodní ředitelka, Fabio Produkt
◼ Markéta Kabátová, zakladatelka a generální ředitelka, UnicornsLab
◼ Kateřina Kadlecová, spolumajitelka a ředitelka, USSPA
◼ Jarmila Kowolowská, spolumajitelka a generální ředitelka, Grason Solutions
◼ Bohumila Krajníková, spolumajitelka a jednatelka, Accom holding
◼ Kateřina Kratochvílová, předsedkyně představenstva, Icom transport
◼ Jana Moudrá, spolumajitelka a ředitelka, Juicymo
◼ Jana Musilová, místopředsedkyně představenstva, Liko-s
◼ Jana Novotná, spolumajitelka, Mlékárna Valašské Meziříčí
◼ Hana Písaříková, jednatelka a spolumajitelka, Bohemia Energy
◼ Radka Prokopová, výkonná ředitelka, Alca plast
◼ Dita Stejskalová, řídící partnerka, Ogilvy Public Relations
◼ Ludmila Varmužová, spolumajitelka a předsedkyně představenstva, Delimax
◼ Martina Vítková, spolumajitelka a finanční ředitelka, NWT
◼ Kateřina Zychová, zakladatelka a výkonná ředitelka, Verdi Capital

TOP veřejná sféra

◼ Kateřina Šimáčková (52) působila jako asistentka ústavního soudce a v roce 2009 se stala soudkyní Nejvyššího správního soudu, v srpnu 2013 byla jmenována ústavní soudkyní. Vedle toho také vyučuje na katedře ústavního práva Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně.

TOP ženy veřejné sféry

◼ 2. Zlata Holušová, ředitelka, Colours of Ostrava
◼ 3. Eva Zažímalová, předsedkyně, Akademie věd ČR
◼ Helena Bezděk Fraňková, ředitelka, Státní fond kinematografie
◼ Dana Drábová, předsedkyně, Státní úřad pro jadernou bezpečnost
◼ Mirjam Friedová, bývalá děkanka, FF Univerzity Karlovy
◼ Pavla Gomba, ředitelka, UNICEF ČR
◼ Hana Haráková, zakladatelka, Nadační fond Umění doprovázet
◼ Silvia Hroncová, ředitelka, Opera Národního divadla a Státní opera
◼ Ivana Janů, předsedkyně, Úřad pro ochranu osobních údajů
◼ Jitka Jílková, ředitelka, THEATER.cz
◼ Eva Kejkrtová Měřičková, ředitelka, Dejvické divadlo
◼ Rut Kolínská, zakladatelka, Síť mateřských center
◼ Marie Kučerová, ředitelka, Filharmonie Brno
◼ Hana Machková, rektorka, Vysoká škola ekonomická
◼ Tereza Maxová, zakladatelka, Nadace Tereza Maxová dětem
◼ Hana Moučková, starostka, Česká obec sokolská
◼ Miroslava Němcová, poslankyně, PČR
◼ Mathilda Nostitzová, zakladatelka a patronka, nadační fond Mathilda
◼ Irena Rektorová, profesorka, 1. neurologická klinika, Lékařská fakulta MUNI / vedoucí výzkumné skupiny, Středoevropský technologický institut (CEITEC), MUNI
◼ Doubravka Svobodová, děkanka, DAMU
◼ Anna Šabatová, ombudsmanka, Úřad veřejného ochránce práv
◼ Petra Tesařová, docentka, Onkologická klinika, 1. lékařská fakulta UK
◼ Monika Vondráková, předsedkyně správní rady, Nadační fond Neuron na podporu vědy
◼ Eliška Wagnerová, právnička a exsenátorka

TOP start-up

◼ Tereza Jurečková
◼ Markéta Bláhová
◼ Hana Fořtová

Porota

Byznys

◼ Jana Boštíková, partnerka HR & Payroll Services, Mazars
◼ Senta Čermáková, ředitelka pro inovace, Deloitte Česká republika
◼ Jaroslav Havel, partner advokátní kanceláře Havel & Partners
◼ Karel Havlíček, generální ředitel společnosti Sindat a předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků
◼ Martin Jašminský, šéfredaktor, Hospodářské noviny
◼ Klára Sokolová, chief human resources officer, Moneta Money Bank
◼ Petra Průšová, CEO Kantar Consumer Insight for CEE region
◼ Jaroslav Řasa, zakladatel a předseda představenstva, ABRA Software
◼ Magdalena Souček, řídící partner společnosti EY v Česku a pro střední a jihovýchodní Evropu

Start-up

◼ Miloš Čermák, šéfredaktor, IHNED.cz
◼ Petra Fundová, generální ředitelka, Burda International CZ
◼ Petra Hubačová, country manager ve společnosti Business Link
◼ Lenka Kučerová, Wayra Academy – business development pro oblast CEE

Veřejná správa

◼ Rut Bízková, konzultantka, bývalá ministryně životního prostředí a předsedkyně TAČR
◼ Jan Burian, ředitel Národního divadla
◼ Petr Dvořák, generální ředitel České televize
◼ Michaela Chaloupková, členka představenstva a ředitelka divize správa společnosti ČEZ
◼ Zuzana Kleknerová, zástupkyně ředitele redakcí mediálního domu Economia
◼ Petra Rusňáková, předsedkyně dozorčí rady, DRFG
◼ Michael Žantovský, výkonný ředitel Knihovny Václava Havla

Nové tváře v síni slávy

Do síně slávy jsou uváděny dámy, které se v minulosti staly vítězkami či několikanásobnými vítězkami ankety TOP ženy byznysu a TOP ženy veřejné sféry a dlouhodobě se umísťovaly na dalších předních příčkách jednotlivých ročníků. Po uvedení do síně slávy již v dalších ročnících ankety nesoutěží.

◼ Božena Jirků, ředitelka Nadace Charty 77
◼ Jiřina Nepalová, zakladatelka a ředitelka společnosti Renomia
◼ Taťána le Moigne, ředitelka společnosti Google Česká republika
◼ Jaroslava Valová, zakladatelka firmy Siko koupelny