Britská premiérka Theresa Mayová čelí kvůli přibližující se hrozbě neřízeného brexitu možné rebelii mezi vlastními ministry. Skupina členů jejího kabinetu podle listu The Daily Telegraph hrozí opuštěním vlády a podobně jako opoziční labouristé požaduje, aby Mayová vyloučila, že Británie na konci března odejde z Evropské unie bez dohody. Pod tlakem členů vlastní strany se ocitl i šéf labouristů Jeremy Corbyn, jehož přední spolustraníci zvažují rezignaci, pokud podpoří nové referendum.

Mayová a její vláda v pátek pokračují v jednání o východisku z patové situace, do níž se britští politici dostali po úterním drtivém odmítnutí brexitové dohody parlamentem. Mayová podle své mluvčí bude v pátek hovořit o možných budoucích krocích se členy kabinetu. Z variant, které přicházejí v úvahu, v pátek mluvčí vyloučila pouze předčasné volby.

Ministerská předsedkyně podle ní ve čtvrtek telefonicky hovořila s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a nizozemským premiérem Markem Ruttem, s dalšími evropskými lídry si bude telefonovat během víkendu, který stráví ve venkovském sídle britských premiérů v Chequers.

Podle mluvčího Evropské komise bude ještě během pátku Mayová hovořit i s předsedou komise Jeanem-Claudem Junckerem.

Premiérka předloží britským poslancům nové usnesení s návrhem dalšího postupu v pondělí, předtím však chce znát názory ostatních stran. Corbyn se s ní odmítá sejít do chvíle, než se Mayová zaváže k tomu, že nedopustí brexit bez schválené dohody, který by podle něj i dalších politiků měl pro Brity katastrofální následky. Premiérka však vzkázala, že tento požadavek splnit nemůže, ačkoli se snaží divokému brexitu vyhnout ze všech sil.

Podle konzervativního deníku jednala v sídle premiérky skupina pěti ministrů, kteří požadovali, aby se premiérka zavázala k téže věci. Celkem jsou podle listu připraveny opustit vládu dvě desítky ministrů a dalších činitelů.

"Myslím, že premiérka bude pod velkým tlakem, aby v této věci nechala ministrům volnou ruku při hlasování," řekl listu jeden z nejmenovaných členů vlády s odkazem na očekávané parlamentní hlasování, při němž by se na konci ledna mělo rozhodovat o nejbližších brexitových krocích.

Názorové rozpory jsou ovšem viditelné i v levicové opozici, jejíž lídr Corbyn ve středu neuspěl se svým návrhem na vyslovení nedůvěry vládě. V jeho straně se s blížícím se termínem brexitu začínají ozývat četnější hlasy podporující vypsání nového všelidového hlasování o budoucnosti vztahů s unií. Corbyn, který referendum považuje za jednu z možností odvrácení divokého brexitu, by podle některých komentátorů mohl tomuto tlaku ustoupit a podpořit opakování plebiscitu, jejž část Britů označuje za porušení principů demokracie.

Několik předních labouristických politiků včetně stínových ministrů chce podle listu The Guardian rezignovat na své pozice ve straně, pokud Corbyn nové celonárodní hlasování podpoří.

"Byl bych ve skutečně těžké pozici, pokud bychom podpořili druhé referendum. Neměl bych asi jinou volbu než odstoupit, pokud bych chtěl doufat v udržení mandátu a dále zastupovat voliče," řekl levicovému deníku jeden ze stínových ministrů.

Lékárníci varují před zvyšujícím se nedostatkem léků

Lékárníci v Británii varují před zvyšujícím se nedostatkem některých léků, například proti bolesti, antidepresiv či léků na vysoký krevní tlak. V poslední době se výrazně zvýšil počet léků, které jsou tak nedostatkové, že je za ně britské ministerstvo zdravotnictví ochotno platit dodavatelům vyšší ceny. Informoval o tom v pátek server BBC. Podle něj má nedostatek léků více příčin a Británii trápí už více let, někteří ale varují, že by se mohl dále zhoršit s takzvaným tvrdým brexitem, tedy vystoupením Británie z EU bez dohody.

Prezident Královské farmaceutické společnosti (RPS) Ash Soni BBC řekl, že "takový nedostatek běžných léků ještě neviděl". "Některé léky jsou vyprodané, pacienti na ně musí čekat. Některé z nich musíme posílat zpátky k lékaři, aby jim předepsal něco jiného," uvedl Soni. Někteří pacienti ale potřebují svůj konkrétní lék, třeba v případě epilepsie.

Podle lékárnice Sandry Gidleyová, která má v RPS na starost trh s léky v Anglii, je nedostatek léků problémem už několik let. "Nyní je to ale horší než kdy jindy," dodala bývalá členka parlamentu Gidleyová.

Server BBC v pátek napsal, že na seznamu nedostatkových léků, za něž ministerstvo platí dodavatelům extra ceny, je už 80 položek. Za ně platí asi o 45 procent více, než je obvyklá cena.

Patří k nim například léky na vysoký krevní tlak.

Britská vláda tvrdí, že z více než dvou milionů léků předepsaných denně v Anglii jich valná většina na trhu nechybí. Uklidňuje také občany, že úzce spolupracuje s dodavateli a výrobci léků. Výrobcům vláda v souvislosti s možným tvrdým brexitem jako preventivní opatření sdělila, aby si udělali zásoby minimálně na šest týdnů. Nemocnice, lékárny ani pacienti si zásoby dělat nemají.

Vysvětlit nedostatek některých léků na britském trhu není podle expertů jednoduché. Server BBC v pátek jmenoval několik možných důvodů, například zvýšenou poptávku, růst nákladů na jejich výrobu, nová regulační opatření, která zvyšují ceny, či pohyb směnných kurzů. Dalším možným vysvětlením je, že ministerstvo zdravotnictví se příliš snaží regulacemi snižovat ceny léků, aby byly dostupné pro pacienty, čímž se ale britský trh stává méně atraktivním pro dodavatele.

Podle Martina Sawera ze sdružení distributorů ve zdravotnictví, pod které spadá přes 90 procent distribuce léků ve Spojeném království, mohou někteří podnikatelé využít brexitu ke spekulacím a udělat si zásoby některých léků, aby na nich později mohli vydělat. "To je prostě tržní hospodářství," řekl Sawer serveru BBC.