Britští poslanci podle očekávání odmítli dohodu o vystoupení Spojeného království z Evropské unie, kterou se sedmadvacítkou dojednala premiérka Theresa Mayová. Konzervativní předsedkyně vlády teď musí na základě nedávno schváleného dodatku zákona představit v Dolní sněmovně do tří zasedacích dnů takzvaný "plán B", tedy přijít do pondělí 21. ledna s návrhem na další postup. Dohodu podpořilo 202 zákonodárců, proti bylo 432. To je nejhorší porážka vlády za posledních sto let.

Navzdory drtivé porážce Mayová nenaznačila, že rezignuje. Opoziční vůdce Jeremy Corbyn oznámil, že si přeje hlasování o důvěře vládě už ve středu. Evropská unie výsledků hlasování lituje a ústy předsedy Evropské komise Jeana-Clauda Junckera vybízí britskou stranu, aby co nejdříve vyjasnila své úmysly.

Alternativami jsou odložení brexitu, předčasné volby, druhé referendum o vystoupení, hlasování o nedůvěře vládě, ale i neřízený brexit bez dohody. Británie má unii opustit už 29. března, tedy za 73 dní.

Trhy porážku Mayové očekávaly, nicméně ne tak drtivou. Libra vůči euru oslabuje o procento. "Lze předpokládat, že takto výrazná porážka poznamená negativně americké a asijské burzy a ve středu také burzy evropské," říká Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Czech Fund.

Premiérka Theresa Mayová již v pondělí opakovaně vyzývala poslance k podpoře jejího brexitového plánu a zmiňovala nové "hodnotné záruky" ze strany EU týkající se problematické severoirské pojistky, která by v krajním případě zabránila obnovení hraničních kontrol mezi Irskem a Severním Irskem. Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker a předseda Evropské rady Donald Tusk jí předtím zaslali dopis, v němž ujišťují, že EU si aplikaci "protokolu" o Irsku a Severním Irsku také nepřeje.

Jenže severoirští partneři premiérky z Demokratické unionistické strany (DUP) v nových prohlášeních nevidí žádný významný posun. Konzervativec Steve Baker z početné skupiny euroskeptických kritiků Mayové zase na Twitter napsal: "Hodláme hlasovat 'ne' ve všech bodech: to se týče všech pozměňovacích návrhů i hlavního usnesení, ať už bude pozměněné, či nikoli."

Tlumočený záznam z hlasování v britském parlamentu:

ŽIVĚ: Uspěje Mayová, nebo nastane divoký odchod Brexit? Sledujte speciál DVTV

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
11:45
On-line reportáž začíná

Dobrý den, vítáme vás u on-line reportáže z hlasování britských poslanců o brexitové dohodě.

11:50
The Sun: Pokud Mayová neuspěje, vynutí si druhé hlasování

Pokud poslanci dnes brexitový plán Theresy Mayové neschválí, vynutí si premiérka druhé hlasování, informuje bulvární deník The Sun.

11:51
Merkelová nabízí další ústupky

Bulvární deník The Sun s odvoláním na zdroj z britské vlády napsal, že německá kancléřka Angela Merkelová nabídla Therese Mayové další ústupky, pokud zákonodárci neschválí - jak se očekává - nynější podobu brexitové dohody. Jedním z ústupků bude přesvědčit irského premiéra Lea Varadkara k tomu, aby souhlasil s konečným datem takzvané irské pojistky, napsal The Sun.

11:54
Britský parlament nebude hlasovat o odmítnutí divokého brexitu

Britská Dolní sněmovna nebude hlasovat o jednom z klíčových pozměňovacích návrhů. Labouristický poslanec Hilary Benn stáhl svůj dodatek, podle něhož by při odmítnutí dohody byl zároveň vyloučen neřízený odchod Británie z Evropské unie. Uvedla to stanice BBC.

11:56
Liberální demokraté žádají nové referendum

Další pozměňovací návrh předložili skotští nacionalisté požadující, aby v případě odmítnutí dohody byl odchod z EU odložen do doby, než bude hotova smlouva nová. Liberální demokraté naproti tomu ve svém návrhu požadují, aby vláda připravila nové referendum o odchodu či o setrvání v EU. Oba tyto návrhy však podle médií nemají ve sněmovně velkou šanci na přijetí.

12:11
Irsko věří, že irská pojistka pro brexit nezačne platit, říká irský velvyslanec v ČR

Irsko věří tomu, že pojistka ohledně pevninské hranice s Británií uvedená v dohodě o brexitu nikdy nezačne platit. Na semináři o vnitřním trhu Evropské unie na ministerstvu průmyslu to dnes řekl irský velvyslanec v ČR Charles Sheehan. Zdůraznil, že Irsko v Evropské unii zůstává a považuje za zásadní, aby mezi ním a britským Severním Irskem zůstala otevřená hranice.

12:17
Pokud poslanci neschválí dohodu, může se znovu vyjednávat, řekl Maas

Pokud britští poslanci neschválí navrhovanou podobu brexitu, je možné zahájit další kolo vyjednávání s Evropskou unií, řekl podle agentury Reuters německý ministr zahraničí Heiko Maas. 

 

12:20
Česko preferuje odchod Británie z EU dohodou

Česká republika je připravená na jakoukoli variantu brexitu. Novinářům to dnes po schůzi senátního výboru pro záležitosti EU řekl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Nejlepší by podle něj byl odchod Británie z Evropské unie dohodou.

12:25
Merkelová žádné další ústupky nenabídla, tvrdí německá vláda

Německá vláda odmítá tvrzení deníku Sun, který tvrdí, že kancléřka Merkelová nabídla Therese Mayové další ústupky, pokud zákonodárci neschválí - jak se očekává - nynější podobu brexitové dohody. Kancléřka podle vlády neslíbila Mayové nic, co by nebylo součástí dohody s Evropskou komisí. Informovala o tom na Twitteru korespondentka BBC v Německu.

 
13:05
Pokud brexit neprojde, Británie má mít plán, myslí si francouzská ministryně

"Britský parlament a britská vláda mají mít plán pro případ, že brexit neprojde, už to není na nás, dali jsme jim všechno, co můžeme," řekla pro BBC francouzská ministryně pro evropské záležitosti Nathalie Loiseauová.

 

13:38
Europarlament schválil kvůli brexitu změny v Evropské investiční bance

Evropský parlament (EP) dnes kvůli očekávanému březnovému odchodu Británie z Evropské unie schválil změnu statutu Evropské investiční banky (EIB). Správní rada této instituce bude mít nově 28 místo 29 členů a Spojené království bude rovněž vyjmuto ze seznamu akcionářů. Schválené opatření je automatickou úpravou řešení situace po odluce Británie od EU.

14:12
Mayová je odhodlána vyvést zemi z EU, tvrdí její mluvčí

Mluvčí britské premiérky na otázku, jestli Theresa Mayová odstoupí v případě, že parlament dohodu o brexitu neschválí, uvedl, že Mayová je odhodlána naplnit vůli voličů a vyvést zemi z EU. Zároveň dodal, že vláda je připravena na všechny varianty a bude jednat rychle. "Britský kabinet také diskutoval o tvrdém brexitu," doplnil.

14:19
Debata před hlasováním začala

Poslanci britského parlamentu již zahájili poslední část debaty před klíčovým hlasováním o brexitové dohodě, kterou s Evropskou unií vyjednala vláda premiérky Theresy Mayové. Všeobecně se očekává, že poslanci při hlasování po 20:00 SEČ dohodu odmítnou. Předtím v parlamentu ještě promluví předsedkyně vlády i lídr opozice.

14:43
Bookmakeři: Parlament dohodu o brexitu na 95 procent odmítne

Pokud britští bookmakeři správně odhadují situaci v parlamentu před dnešním hlasováním o brexitové dohodě, je její zamítnutí takřka jisté. Sázkové kanceláře vidí přibližně 95procentní pravděpodobnost, že proti textu, který prosazuje premiérka Theresa Mayová, se poslanci postaví. Podle sázkařského webu Oddschecker.com se před hlasováním zvyšuje pravděpodobnost, že Británie neopustí Evropskou unii v plánovaném termínu 29. března.

14:46
Předseda sněmovny nechá hlasovat o čtyřech pozměňovacích návrzích

Po skončení debaty se bude nejdříve hlasovat o pozměňovacích návrzích, kterých bylo původně předloženo třináct. Předseda Dolní sněmovny John Bercow zařadil na program jednání jen čtyři. Dva z nich předložili konzervativní poslanci, jeden člen Skotské národní strany (SNP) a jeden předseda labouristů Corbyn.

14:55
Juncker by si přál, aby se britští poslanci zachovali zodpovědně

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker dnes na dotaz BBC, co by chtěl britským poslancům před klíčovým hlasováním vzkázat, odpověděl: "Přál bych si, aby se chovali zodpovědně."

Jean-Claude Juncker

15:30
Hlasování začne kolem 20:00, výsledky lze očekávat ve 21:15
Hlasování o brexitové dohodě začne přibližně ve 20:00 SEČ. Výsledky hlasování podle propočtů reportéra BBC Nicka Eardleyho lze očekávat kolem 21:15.
 

 

16:00
U Westminsterského paláce se shromažďují demonstranti

Na prostranství před Westminsterským palácem se shromažďují demonstranti protestující proti brexitu.

Před Westminsterským palácem se shromažďují demonstranti protestující proti brexitu.

16:15
Hlasování podle konzervativce Coxe představuje výběr mezi pořádkem a chaosem

Poslanci britského parlamentu mají při hlasování o brexitové dohodě na výběr mezi pořádkem a chaosem. V projevu, kterým zahájil poslední část debaty o dohodě, to dnes naznačil poslanec konzervativní strany a generální prokurátor Geoffrey Cox. "Vybereme si pořádek, nebo si zvolíme chaos?" zeptal se Cox a vyzval poslance, aby podpořili dohodu, kterou jim předložila po jednání s Evropskou unií britská vláda. Poslanec Nick Thomas-Symonds, který se ujal jako první slova za labouristy, naopak vyzval, aby poslanci dohodu odmítli.

16:30
Premiérka Mayová a předseda opozičních labouristů Corbyn vystoupí až na konci debaty

Premiérka Theresa Mayová vystoupí až na závěr debaty o brexitové dohodě a uzavře ji projevem, ve kterém podle očekávání vyzve poslance, aby dohodu podpořili. Za opoziční labouristy by měl ke konci debaty promluvit jejich předseda Jeremy Corbyn. Závěrečné řeči obou politiků se očekávají v 19:30 SEČ.

16:45
Brexit bez dohody by pro velká britská města znamenal ekonomickou katastrofu, varovali starostové v otevřeném dopise premiérce
Starostové Londýna, Manchesteru, Liverpoolu a Newcastlu v otevřeném dopise premiérce Therese Mayové varovali před rizikem, které odchod bez dohody představuje pro tato velká britská města. "Pro naše města a jejich přilehlé oblasti by to znamenalo ekonomickou kastastrofu," uvádějí starostové v otevřeném dopise, který na svém twitterovém účtu dnes zveřejnil starosta Londýna Sadiq Khan. 
 
 
17:10
Zastánci brexitu bez dohody spálili u Westminsterského paláce vlajku Evropské unie
 
17:25
Hlasování o brexitové dohodě nevzbuzuje na trzích přílišnou nervozitu

Finanční trhy trhy zatím nevykazují velkou nervozitu před hlasováním o dohodě o brexitu. Lehké oslabování libry vůči dolaru z dnešního rána považuje analytik Patria Finance Tomáš Vlk spíše za poptávku po americké měně. Určitou nervozitu na trzích připouští analytik Czech Fund Lukáš Kovanda. Trhy budou podle analytiků hlavně sledovat, jak velká bude očekávaná porážka premiérky Theresy Mayové. 

17:40
Postoj Britů k brexitu se od referenda příliš nezměnil, 53 procent dotázaných by podle průzkumu nyní chtělo zůstat v EU

Postoj Britů k odchodu z Evropské unie od referenda v roce 2016 příliš nezměnil. Výsledek byl tehdy velmi těsný, pro odchod z EU hlasovalo 52 procent voličů, zatímco 48 procent si přálo zůstat. Průzkum z letošního ledna britské společnosti NatCen Social Research ukazoval obdobná, i když opačná čísla. Pro brexit by hlasovalo 47 procent dotázaných a členy EU chtělo zůstat 53 procent.

 
18:15
Britští poslanci podle tradice nehlasují tlačítky, ale křičí a odcházejí jednou nebo druhou stranou sněmovny

Hlasování v britské Dolní sněmovně probíhá podle tradičních zvyklostí. Po ukončení debaty zvolají příznivci zákona na otázku předsedy sněmovny hlasitě "Ano!", zatímco odpůrci po výzvě vykřiknou "Ne!". Nato se poslanci zvednou a odejdou dveřmi na jedné či druhé straně komory, podle toho, zda hlasovali pro nebo proti. Počet poslanců odcházejících jednotlivými dveřmi je sečten a zaznamenán.

 
18:42
Před britským parlamentem se shromáždil dav zastánců setrvání Británie v Evropské unii

 

19:00
V Česku žije více než 7 tisíc Britů, vláda schválila zákon, díky kterému je tvrdý brexit tolik nezasáhne

V Česku žije na 7 100 Britů a Britek. Zhruba 30 procent z nich se v zemi usadilo natrvalo. Lidí z Británie každoročně přibývá. Od roku 2007 se jejich počet téměř zdvojnásobil. Vyplývá to ze statistik ministerstva vnitra. Podle ministryně práce Jany Maláčové (ČSSD) v ČR teď pracuje asi 4 000 britských občanů. Vláda už schválila, že Britové můžou v Česku zůstat za stejných podmínek jako dosud i pokud dojde k brexitu bez dohody, a to až do konce příštího roku.

19:15
Čeští europoslanci komentují hlasování o brexitové dohodě

"Před britskými politiky dnes stojí spousta možných rozhodnutí. Obávám se, že jedno je horší než druhé," domnívá se europoslanec Luděk Niedermayer (TOP 09). 

 

19:25
Sněmovna se začíná plnit před proslovem premiérky Mayové

Premiérka Mayová dorazila do Dolní sněmovny. Její proslov by měl začít přibližně v 19:30 SEČ. Poslanci zasedají na svá místa, aby si jej vyslechli.

 

19:40
Labouristé budou hlasovat proti dohodě, uvedl Corbyn

Šéf opozičních labouristů Jeremy Corbyn oznámil, že jeho strana bude hlasovat proti dohodě. Odchod Velké Británie bez dohody označil za významné nebezpečí. Pokud nebude dohoda přijata, měly by se konat předčasné parlamentní volby, domnívá se Corbyn.

19:57
Mayová stojí za svojí dohodou, představuje podle ní nejlepší řešení

Premiérka Theresa Mayová stojí za brexitovou dohodou, kterou vyjednala. Považuje ji za nejlepší řešení současné situace a dobrý základ pro budování vztahů s Evropskou unií. Mayová se vyslovila proti opakování referenda o brexitu i proti předčasným volbám, které prosazuje předseda opozičních labouristů Jeremy Corbyn. 

20:28
Začalo hlasování o brexitové dohodě

Britští poslanci zahájili hlasování o brexitové dohodě poté, co byl v prvním hlasování zamítnut pozměňovací návrh konzervativce Johna Barona. Podpořilo jen 24 členů sněmovny, proti jich bylo 600. Zbylé tři pozměňovací návrhy byly staženy. Výsledky hlasování by měly být oznámeny v rámci několika následujících minut.

Britští poslanci v Dolní sněmovně hlasují o brexitové dohodě

20:49
Britští poslanci odmítli brexitovou dohodu

Britští poslanci podle očekávání odmítli dohodu o vystoupení Velké Británie z Evropské unie, kterou dojednala premiérka Theresa Mayová. Dohodu podpořilo podle agentury Reuters 202 zákonodárců, proti bylo 432. Opoziční labouristé vzápětí oznámili, že podali návrh na vyslovení nedůvěry vládě. Debatovat a hlasovat o něm budou poslanci už ve středu večer. Británie má unii opustit 29. března, tedy za 73 dní.

20:55
První reakce premiérky Mayové a šéfa opozičních labouristů Corbyna

Strategií vlády není marnit čas až do neřízeného britského odchodu z Evropské unie, řekla premiérka Theresa Mayová poté, co poslanci jasně odmítli podmínky brexitu, které její vláda vyjednala v Bruselu. Za nejlepší cestu vpřed považuje spořádaný odchod z EU s "dobrou dohodou". Vůdce opozičních labouristů Jeremy Corbyn vyzval k hlasování o důveře vládě. Mayová podle něj není schopna navrhnout životaschopnou dohodu s EU o brexitu.

První reakce Theresy Mayové po hlasování o brexitové dohodě

21:10
Mayová musí do tří zasedacích dní přijít s návrhem dalšího postupu

Premiérka Mayová nyní musí na základě nedávno schváleného dodatku zákona představit v Dolní sněmovně do tří zasedacích dnů takzvaný "plán B", tedy přijít do pondělí 21. ledna s návrhem na další postup. Alternativami jsou odložení brexitu, předčasné volby, druhé referendum o vystoupení, hlasování o nedůvěře vládě, ale i brexit bez dohody.

21:16
Juncker: Británie by měla svoji pozici co nejrychleji vyjasnit

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker v první reakci uvedl, že EU si nepřeje neřízený brexit. Británie by ale podle něj měla rychle vyjasnit svoji pozici, protože času zbývá málo. Británie má unii opustit už 29. března.

21:26
Libra po porážce Mayové oslabuje

"Libra v reakci na výraznou porážku Mayové dle očekávání oslabuje, o zhruba procento. Lze předpokládat, že takto výrazná porážka poznamená negativně americké a asijské burzy a zítra také burzy evropské," uvádí Lukáš Kovanda, hlavní ekonom společnosti Czech Fund. 

21:38
Odmítnutí dohody podle Junckera zvýšilo riziko tvrdého brexitu

Jasné odmítnutí dohody o brexitu v britské sněmovně zvýšilo riziko neuspořádaného odchodu Británie z EU, tedy bez společného ujednání o jeho podobě. V prohlášení to uvedl předseda Evropské komise Jean-Caude Juncker. Unie podle něj výsledku lituje a vybízí britskou stranu, aby co nejdříve vyjasnila své úmysly.

21:50
Hlasování o brexitové dohodě vidí čeští europoslanci jako pokračování nejistoty

Čeští europoslanci se shodují, že odmítnutí brexitové dohody britským parlamentem znamená další pokračování nejistoty a zvýšení pravděpodobnosti odchodu Spojeného království z Evropské unie bez dohody. Je nyní podle nich třeba předejít škodám, které by EU, Británie a také Česká republika brexitem bez dohody utrpěly.

 

22:07
Boris Johnson: Mayová má silný mandát pro vyjednání nové dohody s Bruselem

Podle bývalého ministra zahraničí Borise Johnsona má nyní premiérka Mayová silný mandát pro to, aby v Bruselu vyjednala novou dohodu. 

 

22:16
Dolní sněmovna bude ve středu hlasovat o nedůvěře vlády

Dolní sněmovna bude hlasovat o nedůvěře vlády Theresy Mayové ve středu ve 20 hodin SEČ. Díky podpoře partnera menšinové vlády, Demokratické unionistické strany (DUP), si premiérka důvěru nejspíše udrží. 

23:07
Online reportáž končí

Další vývoj kolem brexitu budeme sledovat i nadále. Děkujeme za pozornost.

Přímý přenos z britského parlamentu. Poslanci debatují o dohodě k brexitu

ŽIVĚ: Uspěje Mayová, nebo nastane divoký odchod Brexit? Sledujte speciál DVTV