Britští poslanci podle očekávání odmítli dohodu o vystoupení Spojeného království z Evropské unie, kterou se sedmadvacítkou dojednala premiérka Theresa Mayová. Konzervativní předsedkyně vlády teď musí na základě nedávno schváleného dodatku zákona představit v Dolní sněmovně do tří zasedacích dnů takzvaný "plán B", tedy přijít do pondělí 21. ledna s návrhem na další postup. Dohodu podpořilo 202 zákonodárců, proti bylo 432. To je nejhorší porážka vlády za posledních sto let.
Navzdory drtivé porážce Mayová nenaznačila, že rezignuje. Opoziční vůdce Jeremy Corbyn oznámil, že si přeje hlasování o důvěře vládě už ve středu. Evropská unie výsledků hlasování lituje a ústy předsedy Evropské komise Jeana-Clauda Junckera vybízí britskou stranu, aby co nejdříve vyjasnila své úmysly.
Alternativami jsou odložení brexitu, předčasné volby, druhé referendum o vystoupení, hlasování o nedůvěře vládě, ale i neřízený brexit bez dohody. Británie má unii opustit už 29. března, tedy za 73 dní.
Trhy porážku Mayové očekávaly, nicméně ne tak drtivou. Libra vůči euru oslabuje o procento. "Lze předpokládat, že takto výrazná porážka poznamená negativně americké a asijské burzy a ve středu také burzy evropské," říká Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Czech Fund.
Premiérka Theresa Mayová již v pondělí opakovaně vyzývala poslance k podpoře jejího brexitového plánu a zmiňovala nové "hodnotné záruky" ze strany EU týkající se problematické severoirské pojistky, která by v krajním případě zabránila obnovení hraničních kontrol mezi Irskem a Severním Irskem. Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker a předseda Evropské rady Donald Tusk jí předtím zaslali dopis, v němž ujišťují, že EU si aplikaci "protokolu" o Irsku a Severním Irsku také nepřeje.
Jenže severoirští partneři premiérky z Demokratické unionistické strany (DUP) v nových prohlášeních nevidí žádný významný posun. Konzervativec Steve Baker z početné skupiny euroskeptických kritiků Mayové zase na Twitter napsal: "Hodláme hlasovat 'ne' ve všech bodech: to se týče všech pozměňovacích návrhů i hlavního usnesení, ať už bude pozměněné, či nikoli."
Tlumočený záznam z hlasování v britském parlamentu:
ŽIVĚ: Uspěje Mayová, nebo nastane divoký odchod Brexit? Sledujte speciál DVTV
On-line reportáž
Dobrý den, vítáme vás u on-line reportáže z hlasování britských poslanců o brexitové dohodě.
Pokud poslanci dnes brexitový plán Theresy Mayové neschválí, vynutí si premiérka druhé hlasování, informuje bulvární deník The Sun.
Bulvární deník The Sun s odvoláním na zdroj z britské vlády napsal, že německá kancléřka Angela Merkelová nabídla Therese Mayové další ústupky, pokud zákonodárci neschválí - jak se očekává - nynější podobu brexitové dohody. Jedním z ústupků bude přesvědčit irského premiéra Lea Varadkara k tomu, aby souhlasil s konečným datem takzvané irské pojistky, napsal The Sun.
Britská Dolní sněmovna nebude hlasovat o jednom z klíčových pozměňovacích návrhů. Labouristický poslanec Hilary Benn stáhl svůj dodatek, podle něhož by při odmítnutí dohody byl zároveň vyloučen neřízený odchod Británie z Evropské unie. Uvedla to stanice BBC.
Další pozměňovací návrh předložili skotští nacionalisté požadující, aby v případě odmítnutí dohody byl odchod z EU odložen do doby, než bude hotova smlouva nová. Liberální demokraté naproti tomu ve svém návrhu požadují, aby vláda připravila nové referendum o odchodu či o setrvání v EU. Oba tyto návrhy však podle médií nemají ve sněmovně velkou šanci na přijetí.
Irsko věří tomu, že pojistka ohledně pevninské hranice s Británií uvedená v dohodě o brexitu nikdy nezačne platit. Na semináři o vnitřním trhu Evropské unie na ministerstvu průmyslu to dnes řekl irský velvyslanec v ČR Charles Sheehan. Zdůraznil, že Irsko v Evropské unii zůstává a považuje za zásadní, aby mezi ním a britským Severním Irskem zůstala otevřená hranice.
Pokud britští poslanci neschválí navrhovanou podobu brexitu, je možné zahájit další kolo vyjednávání s Evropskou unií, řekl podle agentury Reuters německý ministr zahraničí Heiko Maas.
JUST IN: German Foreign Minister Maas says if May's Brexit deal is rejected by parliament today there could be new talks with the EU pic.twitter.com/yAuNFzOnwM
— Reuters UK (@ReutersUK) January 15, 2019
Česká republika je připravená na jakoukoli variantu brexitu. Novinářům to dnes po schůzi senátního výboru pro záležitosti EU řekl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Nejlepší by podle něj byl odchod Británie z Evropské unie dohodou.
Německá vláda odmítá tvrzení deníku Sun, který tvrdí, že kancléřka Merkelová nabídla Therese Mayové další ústupky, pokud zákonodárci neschválí - jak se očekává - nynější podobu brexitové dohody. Kancléřka podle vlády neslíbila Mayové nic, co by nebylo součástí dohody s Evropskou komisí. Informovala o tom na Twitteru korespondentka BBC v Německu.
German govt tells BBC ‘content of a telephone conversation between the Chancellor & the PM has been wrongly reported by the Sun. The Chancellor made no assurances beyond what European Council agreed in Dec & what was laid out in the letter by Jean Claude Juncker & Donald Tusk’
— jenny hill (@jennyhillBBC) January 15, 2019
"Britský parlament a britská vláda mají mít plán pro případ, že brexit neprojde, už to není na nás, dali jsme jim všechno, co můžeme," řekla pro BBC francouzská ministryně pro evropské záležitosti Nathalie Loiseauová.
On further #Brexit concessions French Europe minister @NathalieLoiseau says: “It’s up to the British Parliament and the British government to have a back-up plan in case. It’s not up to us, we have given everything we can give.”
— Adam Fleming (@adamfleming) January 15, 2019
Evropský parlament (EP) dnes kvůli očekávanému březnovému odchodu Británie z Evropské unie schválil změnu statutu Evropské investiční banky (EIB). Správní rada této instituce bude mít nově 28 místo 29 členů a Spojené království bude rovněž vyjmuto ze seznamu akcionářů. Schválené opatření je automatickou úpravou řešení situace po odluce Británie od EU.
Mluvčí britské premiérky na otázku, jestli Theresa Mayová odstoupí v případě, že parlament dohodu o brexitu neschválí, uvedl, že Mayová je odhodlána naplnit vůli voličů a vyvést zemi z EU. Zároveň dodal, že vláda je připravena na všechny varianty a bude jednat rychle. "Britský kabinet také diskutoval o tvrdém brexitu," doplnil.
Poslanci britského parlamentu již zahájili poslední část debaty před klíčovým hlasováním o brexitové dohodě, kterou s Evropskou unií vyjednala vláda premiérky Theresy Mayové. Všeobecně se očekává, že poslanci při hlasování po 20:00 SEČ dohodu odmítnou. Předtím v parlamentu ještě promluví předsedkyně vlády i lídr opozice.
Pokud britští bookmakeři správně odhadují situaci v parlamentu před dnešním hlasováním o brexitové dohodě, je její zamítnutí takřka jisté. Sázkové kanceláře vidí přibližně 95procentní pravděpodobnost, že proti textu, který prosazuje premiérka Theresa Mayová, se poslanci postaví. Podle sázkařského webu Oddschecker.com se před hlasováním zvyšuje pravděpodobnost, že Británie neopustí Evropskou unii v plánovaném termínu 29. března.
Po skončení debaty se bude nejdříve hlasovat o pozměňovacích návrzích, kterých bylo původně předloženo třináct. Předseda Dolní sněmovny John Bercow zařadil na program jednání jen čtyři. Dva z nich předložili konzervativní poslanci, jeden člen Skotské národní strany (SNP) a jeden předseda labouristů Corbyn.
Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker dnes na dotaz BBC, co by chtěl britským poslancům před klíčovým hlasováním vzkázat, odpověděl: "Přál bych si, aby se chovali zodpovědně."
Means we *should* get result on the main Brexit vote around 2015
— Nick Eardley (@nickeardleybbc) January 15, 2019
Na prostranství před Westminsterským palácem se shromažďují demonstranti protestující proti brexitu.
Poslanci britského parlamentu mají při hlasování o brexitové dohodě na výběr mezi pořádkem a chaosem. V projevu, kterým zahájil poslední část debaty o dohodě, to dnes naznačil poslanec konzervativní strany a generální prokurátor Geoffrey Cox. "Vybereme si pořádek, nebo si zvolíme chaos?" zeptal se Cox a vyzval poslance, aby podpořili dohodu, kterou jim předložila po jednání s Evropskou unií britská vláda. Poslanec Nick Thomas-Symonds, který se ujal jako první slova za labouristy, naopak vyzval, aby poslanci dohodu odmítli.
Premiérka Theresa Mayová vystoupí až na závěr debaty o brexitové dohodě a uzavře ji projevem, ve kterém podle očekávání vyzve poslance, aby dohodu podpořili. Za opoziční labouristy by měl ke konci debaty promluvit jejich předseda Jeremy Corbyn. Závěrečné řeči obou politiků se očekávají v 19:30 SEČ.
For London, Liverpool, Manchester, Newcastle & their surrounding communities, a no-deal Brexit would be an economic disaster. That's why, together with @MetroMayorSteve, @MayorofGM & @NCC_Leader, I am urging the PM today to take No Deal off the table. https://t.co/VHAPA6xkz8 pic.twitter.com/CUhvRDPc4M
— Sadiq Khan (@SadiqKhan) January 15, 2019
#NoDealBrexit supporters burn European flag after marching into the middle of #PeoplesVoteNow rally opposite Parliament#BrexitVote #MeaningfulVote #PeoplesVote pic.twitter.com/O4qkA0aost
— Damien Gayle (@damiengayle) January 15, 2019
Finanční trhy trhy zatím nevykazují velkou nervozitu před hlasováním o dohodě o brexitu. Lehké oslabování libry vůči dolaru z dnešního rána považuje analytik Patria Finance Tomáš Vlk spíše za poptávku po americké měně. Určitou nervozitu na trzích připouští analytik Czech Fund Lukáš Kovanda. Trhy budou podle analytiků hlavně sledovat, jak velká bude očekávaná porážka premiérky Theresy Mayové.
Postoj Britů k odchodu z Evropské unie od referenda v roce 2016 příliš nezměnil. Výsledek byl tehdy velmi těsný, pro odchod z EU hlasovalo 52 procent voličů, zatímco 48 procent si přálo zůstat. Průzkum z letošního ledna britské společnosti NatCen Social Research ukazoval obdobná, i když opačná čísla. Pro brexit by hlasovalo 47 procent dotázaných a členy EU chtělo zůstat 53 procent.
These nine charts show just how deeply Brexit has divided Britain https://t.co/rqeFJIRaIK
— Bloomberg Graphics (@BBGVisualData) January 10, 2019
Hlasování v britské Dolní sněmovně probíhá podle tradičních zvyklostí. Po ukončení debaty zvolají příznivci zákona na otázku předsedy sněmovny hlasitě "Ano!", zatímco odpůrci po výzvě vykřiknou "Ne!". Nato se poslanci zvednou a odejdou dveřmi na jedné či druhé straně komory, podle toho, zda hlasovali pro nebo proti. Počet poslanců odcházejících jednotlivými dveřmi je sečten a zaznamenán.
This the strange way MPs actually vote - physically, not politically! pic.twitter.com/SOdaFDEblM
— Laura Kuenssberg (@bbclaurak) January 15, 2019
Hundreds of People’s Vote supporters are gathered outside Westminster listening to speeches from MPs. Caroline Lucas just spoke, Stephen Doughty up now. pic.twitter.com/BnArAPB6fc
— Adam Payne (@adampayne26) January 15, 2019
V Česku žije na 7 100 Britů a Britek. Zhruba 30 procent z nich se v zemi usadilo natrvalo. Lidí z Británie každoročně přibývá. Od roku 2007 se jejich počet téměř zdvojnásobil. Vyplývá to ze statistik ministerstva vnitra. Podle ministryně práce Jany Maláčové (ČSSD) v ČR teď pracuje asi 4 000 britských občanů. Vláda už schválila, že Britové můžou v Česku zůstat za stejných podmínek jako dosud i pokud dojde k brexitu bez dohody, a to až do konce příštího roku.
"Před britskými politiky dnes stojí spousta možných rozhodnutí. Obávám se, že jedno je horší než druhé," domnívá se europoslanec Luděk Niedermayer (TOP 09).
Premiérka Mayová dorazila do Dolní sněmovny. Její proslov by měl začít přibližně v 19:30 SEČ. Poslanci zasedají na svá místa, aby si jej vyslechli.
PM has just entered the chamber mid-speech from one Labour MP just as he says she has “failed miserably”. She raises her eyebrows...
— Jessica Elgot (@jessicaelgot) January 15, 2019
Šéf opozičních labouristů Jeremy Corbyn oznámil, že jeho strana bude hlasovat proti dohodě. Odchod Velké Británie bez dohody označil za významné nebezpečí. Pokud nebude dohoda přijata, měly by se konat předčasné parlamentní volby, domnívá se Corbyn.
Premiérka Theresa Mayová stojí za brexitovou dohodou, kterou vyjednala. Považuje ji za nejlepší řešení současné situace a dobrý základ pro budování vztahů s Evropskou unií. Mayová se vyslovila proti opakování referenda o brexitu i proti předčasným volbám, které prosazuje předseda opozičních labouristů Jeremy Corbyn.
Britští poslanci zahájili hlasování o brexitové dohodě poté, co byl v prvním hlasování zamítnut pozměňovací návrh konzervativce Johna Barona. Podpořilo jen 24 členů sněmovny, proti jich bylo 600. Zbylé tři pozměňovací návrhy byly staženy. Výsledky hlasování by měly být oznámeny v rámci několika následujících minut.
Britští poslanci podle očekávání odmítli dohodu o vystoupení Velké Británie z Evropské unie, kterou dojednala premiérka Theresa Mayová. Dohodu podpořilo podle agentury Reuters 202 zákonodárců, proti bylo 432. Opoziční labouristé vzápětí oznámili, že podali návrh na vyslovení nedůvěry vládě. Debatovat a hlasovat o něm budou poslanci už ve středu večer. Británie má unii opustit 29. března, tedy za 73 dní.
Strategií vlády není marnit čas až do neřízeného britského odchodu z Evropské unie, řekla premiérka Theresa Mayová poté, co poslanci jasně odmítli podmínky brexitu, které její vláda vyjednala v Bruselu. Za nejlepší cestu vpřed považuje spořádaný odchod z EU s "dobrou dohodou". Vůdce opozičních labouristů Jeremy Corbyn vyzval k hlasování o důveře vládě. Mayová podle něj není schopna navrhnout životaschopnou dohodu s EU o brexitu.
Premiérka Mayová nyní musí na základě nedávno schváleného dodatku zákona představit v Dolní sněmovně do tří zasedacích dnů takzvaný "plán B", tedy přijít do pondělí 21. ledna s návrhem na další postup. Alternativami jsou odložení brexitu, předčasné volby, druhé referendum o vystoupení, hlasování o nedůvěře vládě, ale i brexit bez dohody.
Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker v první reakci uvedl, že EU si nepřeje neřízený brexit. Británie by ale podle něj měla rychle vyjasnit svoji pozici, protože času zbývá málo. Británie má unii opustit už 29. března.
I take note with regret of the outcome of the vote in the @HouseofCommons this evening. I urge the #UK to clarify its intentions as soon as possible. Time is almost up #Brexit https://t.co/SMmps5kexn
— Jean-Claude Juncker (@JunckerEU) January 15, 2019
"Libra v reakci na výraznou porážku Mayové dle očekávání oslabuje, o zhruba procento. Lze předpokládat, že takto výrazná porážka poznamená negativně americké a asijské burzy a zítra také burzy evropské," uvádí Lukáš Kovanda, hlavní ekonom společnosti Czech Fund.
Jasné odmítnutí dohody o brexitu v britské sněmovně zvýšilo riziko neuspořádaného odchodu Británie z EU, tedy bez společného ujednání o jeho podobě. V prohlášení to uvedl předseda Evropské komise Jean-Caude Juncker. Unie podle něj výsledku lituje a vybízí britskou stranu, aby co nejdříve vyjasnila své úmysly.
Čeští europoslanci se shodují, že odmítnutí brexitové dohody britským parlamentem znamená další pokračování nejistoty a zvýšení pravděpodobnosti odchodu Spojeného království z Evropské unie bez dohody. Je nyní podle nich třeba předejít škodám, které by EU, Británie a také Česká republika brexitem bez dohody utrpěly.
Odmítnutí dohody britským parlamentem nás posunulo do situace, v níž jsme takzvanému tvrdému brexitu blíže než kdy dřív. Přestože jsem dlouho zůstával optimistou, je načase si přiznat, že je brexit bez dohody, který by výrazně poškodil VB i EU, stále reálnějším scénářem.
— Pavel Telička (@Telicka) January 15, 2019
Podle bývalého ministra zahraničí Borise Johnsona má nyní premiérka Mayová silný mandát pro to, aby v Bruselu vyjednala novou dohodu.
Boris Johnson: "This deal is dead"
— BBC Politics (@BBCPolitics) January 15, 2019
Former foreign secretary says #BrexitVote defeat gives Theresa May a "massive mandate to go back to Brussels" and renegotiatehttps://t.co/EdKCKRvfxY #politicslive pic.twitter.com/wk8sLGjNAr
Dolní sněmovna bude hlasovat o nedůvěře vlády Theresy Mayové ve středu ve 20 hodin SEČ. Díky podpoře partnera menšinové vlády, Demokratické unionistické strany (DUP), si premiérka důvěru nejspíše udrží.
Další vývoj kolem brexitu budeme sledovat i nadále. Děkujeme za pozornost.
Přímý přenos z britského parlamentu. Poslanci debatují o dohodě k brexitu
ŽIVĚ: Uspěje Mayová, nebo nastane divoký odchod Brexit? Sledujte speciál DVTV
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist