Na odvrácené straně Měsíce vyklíčila první semena bavlníku, oznámila v úterý Čína. Společně se semeny brambor, huseníčku, řepky či s vajíčky octomilek a kvasnicemi je tam před dvěma týdny vynesla sonda Čchang-e 4.

Ačkoli již dříve pěstovali lidé na Mezinárodní vesmírné stanici ostálky či slunečnice, nyní jde o první rostlinu, která vyklíčila na Měsíci. Informoval o tom server Quartz s odkazem na čínský tisk.

Experiment provádí čínská univerzita Čchung-čching, která poslala do vesmíru asi 18 centimetrů vysokou plechovou nádobu se vzduchem, vodou a půdou. Z ní vychází malá trubička, skrze kterou do nádoby vniká světlo, tím pádem by rostliny měly být schopné fotosyntézy. Vědci doufají, že tak vznikne miniaturní ekosystém.

Podle vedoucího experimentu Liou Chan-lunga by úspěšné vypěstování rostlin mohlo být prvním krokem k základně na Měsíci. Brambory by podle něj mohly být pro lidi ve vesmíru zdrojem potravy, bavlna se může používat na výrobu oblečení a z řepky lze dělat olej. Jeho kolega Sie Ken-sin médiím řekl, že vybrané organismy byly zároveň zvoleny proto, že jsou malé a mohou růst v omezeném prostředí. Jsou také dostatečně odolné a zvládnou extrémní podmínky na Měsíci.

Vývoj organismů, které poslali na Měsíc, budou nyní čínští vědci sledovat a dění v nádobě hodlají přenášet on-line.

Čínští vědci nejsou první, koho napadlo na Měsíci pěstovat rostliny. V roce 2013 oznámila NASA, že plánuje experiment podobný tomu, který nyní provádí Číňané. Semínka bazalky či tuřínu ale nakonec na Měsíc neposlala.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist