Úterní začátek debaty o vyslovení důvěry vládě Alexise Tsiprase v řeckém parlamentu je krizí jeho vládnutí, k němuž se dostal v roce 2015. Tehdy voličům sliboval, že ukončí léta úspor a škrtů. Pod tlakem reality a obav z bankrotu ale krátce po vítězství ve volbách otočil o 180 stupňů. Výměnou za třetí záchranný balíček, který odvrátil pád Řecka, přislíbil ještě tvrdší škrty. Přesto měl důvěru. Nyní o ni přišel, ne však z ekonomických příčin, ale kvůli Makedonii.
Premiéra dostala do úzkých dohoda o změně jejího jména. Loni v létě se Tsiprasovi a makedonskému premiérovi Zoranu Zaevovi podařilo dosáhnout historické dohody o změně oficiálního názvu této bývalé jugoslávské republiky. Nově by se měla jmenovat Severní Makedonie. Spor kalil vztahy mezi sousedy od roku 1991, kdy Makedonie vyhlásila nezávislost.
Jenže dohoda o změně Řekům nestačí. Někteří si myslí, že Makedonci si chtějí přisvojit jejich kulturní a historické dědictví. Název považují i za skryté vyjádření nároku na stejnojmenné území na severu Řecka.
Co se dočtete dál
- Dále se v textu dočtete:
- Jak by mohlo dopadnout hlasování o nedůvěře?
- Hrozí Řecku předčasné volby?
- Co bude s Alexisem Tsiprasem?
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.