Úterní začátek debaty o vyslovení důvěry vládě Alexise Tsiprase v řeckém parlamentu je krizí jeho vládnutí, k němuž se dostal v roce 2015. Tehdy voličům sliboval, že ukončí léta úspor a škrtů. Pod tlakem reality a obav z bankrotu ale krátce po vítězství ve volbách otočil o 180 stupňů. Výměnou za třetí záchranný balíček, který odvrátil pád Řecka, přislíbil ještě tvrdší škrty. Přesto měl důvěru. Nyní o ni přišel, ne však z ekonomických příčin, ale kvůli Makedonii. 

Premiéra dostala do úzkých dohoda o změně jejího jména. Loni v létě se Tsiprasovi a makedonskému premiérovi Zoranu Zaevovi podařilo dosáhnout historické dohody o změně oficiálního názvu této bývalé jugoslávské republiky. Nově by se měla jmenovat Severní Makedonie. Spor kalil vztahy mezi sousedy od roku 1991, kdy Makedonie vyhlásila nezávislost.

Jenže dohoda o změně Řekům nestačí. Někteří si myslí, že Makedonci si chtějí přisvojit jejich kulturní a historické dědictví. Název považují i za skryté vyjádření nároku na stejnojmenné území na severu Řecka.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 60 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.