Vědci ve čtvrtek zveřejnili detaily o neobvyklých signálech, které zachytil teleskop v Kanadě. Celkem třináct rádiových vln pochází ze stejného místa vzdáleného zhruba 1,5 miliardy světelných let od Země. Jednu z nich přitom tvoří šest opakujících se rádiových záblesků. Opakující se záblesky jsou přitom velmi neobvyklé, jedná se teprve o druhý případ jejich objevení. Informoval o tom webový portál televize BBC.

Jedná se o tzv. rychlé rádiové záblesky (fast radio bursts, zkráceně FRB), které jsou ve vesmíru celkem běžné, astronomové je zaznamenávají již od roku 2002. Opakující se záblesky však byly zaznamenány teprve podruhé v historii. V roce 2012 zachytili vědci signál FRB 112102 tvořený deseti samostatnými záblesky, který se později opakoval v roce 2015 a v roce 2017, kdy o něm psal například server CNET

"Objev druhého opakujícího se signálu naznačuje, že se nejedná o ojedinělý úkaz. Čím více takových zachytíme, tím více materiálu ke zkoumání budeme mít a tím spíše se nám podaří tuto vesmírnou hádanku rozluštit - zjistit, odkud tyto signály jsou a co je způsobuje," uvedla Ingrid Stairsová, astrofyzička University of British Columbia (UBC).

Observatoř CHIME (Canadian Hydrogen Intensity Mapping Experiment) v Okanaganském údolí v Britské Kolumbii se skládá ze čtyř stometrových antén ve tvaru rozpůleného válce, které každý den skenují severní polovinu oblohy.

Teleskop byl uveden do provozu teprve minulý rok a hned zkraje svého mapování si připsal takto významný objev. Studie, která zaznamenané signály popisuje, byla nyní zveřejněna v časopise Nature.

"Objevili jsme druhý signál a jeho vlastnosti jsou velmi podobné tomu prvnímu," uvedl Shriharsh Tendulkar z kanadské McGill University. "Získáváme tak lepší představu o opakujících se signálech jako takových."

Konkrétní původ signálů není v současnosti znám. Existuje ale řada teorií, která se jej snaží objasnit. Podle některých pochází tyto signály od kolidujících neutronových hvězd či explodujících černých děr. Objevily se ale i teorie, že se jedná o vysílání neznámé vesmírné civilizace.

CHIME Telescope captures fast radio bursts (FRBs)

CHIME Telescope captures fast radio bursts (FRBs)

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist