Valné shromáždění OSN loni v prosinci přijalo 152 hlasy globální pakt o migraci. Česko, Spojené státy, Polsko, Maďarsko a Izrael hlasovaly proti, dvanáct zemí včetně Rakouska či Itálie se zdrželo. Rozhodnutí některých zemí zdržet se hlasování či pakt odmítnout podpořila masivní dezinformační kampaň vedená tzv. internetovými trolly z řad podporovatelů krajní pravice. Píše o tom deník Politico.
Za šířením nepravd a zavádějících informací stáli zejména členové či sympatizanti protiislámských, krajně pravicových či neonacistických stran a hnutí. Svůj pohled na migrační pakt, který podle nich migraci podporuje, šířili především skrze videa, sociální sítě a internetové petice.
Rychlému přesunu tématu z on-line prostředí do reálné politiky napomohlo i propojení krajně pravicových aktivistů napříč zeměmi. Aktivitu koordinovali pomocí skupinových chatů a webových stránek. Díky tomu se jim povedlo oslovit celou řadu lidí. Do "kampaně" se zapojil například rakouský aktivista a youtuber Martin Sellner a další osobnosti krajně pravicové scény.
Co se dočtete dál
- V článku se dále dozvíte, na základě čeho zakládají výzkumníci svá tvrzení, jak se dezinformace šířily a proč se k USA a Maďarsku začaly přidávat další země.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.