Bývalý slovenský premiér Robert Fico a také další politici či soudci se budou ucházet o funkce soudců slovenského ústavního soudu, ve kterých v únoru s ohledem na uplynutí funkčního období skončí devět z celkového počtu 13 členů. Podle slovenské ústavy členy ústavního soudu vybírá prezident z širšího okruhu kandidátů, které mu předloží parlament.
Šéf nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) Fico zájem o funkci ústavního soudce v uplynulých měsících nepotvrdil. Naopak tvrdil, že chce za Směr-SD v případě vítězství v parlamentních volbách plánovaných na příští rok vést povolební jednání o vytvoření vlády. Pokud by se Fico stal ústavním soudcem, musel by se členství ve straně vzdát.
Fica v pondělí navrhl jako kandidáta na ústavního soudce místopředseda parlamentu za Směr-SD Martin Glváč. "Na základě jeho dosavadního působení si myslím, že jde o nejschopnějšího kandidáta," řekl médiím Glváč.
Fico, který je docentem práv, loni v březnu rezignoval na post premiéra v zájmu řešení politické krize po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. Po demisi začal opět uplatňovat mandát poslance, kterým byl zvolen v roce 2016 a který v době výkonu premiérské funkce v souladu s ústavou nevykonával.
Sněmovna musí hlavě státu poskytnout dvojnásobný počet kandidátů, než je volných míst ústavních soudců. To znamená, že parlament by měl tentokrát zvolit 18 kandidátů, z nichž prezident vybere devět nových soudců. Hlava státu také rozhodne o novém šéfovi ústavního soudu, protože současné předsedkyni Ivettě Macejkové rovněž vyprší 12leté funkční období ústavní soudkyně.
Nynějšímu prezidentovi Andreji Kiskovi končí pětiletý mandát v polovině června, přičemž opětovnou kandidaturu Kiska opakovaně odmítl.
Ficovy ambice stát se ústavním soudcem již loni naznačil právě Kiska, který takovou možnost po Ficově demisi ale označil za fikci. Kiska v roce 2014 porazil Fica v přímé volbě hlavy státu a jako prezident se opakovaně dostal s Ficem do sporů. Například loni premiéra popudila výzva Kisky, který v reakci na Kuciakovu vraždu vybídl k rozsáhlé rekonstrukci kabinetu nebo k vypsání předčasných voleb. Po Ficově demisi koalice vytvořila novou vládu v čele s místopředsedou Směru-SD Peterem Pellegrinim. V novém kabinetu zůstala většina ministrů Ficovy vlády.
Loni v říjnu se slovenské koalici nepodařilo ve sněmovně prosadit změnu ústavy, na jejímž základě by v některých případech o nových ústavních soudcích již nerozhodoval prezident, ale mohla by je přímo zvolit sněmovna.
Kromě Fica byli jako kandidáti na ústavní soudce navrženi mimo jiné někteří současní i bývalí politici a rovněž šéfka slovenského nejvyššího soudu a předseda Specializovaného trestního soudu, který se zabývá i nejzávažnějšími kriminální případy. Ústavním soudcem se na Slovensku může stát osoba, které je nejméně 40 let, má právnické vzdělání a alespoň 15letou právnickou praxi.
Slovenský ústavní soud rozhoduje například o souladu zákonů s ústavou nebo o stížnostech obyvatel a firem na porušení jejich základních práv a svobod.
Jmenování ústavních soudců v minulosti provázely spory. Odstartovaly v roce 2014, kdy Kiska odmítl pět ze šesti kandidátů, které navrhl tehdejší parlament ovládaný stranou Směr-SD. Později hlava státu nevybrala ani ze dalších dvou kandidátů. Kiska to shodně zdůvodnil jejich nedostatečnou odbornou způsobilostí. Prezident ustoupil až poté, co mu jmenování soudců z předložených kandidátů nařídil jeden ze senátů ústavního soudu.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist