Poprvé od dob programu Apollo se lidem na Měsíci podařilo udělat další významný krok: čínský rover mise Čchang-e 4 úspěšně dosedl na odvrácené straně Měsíce. Hlavním cílem výpravy je geologický průzkum oblasti gigantického kráteru Aitken poblíž jižního pólu, kde se kromě zajímavých minerálů může nacházet i voda.
Úspěšné přistání doprovázel zajímavý komunikační zmatek. Oslavné zprávy o něm se nejdříve objevily na Twitteru, vzápětí je ale smazala ze svého účtu jak čínská kosmická agentura (CNSA), tak i vládní list China Daily. Teprve o dvě hodiny později byly oficiálně potvrzeny státní televizní stanicí CCTV a komunistickou stranou vlastněným deníkem Global Times.
"Tohle není jenom vědecká mise," komentoval další úspěšný čínský krok ve vesmíru Malcom Davis analytik z Australian Strategic Policy Institute. "Je v tom i hodně geopolitiky a astropolitiky - je to o Číně jako o supervelmoci na vzestupu. Čínu ovládá nacionalismus a úspěchy ve vesmíru jsou jeho významnou součástí."
Čínská sonda Čchang-e 4 úspěšně přistála na odvrácené straně Měsíce
Rover mise Čchang-e 4 je do značné míry totožný se strojem, který na Měsíci přistál při předešlé výpravě Čchang-e 3 v prosinci 2013. Startovní hmotnost celé sondy je 1200 kilogramů a není bez zajímavosti, že na přistávacím modulu je kromě jiných vědeckých přístrojů také biologický experiment, který má význam pro budoucí lidskou přítomnost na Měsíci. Tříkilový kontejner obsahuje semena rostlin a vajíčka bource morušového. Kamera pak bude snímat, jak si miniaturní biosféra na povrchu Měsíce povede.
Co se dočtete dál
- Jak bude sonda na Měsíci fungovat a jaké s ní mají Číňané plány?
- Dostala se Čína definitivně do pozice kosmické supervelmoci?
- Je už v této oblasti před Ruskem a USA?
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist