Spojené státy začaly dle informací Bílého domu stahovat americké vojáky ze Sýrie. Neznamená to ale prý konec spojenecké koalice, která v Sýrii a Iráku bojuje proti Islámskému státu, nýbrž pouze přechod do další fáze celé operace, neboť dle Donalda Trumpa byli islamisté poraženi. 

"IS jsme v Sýrii porazili a to byl jediný důvod naší přítomnosti tam během Trumpovy vlády," napsal ve středu americký prezident Trump na Twitteru. Trump o stažení vojáků ze Sýrie mluvil už letos na jaře. O oznámení stažení vojáků ve středu spekulovala řada amerických médií. Podle Reuters by se vojáci měli stáhnout v časovém rozmezí 60 až 100 dnů. 

Rozhodnutí amerického prezidenta stáhnout vojáky bude mít za následek rovněž ukončení amerických leteckých úderů na IS. Agentuře Reuters to ve čtvrtek sdělili nejmenovaní američtí činitelé. Francie Washington vyzvala, aby vzal v potaz stabilitu severní Sýrie a zabránil riziku nové humanitární krize.

Reuters upozorňuje, že ukončení leteckých útoků pravděpodobně zvýší obavy, že Islámský stát, který přišel o téměř všechno území, jež dříve kontroloval, by mohl získat prostor pro přeskupení.

V Sýrii stále neskončila občanská válka, která trvá už od roku 2011 a kvůli níž se radikálům z IS podařilo v předchozích letech ovládnout značné území v Sýrii a Iráku. O dobytá území sice organizace IS už přišla, ale zbytky jejích členů stále operují na východě Sýrie.

Americký ministr obrany James Mattis i další vládní činitelé v minulosti vyjádřili názor, že americké jednotky by se zatím neměly stáhnout, aby neumožnily opětovné posílení IS. Mattis se podle agentury Reuters domnívá, že USA by se neměly ze Sýrie stáhnout, dokud nebude v zemi dosaženo míru. Podle Mattise by si Trump vysloužil velikou kritiku, pokud by radikálové z IS obnovili v Sýrii svou sílu.

"Americké stažení v této chvíli by bylo velkým vítězstvím pro IS, Írán, (syrského prezidenta) Bašára Asada a Rusko," uvedl ve středu republikánský senátor Lindsey Graham. I podle dalšího republikánského senátora Marka Rubia by rychlé stažení USA ze Sýrii bylo "velkou chybou". Podobně se před několika dny vyjádřil i zvláštní americký vyslanec u mezinárodní koalice bojující proti IS Brett McGurk. Podle něj by měly USA zůstat na bojišti a ujistit se, že v těchto oblastech bude zajištěna stabilita.

USA mají v Sýrii nyní asi 2000 vojáků a spolupracují tam zejména na severovýchodě země s arabsko-kurdskou koalicí Syrské demokratické síly (SDF), jejíž hlavní součástí jsou kurdské milice YPG. Jejich podporou se Washington dostal do sporu s Ankarou, která se na severu Sýrie snaží potlačit kurdské milice YPG z obavy před nárůstem vlivu Kurdů u své hranice. Na její druhé straně v jihovýchodním Turecku totiž bojuje Ankara s kurdskými separatisty. Reportér NBC News na svém Twitteru uvedl, že podle Kurdů zatím neprobíhají žádné přesuny amerických jednotek.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu ve středu uvedl, že před dvěma dny hovořil s Trumpem a v úterý s viceprezidentem USA Mikem Pompeem. "Z americké vlády mi řekli, že se záměrem stáhnout jednotky ze Sýrii přišel Trump. Ujistili mě také, že mají jiné způsoby, jak zajistit svůj vliv v regionu," citoval ve středu Netanjahua list The Times of Israel.

Záměr USA stáhnout jednotky ze Sýrie přivítalo ruské ministerstvo zahraničí, podle něhož se tak otevírá naděje na politické urovnání tamní krize, uvedla agentura TASS. Podle ministerstva to pomůže mimo jiné ke zformování ústavního výboru, který má vypracovat novou syrskou ústavu.

Informace agentury Reuters o údajném plánu stáhnout americké jednotky ze Sýrie přichází v době, kdy Turecko oznámilo novou ofenzivu proti YPG na severovýchodě země.

USA mají asi 5200 vojáků nyní také v Iráku u hranic se Sýrií, kde rovněž stále operují zbytky členů IS.

Související